Recenzja książki: Król Myszy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Musisz mi oddać swoje książeczki, lalki z cukru i sukieneczki, bo inaczej zagryzę twojego Dziadka do Orzechów – zapiszczał Król Myszy. I Klara oddała wszystko. Dzięki Królowi Myszy, powieści pełnej ukrytych treści i szczegółów, czytelnik zgłębi tajemnice epoki, zostając przy okazji wciągniętym w sam środek historycznych wydarzeń.

W pierwszym tomie nowego cyklu powieści historyczno-przygodowych, Zuzanna Orlińska umiejętnie przenosi młodego czytelnika na próg XIX wieku. Różnorodność miejsc akcji (Warszawa, Płock, Grodno, Ryga, Kalmar oraz Berlin) pozwala mu zanurzyć się w wir dziejowych wydarzeń. A te – począwszy od stycznia 1804 roku – okazały się być niezwykle interesującymi. Fikcyjni bohaterowie wymieszani zostali w powieści z postaciami znanymi czytelnikowi z lekcji historii (ich wykaz wraz z krótkimi notkami biograficznymi zamieszczono na końcu książki): Napoleon Bonaparte, książę Józef Poniatowski, Jan Kiliński, Wojciech Bogusławski, a także E.T.A. Hoffmann (autor fantastycznych opowiadań z elementami grozy, z których najbardziej znany jest Dziadek do orzechów), to ci, którzy obok książąt i księżniczek, baronów, hrabiów, markizów, żołnierzy, lekarzy, prawników, aktorów, śpiewaków i mnóstwa jeszcze innych bohaterów odegrali główne role w przebiegu historycznych wydarzeń.

Zuzanna Orlińska, wielokrotnie nagradzana autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, rozpoczyna swoją relację od znajdującej się pod pruskim zaborem Warszawy. Dzięki niej czytelnik w towarzystwie dwunastoletniego syna szewca, Marcina Zięby, zanurza się w barwne życie miasta: przemierza istniejące do dnia dzisiejszego warszawskie ulice (plan ówczesnego miasta zdobi wewnętrzną stronę okładki), uczestniczy w figlach płatanych pruskim żołnierzom, kryje się w mrocznych zaułkach, unika szpiegów. Akcja nabiera tempa z chwilą przybycia nad Wisłę następcy francuskiego tronu, Ludwika XVIII, a także depczących mu po piętach agentów Napoleona. Jaki będzie finał napoleońskiej intrygi szpiegowskiej? Czy kopia wielkiej królewskiej pieczęci Francji nie jest przypadkiem oryginałem? Jaką rolę odegrał wylicytowany zegar z pieczęcią Bourbonów w skryce? Czy francuski agent handlowy może być zleceniodawcą morderstwa? No i – wreszcie – kim był tajemniczy człowiek z binoklami ze szlifowanych szmaragdów? Odpowiedzi znaleźć można w lekturze.

Powieść Zuzanny Orlińskiej zachęca do pogłębiania wiedzy historycznej. Obrazowy przekaz umożliwia przeniesienie się do opisywanych czasów i miejsc, pomagając równocześnie rozwikłać splot historycznych zdarzeń, zorientować się w skomplikowanych powiązaniach rodzinnych oraz zrozumieć kontekst opisywanych wydarzeń. Pomocą służy nota historyczna, liczne przypisy, a także przetłumaczone na język polski pojęcia łacińskie, włoskie, niemieckie i francuskie. Wymowna jest również grafika na okładce autorstwa Marcina Minora, oddająca klimat XIX-wiecznej Warszawy.

Publikacja Wydawnictwa Literatura ucieszy czytelników, którzy ukończyli dwanaście lat. Warto po nią sięgnąć, by poznając perypetie bohaterów i postaci historycznych, zgłębić tajemnice epoki. Warto też poczekać na drugi tom serii.

Tagi: bóg

Kup książkę Król Myszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Król Myszy
Książka
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Inne książki autora
Matka Polka
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Matka Polka

Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy...

Detektywi z klasztornego wzgórza
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Detektywi z klasztornego wzgórza

Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy