Recenzja książki: Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Recenzuje: mrowka

Lasse i Maja prowadzą biuro detektywistyczne, ale przecież są jeszcze dziećmi. Od czasu do czasu decydują się na chwilę wytchnienia od ciężkiej pracy, na przykład kiedy w kinie będzie wyświetlany nowy western.

 

Tym razem małym szwedzkim miasteczkiem Valleby wstrząsa jednak wiadomość o kradzieżach psów. Zrozpaczeni właściciele mają płacić za odzyskanie pupili spore kwoty. Przypadkiem Lasse i Maja wpadają na trop afery, o której czytali w gazetach, ale zanim do tego dojdzie, odkryją też parę przekrętów, w jakie wdają się pracownicy kina.

 

Tym razem fabuła wydaje się nieco bardziej rozbudowana, autor wyrywa się z przyjętego wcześniej schematu. Poza trojgiem podejrzanych – z niewiadomych powodów bogacących się – młodzi detektywi muszą rozszyfrować zachowania innych postaci, wyeliminować mylne przesłanki i wyciągnąć właściwe wnioski. W „Tajemnicy kina” króluje zmysł obserwacji. Lasse i Maja nie przegapią żadnego wydarzenia, które mogłoby wpłynąć na prawidłową ocenę sytuacji. Zachowują się jak rasowi detektywi, przenikliwości powinien im zazdrościć niejeden dorosły. Lasse i Maja to bez wątpienia fachowcy – nawet komisarz policji liczy się z ich zdaniem i prosi o pomoc, kiedy już coś odkryją. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai zyskało już swoją renomę, wszystko za sprawą wielu pomyślnie rozwiązanych zagadek.

 

Martin Widmark tworzy mikropowieści kryminalne dla dzieci w wieku 7 – 9 lat – czyli dla tych maluchów, które niedawno rozpoczęły przygodę z czytaniem. Sensacyjna fabuła i konieczność dokonywania kolejnych odkryć stanowi niezły bodziec do ćwiczenia czytania – samodzielna lektura przyniesie przecież naprawdę sporo emocji, wzbudzi ciekawość, a – co za tym idzie – pozwala także trenować umiejętność śledzenia tekstu.

 

Przygody kryminalne pary dzieciaków nadają się też jako krótki przerywnik dla starszych czytelników – również oni mogą czerpać radość z lektury. Historia opisana w „Tajemnicy kina” przedstawiona jest w krótkich zdaniach i praktycznie ograniczona tylko do najważniejszych elementów akcji. Opisy zredukowane do minimum, proste wypowiedzi, brak dygresji – to wszystko cechuje książki Martina Widmarka i w założeniu ma ułatwić dzieciom koncentrowanie się na kryminalnej intrydze. Dzięki zabiegom upraszczającym tekst, akcja wydaje się bardziej skondensowana i tym silniej wybrzmiewa. Są tu, owszem, chwyty pozwalające maluchom zabawić się w detektywów, lecz raczej wszelkie domysły pozostaną nierozstrzygnięte aż do końca książki.

 

Wyrazistość nie oznacza w tym wypadku banału – dobrze zbudowane historie przynoszą rozrywkę oraz dreszczyk emocji. Sceneria w kolejnych „Tajemnicach…” stale się zmienia, tak, by nie zanudzić młodych odbiorców, ale nieustannie ich intrygować. Pomysł Martina Widmarka, by wypełnić lukę na rynku publikacji dla najmłodszych, okazał się strzałem w dziesiątkę i jest bardzo dobrze realizowany. Maluchy mogą poczuć się dorośle, a przy okazji z zapartym tchem śledzić przygody pomysłowych bohaterów.

 

Izabela Mikrut

Tagi: Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai recenzja, Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai książka, Widmark Martin Willis Helena Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Widmark Martin Willis Helena recenzja, Widmark Martin Willis Helena książka, Widmark Martin Willis Helena

Kup książkę Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnica kina. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Książka
Inne książki autora
Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Widmark Martin, Willis Helena0
Okładka ksiązki - Tajemnica cyrku. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Na arenie cyrku Splendido, który właśnie zawitał do Valleby, klaun Bobo i magik Trocadero zabawiają publiczność swoimi sztuczkami, a potężny Ali Pasza...

Tajemnica kawiarni. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Widmark Martin, Willis Helena0
Okładka ksiązki - Tajemnica kawiarni. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Zdaje się, że przestępca dokładnie wie, kiedy uderzyć! Już po raz trzeci w ciągu krótkiego czasu okradł kawiarnię w miasteczku Valleby. Za każdym razem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy