Recenzja książki: Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie

Recenzuje: Danuta Awolusi

Kryminał dla dzieci i młodzieży, który jest równie wymagający jak powieści dla dorosłych? Tomasz Duszyński proponuje rozrywkę na najwyższym poziomie z niełatwą zagadką kryminalną i kapitalną bohaterką na pierwszym planie. Zuza Wróbel ma tyle energii, że trudno za nią nadążyć! Za to ile frajdy to daje…

recenzja Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie

Tomasz Duszyński już od dawna pisze dla młodszych odbiorców, ale popularność zdobył między innymi dzięki swoim świetnym kryminałom z cyklu Fenomen z Warszawy, gdzie główną rolę gra komisarz Antoni Wróbel. Tymczasem stery w powieści Zuza Wróbel na tropie. Detektywi z Domu pod Dębem przejmuje jego bratanica! Dziewczynka przybywa do Warszawy, by kontynuować swoją edukację w stolicy. Idzie więc do gimnazjum i… zaczyna realizować swoje marzenie o zostaniu prawdziwą detektywką. A właściwie – już nią jest!

Tak się składa, że jej profesor od matematyki znika w tajemniczych okolicznościach. I na dodatek wszystkie tropy prowadzą do… enigmy. I tu muszę przyznać, że Duszyński potrafi bawić się konwencją i wymyślać ciekawe wskazówki. Szyfry, które wymyślił na potrzeby tej książki, dla Zuzy są łatwe jak odebranie dziecku cukierka, za to dla mnie stanowiły duże wyzwanie. Dobrze więc, że mogę podążać śladem Zuzki i jej przyjaciół: Anki, Franka-gazeciarza oraz Tadeusza. Bez nich w życiu nie zrozumiałabym, o co w tym wszystkim chodzi.

Akcja toczy się w przedwojennej Warszawie, co sprawia, że retro klimat wciąga czytelnika od pierwszej strony i zabiera w wyjątkową podróż ulicami stolicy. Autor ma wiedzę i potrafi tworzyć plastyczne opisy. Topografia miasta przydaje się również bohaterom, którzy sporo się przemieszczają.

Dlaczego we wstępie wspominam, że to wymagająca książka? Oczywiście Zuza na tropie napisana jest przystępnym stylem, który na pewno trafi do młodego czytelnika. Zuza jako narratorka dzieli się z czytelnikami swoją pasją, głodem przygód i energią. Jednak fabuła jest bardzo dynamiczna i wielowątkowa, a sama zagadka – nietuzinkowa. W tej powieści króluje logika, a fani łamigłówek będą czuli się tu jak w raju. Całość pochłania się jednym tchem, nie ma miejsca na nudę, ale jednocześnie trzeba też skupić się na akcji i zachować czujność. Niezły trening dla mózgu!

Dlatego Zuza Wróbel na tropie to sensacja i kryminał pełną gębą, która zadowoli także dorosłego czytelnika. Można więc czytać tę książkę wielopokoleniowo! I chyba to w literaturze jest takie piękne. Jedna książka, która ma szansę zgromadzić całą rodzinę przy dyskusji. Podoba mi się również to, że choć Duszyński trzyma się schematu powieści kryminalno-sensacyjnych, to jednak rzuca bohaterom nieszablonowe wyzwanie. Adrenaliny nie zabraknie! Polecam gorąco.

Tagi: Dzieci od ok. 9 lat

Kup książkę Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie
Inne książki autora
Łapacz snów i inne opowiadania
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Łapacz snów i inne opowiadania

Kim jest Bóg mieszkający w kamperze? Gdzie można spotkać gadającego niedźwiedzia i czy Syren z zatoki San Francisco potrafi pływać?Łapacz snów jest zbiorem...

Glatz. Zamieć
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Glatz. Zamieć

Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy