Recenzja książki: Uczucia, co to takiego?

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, że rozmowa z dzieckiem jest podstawą budowania trwałych więzi i dobrych relacji, wiedzą wszyscy rodzice. Sprawa wydaje się jednak znacznie trudniejsza, gdy rozmowa z dzieckiem zaczyna schodzić na skomplikowane tory, a na pojawiające się pytania nie udaje się dorosłym znaleźć łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Czy jednak na każde pytanie istnieje tylko jedna dobra odpowiedź?


Uczucia. Co to takiego? to niezwykle ciekawa i inspirująca książka, która pozwoli poruszyć wiele trudnych tematów i zagadnień. Dzieci często zastanawiają się, czy są kochane przez swoich rodziców. Kiedy odważą się zadać to pytanie, niemal natychmiast otrzymują twierdzącą odpowiedź. Czy jednak na tym kończy się już temat miłości rodziców do dzieci? W książce Oscara Brenifiera każde zagadnienie, począwszy od rodzicielskiej miłości, a skończywszy na wystąpieniach przed klasą, rozpracowane zostało w najdrobniejszych szczegółach. Autor w tym celu posłużył się serią prostych, a jednocześnie niezwykle dociekliwych pytań. Na warsztat wziął takie uczucia i emocje jak miłość, zazdrość czy nieśmiałość. Pytania dotyczą także przyjaźni, zakochania i konfliktów, czyli wszystkiego, z czym spotyka się i co towarzyszy dorastającemu i odkrywającemu świat dziecku.


Uczucia. Co to takiego? to nie poradnik dla rodziców czy dzieci. To publikacja, która ma stać się pretekstem do dialogu rodzica z dzieckiem. Książka Oscara Brenifiera w przeważającej części składa się z nietuzinkowych pytań (Czy to zawsze przyjemne, gdy ktoś się o ciebie martwi?, Czy byłbyś zazdrosny, gdybyś czuł się przez to szczęśliwy?, Czy zawsze po kłótni czujesz się lepiej?), a jedynie mały jej procent stanowi wyjaśnienie poruszanych tematów. Taka konstrukcja książki sprawia, że uwaga rodzica – czyli moderatora rozmowy, oraz dziecka – osoby aktywnej w dialogu skupia się na istocie rozmowy, a nie na sprawach pobocznych czy elementach, które mogłyby rozproszyć uwagę dyskutujących.


Każdemu pytaniu towarzyszy mała, kolorowa ilustracja. Rysunki, podobnie jak pytania są niebanalne, niezwykle oryginalne, a czasami wręcz dość odważne. Oscar Brenifier autor tekstu oraz Serge Bloch żadnego zagadnienia nie starają się zbyć milczeniem czy omówić w sposób niepotrzebnie delikatny. Prezentują je w najprostszy i do tego najprawdziwszy sposób. Stąd bohaterowie ilustracji mają podbite oczy, obrażone buzie czy też uśmiechy od ucha do ucha. Oprócz rysunków, w publikacji znajdują się także duże fotografie, opatrzone nierzadko zabawnymi komentarzami. Dodatkowo projekt wnętrza książki przypomina starannie przygotowany segregator, z zakładkami i wyciętymi znacznikami, ułatwiającymi poruszanie się po lekturze. Profesjonalizm przebija zatem z każdej strony publikacji.


Uczucia. Co to takiego? to doskonała pomoc zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz wychowawców czy pedagogów. Książka ta podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o nie zawsze łatwych sprawach, jakie prowadzić dialog, by dziecko czuło się równorzędnym rozmówcą oraz uświadamia, z jakimi problemami na co dzień może zetknąć się dorastający człowiek. 

Kup książkę Uczucia, co to takiego?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uczucia, co to takiego?
Książka
Uczucia, co to takiego?
Oscar Brenifier
Inne książki autora
Dobro i zło, co to takiego?
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Dobro i zło, co to takiego?

Pytania w tomie Dobro i zło, co to takiego?: Co możesz kraść jedzenie? Czy musisz być miły dla innych? Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców? Czy...

Ja, co to takiego?
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Ja, co to takiego?

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy