Recenzja książki: Dobranocki z całego świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wszystkie dzieci uwielbiają słuchać bajek. Ponieważ wyjątku nie stanowi żaden kraj na ziemi, Dobranocki z całego świata będą bawić i uczyć wszystkich, zawsze i wszędzie. Stanowiąc Opowieści do czytania przed snem, wpłyną na dzieci uspokajająco, pobudzając pokłady ich wyobraźni po to, by już po chwili mogły zapaść w kojący, spokojny, słodki sen.

Ponieważ co kraj, to obyczaj, zrozumiałym jest, że zaprezentowane historie są wiernym odzwierciedleniem różnorodnych tradycji, wierzeń, zachowań oraz obyczajów. Wszystkie bajki są krótkie, ale za to z jasnym przesłaniem. Piętnują przywary pojedynczego człowieka i całych narodów. Podkreślają moc zalet, zachęcając równocześnie do dbałości o ich rozwój, co pozytywnie wpłynie na realizację dobrych pomysłów z pasją i zaangażowaniem. Lenistwo, chciwość, złośliwość, próżność, zazdrość, arogancja (i mnóstwo innych wad) przeciwstawione zostały cechom pozytywnym: lojalność, uczciwość czy pracowitość to tylko niektóre z całego, jakże pożądanego, spektrum możliwości.

Większość bajek rozpoczynają znane dzieciom słowa: Dawno, dawno temu…, Pewnego razu…, Przed wieloma wiekami… oraz Była sobie… – brak określenia konkretnego miejsca, czasu i osoby wskazuje na ponadczasowość bajek: na ich przeznaczenie dla odbiorców w różnym wieku, żyjących w odmiennych czasach oraz zamieszkujących wszystkie narody, ale też na aktualność mądrości zawartej w baśniowym przekazie. Obco brzmiące imiona (Mavungu, Houyi, Coquena, Alungoo) wcale nie są przeszkodą dla wsłuchujących się w treść dzieci, których otwarte umysły potrafią przecież dostrzec to, co ukryte jest ponad pozorami. Bohaterowie – ludzie, zwierzęta, przedmioty, postaci mitologiczne – skupiając dziecięcą uwagę na wydarzeniach zwykłych i niezwykłych, uczą odróżniania dobra od zła, uzasadniając tym samym konieczność dokonywania wyborów przemyślanych i podejmowania trafnych decyzji.

Podczas lektury Dobranocek z całego świata rodzi się mnóstwo pytań: na niektóre czytelnik od razu odnajdzie satysfakcjonujące odpowiedzi, inne natomiast wymagać będą własnych refleksji. Skąd wzięły się paski u zebry? Dlaczego słonie nie potrafią latać? Jak to się stało, że niedźwiedź stracił swój ogon, a papuga do dziś dumna jest z pięknego upierzenia? Kto pokolorował świat? Są i pytania złożone, które poruszają głębokie pokłady wyobraźni. Co potrzebne jest do ugotowania portugalskiej zupy z kamienia? Jak piłodziób ocalił ogień? Dlaczego potomkowie czarnego węża są gadami jadowitymi i niezwykle niebezpiecznymi? Lektura zachęca do zadawania pytań oraz szukania odpowiedzi.

Mądrą treść publikacji Wydawnictwa Jedność wzbogacają piękne, kolorowe, wyraźne, sugestywne ilustracje autorstwa Anny Láng, które doskonale współgrając z tekstem, czynią przekaz jeszcze bardziej przystępnym. Twarda okładka oraz duży format to dodatkowe atuty lektury. Młody czytelnik (począwszy od starszych grup przedszkolnych) będzie usatysfakcjonowany.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Dobranocki z całego świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dobranocki z całego świata
Autor
Książka
Inne książki autora
Kuchnia Sióstr Sercanek
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kuchnia Sióstr Sercanek

Kuchnia Sióstr Sercanek to zapis tradycyjnych polskich smaków. Znajdą tu Państwo przepisy na proste i tanie dania polskiej kuchni, znakomite do przygotowania...

Wielka księga matematyki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wielka księga matematyki

To znakomita publikacja dla dzieci chcących rozwijać kompetencje matematyczne. Ćwiczenia zawarte w publikacji są dostosowane do możliwości manualnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tajemnica pozytywki
Katarzyna Grochowska
Tajemnica pozytywki
Melanże z żyletką
Łukasz Gołębiewski
 Melanże z żyletką
Chłop i szlachcianka
Wiesława Bancarzewska
Chłop i szlachcianka
La Polonaise
Hector Kung ;
 La Polonaise
W górę wodospadu
Agnieszka Kumor
W górę wodospadu
Nie będziesz szczęśliwa
Beata Ostrowicka
Nie będziesz szczęśliwa
Wyjące pięćdziesiątki
Anna Kleiber ;
Wyjące pięćdziesiątki
Łajdak w garniturze
Anna M. Brengos ;
Łajdak w garniturze
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy