Recenzja książki: Uczucia, co to takiego?

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, że rozmowa z dzieckiem jest podstawą budowania trwałych więzi i dobrych relacji, wiedzą wszyscy rodzice. Sprawa wydaje się jednak znacznie trudniejsza, gdy rozmowa z dzieckiem zaczyna schodzić na skomplikowane tory, a na pojawiające się pytania nie udaje się dorosłym znaleźć łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Czy jednak na każde pytanie istnieje tylko jedna dobra odpowiedź?


Uczucia. Co to takiego? to niezwykle ciekawa i inspirująca książka, która pozwoli poruszyć wiele trudnych tematów i zagadnień. Dzieci często zastanawiają się, czy są kochane przez swoich rodziców. Kiedy odważą się zadać to pytanie, niemal natychmiast otrzymują twierdzącą odpowiedź. Czy jednak na tym kończy się już temat miłości rodziców do dzieci? W książce Oscara Brenifiera każde zagadnienie, począwszy od rodzicielskiej miłości, a skończywszy na wystąpieniach przed klasą, rozpracowane zostało w najdrobniejszych szczegółach. Autor w tym celu posłużył się serią prostych, a jednocześnie niezwykle dociekliwych pytań. Na warsztat wziął takie uczucia i emocje jak miłość, zazdrość czy nieśmiałość. Pytania dotyczą także przyjaźni, zakochania i konfliktów, czyli wszystkiego, z czym spotyka się i co towarzyszy dorastającemu i odkrywającemu świat dziecku.


Uczucia. Co to takiego? to nie poradnik dla rodziców czy dzieci. To publikacja, która ma stać się pretekstem do dialogu rodzica z dzieckiem. Książka Oscara Brenifiera w przeważającej części składa się z nietuzinkowych pytań (Czy to zawsze przyjemne, gdy ktoś się o ciebie martwi?, Czy byłbyś zazdrosny, gdybyś czuł się przez to szczęśliwy?, Czy zawsze po kłótni czujesz się lepiej?), a jedynie mały jej procent stanowi wyjaśnienie poruszanych tematów. Taka konstrukcja książki sprawia, że uwaga rodzica – czyli moderatora rozmowy, oraz dziecka – osoby aktywnej w dialogu skupia się na istocie rozmowy, a nie na sprawach pobocznych czy elementach, które mogłyby rozproszyć uwagę dyskutujących.


Każdemu pytaniu towarzyszy mała, kolorowa ilustracja. Rysunki, podobnie jak pytania są niebanalne, niezwykle oryginalne, a czasami wręcz dość odważne. Oscar Brenifier autor tekstu oraz Serge Bloch żadnego zagadnienia nie starają się zbyć milczeniem czy omówić w sposób niepotrzebnie delikatny. Prezentują je w najprostszy i do tego najprawdziwszy sposób. Stąd bohaterowie ilustracji mają podbite oczy, obrażone buzie czy też uśmiechy od ucha do ucha. Oprócz rysunków, w publikacji znajdują się także duże fotografie, opatrzone nierzadko zabawnymi komentarzami. Dodatkowo projekt wnętrza książki przypomina starannie przygotowany segregator, z zakładkami i wyciętymi znacznikami, ułatwiającymi poruszanie się po lekturze. Profesjonalizm przebija zatem z każdej strony publikacji.


Uczucia. Co to takiego? to doskonała pomoc zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz wychowawców czy pedagogów. Książka ta podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o nie zawsze łatwych sprawach, jakie prowadzić dialog, by dziecko czuło się równorzędnym rozmówcą oraz uświadamia, z jakimi problemami na co dzień może zetknąć się dorastający człowiek. 

Kup książkę Uczucia, co to takiego?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uczucia, co to takiego?
Książka
Uczucia, co to takiego?
Oscar Brenifier
Inne książki autora
Szczęście według Niny
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Szczęście według Niny

Nina jest smutna, ponieważ Julia, jej najlepsza przyjaciółka, wyśmiewa się z jej nowej sukienki. Nie jest to powód, żeby czuć się nieszczęśliwą, jednak...

Życie, co to takiego?
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Życie, co to takiego?

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy