Recenzja książki: Król Myszy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Musisz mi oddać swoje książeczki, lalki z cukru i sukieneczki, bo inaczej zagryzę twojego Dziadka do Orzechów – zapiszczał Król Myszy. I Klara oddała wszystko. Dzięki Królowi Myszy, powieści pełnej ukrytych treści i szczegółów, czytelnik zgłębi tajemnice epoki, zostając przy okazji wciągniętym w sam środek historycznych wydarzeń.

W pierwszym tomie nowego cyklu powieści historyczno-przygodowych, Zuzanna Orlińska umiejętnie przenosi młodego czytelnika na próg XIX wieku. Różnorodność miejsc akcji (Warszawa, Płock, Grodno, Ryga, Kalmar oraz Berlin) pozwala mu zanurzyć się w wir dziejowych wydarzeń. A te – począwszy od stycznia 1804 roku – okazały się być niezwykle interesującymi. Fikcyjni bohaterowie wymieszani zostali w powieści z postaciami znanymi czytelnikowi z lekcji historii (ich wykaz wraz z krótkimi notkami biograficznymi zamieszczono na końcu książki): Napoleon Bonaparte, książę Józef Poniatowski, Jan Kiliński, Wojciech Bogusławski, a także E.T.A. Hoffmann (autor fantastycznych opowiadań z elementami grozy, z których najbardziej znany jest Dziadek do orzechów), to ci, którzy obok książąt i księżniczek, baronów, hrabiów, markizów, żołnierzy, lekarzy, prawników, aktorów, śpiewaków i mnóstwa jeszcze innych bohaterów odegrali główne role w przebiegu historycznych wydarzeń.

Zuzanna Orlińska, wielokrotnie nagradzana autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, rozpoczyna swoją relację od znajdującej się pod pruskim zaborem Warszawy. Dzięki niej czytelnik w towarzystwie dwunastoletniego syna szewca, Marcina Zięby, zanurza się w barwne życie miasta: przemierza istniejące do dnia dzisiejszego warszawskie ulice (plan ówczesnego miasta zdobi wewnętrzną stronę okładki), uczestniczy w figlach płatanych pruskim żołnierzom, kryje się w mrocznych zaułkach, unika szpiegów. Akcja nabiera tempa z chwilą przybycia nad Wisłę następcy francuskiego tronu, Ludwika XVIII, a także depczących mu po piętach agentów Napoleona. Jaki będzie finał napoleońskiej intrygi szpiegowskiej? Czy kopia wielkiej królewskiej pieczęci Francji nie jest przypadkiem oryginałem? Jaką rolę odegrał wylicytowany zegar z pieczęcią Bourbonów w skryce? Czy francuski agent handlowy może być zleceniodawcą morderstwa? No i – wreszcie – kim był tajemniczy człowiek z binoklami ze szlifowanych szmaragdów? Odpowiedzi znaleźć można w lekturze.

Powieść Zuzanny Orlińskiej zachęca do pogłębiania wiedzy historycznej. Obrazowy przekaz umożliwia przeniesienie się do opisywanych czasów i miejsc, pomagając równocześnie rozwikłać splot historycznych zdarzeń, zorientować się w skomplikowanych powiązaniach rodzinnych oraz zrozumieć kontekst opisywanych wydarzeń. Pomocą służy nota historyczna, liczne przypisy, a także przetłumaczone na język polski pojęcia łacińskie, włoskie, niemieckie i francuskie. Wymowna jest również grafika na okładce autorstwa Marcina Minora, oddająca klimat XIX-wiecznej Warszawy.

Publikacja Wydawnictwa Literatura ucieszy czytelników, którzy ukończyli dwanaście lat. Warto po nią sięgnąć, by poznając perypetie bohaterów i postaci historycznych, zgłębić tajemnice epoki. Warto też poczekać na drugi tom serii.

Tagi: bóg

Kup książkę Król Myszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Król Myszy
Książka
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Inne książki autora
Wielka historia małych miast województwa łódzkiego
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Wielka historia małych miast województwa łódzkiego

Andrzej Frycz Modrzewski tworzył w Brzezinach, Julian Tuwim kochał Inowłódz, Marcin Bielski spisywał Kronikę wszytkiego świata w Pajęcznie. Kazimierz...

Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz wielki polski wynalazca
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz wielki polski wynalazca

W Chorkówce wielkie święto - imieniny Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Przygotowaniom do uroczystości przygląda się mały Franek. Plącząc...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy