Recenzja książki: Król Myszy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Musisz mi oddać swoje książeczki, lalki z cukru i sukieneczki, bo inaczej zagryzę twojego Dziadka do Orzechów – zapiszczał Król Myszy. I Klara oddała wszystko. Dzięki Królowi Myszy, powieści pełnej ukrytych treści i szczegółów, czytelnik zgłębi tajemnice epoki, zostając przy okazji wciągniętym w sam środek historycznych wydarzeń.

W pierwszym tomie nowego cyklu powieści historyczno-przygodowych, Zuzanna Orlińska umiejętnie przenosi młodego czytelnika na próg XIX wieku. Różnorodność miejsc akcji (Warszawa, Płock, Grodno, Ryga, Kalmar oraz Berlin) pozwala mu zanurzyć się w wir dziejowych wydarzeń. A te – począwszy od stycznia 1804 roku – okazały się być niezwykle interesującymi. Fikcyjni bohaterowie wymieszani zostali w powieści z postaciami znanymi czytelnikowi z lekcji historii (ich wykaz wraz z krótkimi notkami biograficznymi zamieszczono na końcu książki): Napoleon Bonaparte, książę Józef Poniatowski, Jan Kiliński, Wojciech Bogusławski, a także E.T.A. Hoffmann (autor fantastycznych opowiadań z elementami grozy, z których najbardziej znany jest Dziadek do orzechów), to ci, którzy obok książąt i księżniczek, baronów, hrabiów, markizów, żołnierzy, lekarzy, prawników, aktorów, śpiewaków i mnóstwa jeszcze innych bohaterów odegrali główne role w przebiegu historycznych wydarzeń.

Zuzanna Orlińska, wielokrotnie nagradzana autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, rozpoczyna swoją relację od znajdującej się pod pruskim zaborem Warszawy. Dzięki niej czytelnik w towarzystwie dwunastoletniego syna szewca, Marcina Zięby, zanurza się w barwne życie miasta: przemierza istniejące do dnia dzisiejszego warszawskie ulice (plan ówczesnego miasta zdobi wewnętrzną stronę okładki), uczestniczy w figlach płatanych pruskim żołnierzom, kryje się w mrocznych zaułkach, unika szpiegów. Akcja nabiera tempa z chwilą przybycia nad Wisłę następcy francuskiego tronu, Ludwika XVIII, a także depczących mu po piętach agentów Napoleona. Jaki będzie finał napoleońskiej intrygi szpiegowskiej? Czy kopia wielkiej królewskiej pieczęci Francji nie jest przypadkiem oryginałem? Jaką rolę odegrał wylicytowany zegar z pieczęcią Bourbonów w skryce? Czy francuski agent handlowy może być zleceniodawcą morderstwa? No i – wreszcie – kim był tajemniczy człowiek z binoklami ze szlifowanych szmaragdów? Odpowiedzi znaleźć można w lekturze.

Powieść Zuzanny Orlińskiej zachęca do pogłębiania wiedzy historycznej. Obrazowy przekaz umożliwia przeniesienie się do opisywanych czasów i miejsc, pomagając równocześnie rozwikłać splot historycznych zdarzeń, zorientować się w skomplikowanych powiązaniach rodzinnych oraz zrozumieć kontekst opisywanych wydarzeń. Pomocą służy nota historyczna, liczne przypisy, a także przetłumaczone na język polski pojęcia łacińskie, włoskie, niemieckie i francuskie. Wymowna jest również grafika na okładce autorstwa Marcina Minora, oddająca klimat XIX-wiecznej Warszawy.

Publikacja Wydawnictwa Literatura ucieszy czytelników, którzy ukończyli dwanaście lat. Warto po nią sięgnąć, by poznając perypetie bohaterów i postaci historycznych, zgłębić tajemnice epoki. Warto też poczekać na drugi tom serii.

Kup książkę Król Myszy

Zobacz opinie o książce Król Myszy
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Matka Polka
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Matka Polka

Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy...

Detektywi z klasztornego wzgórza
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Detektywi z klasztornego wzgórza

Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska