Recenzja książki: Woda

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Bez wody nie ma życia: nikt nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. Rozprowadzając składniki odżywcze w organizmie, gwarantuje ona życie na ziemi. Woda, kolejna interesująca publikacja Wydawnictwa Muchomor, analizuje wpływ wody na życie na naszej planecie, podając czytelnikowi wyjaśnienia rzetelne, bo oparte na wieloletnich badaniach hydrologów, glacjologów, klimatologów, meteorologów, oceanografów, geografów, fizyków, historyków, polarników, astronomów i wielu jeszcze innych naukowców.

Zawarty w lekturze zakres wiedzy jest szeroki, a wzrastający sposób przekazu polega na wyjaśnianiu zagadnień od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Anna Skowrońska, analizując przyczyny powstania wody, omawia jej rolę w przyrodzie. Wylicza stany skupienia, podając przy okazji cechy fizyczne każdego z nich oraz zachodzące procesy. Pisze o lodowcach, wielkich wodnych katastrofach, powodziach i suszach. Skupia się na podróżach podmorskich (jedynie trzy wyprawy dotarły do największych głębin) i oceanicznych (Titanic, Batory, wyprawy transatlantyckie). Barwnie opowiada o życiu na dnie oceanów, szczegółowo opisując podwodnych mieszkańców oraz zatopione skarby. Obszernie omawia wykorzystanie wody w codziennym życiu (tanie, czyste i łatwe w obsłudze elektrownie wodne). Opisując ich działanie, autorka wymienia korzyści płynące z pozyskiwania energii zielonej, ale i negatywy (blokowanie wędrówek zwierząt, niszczenie zabytków, konieczność przesiedlania ludzi). Poświęca uwagę obecności wody pod ziemią i w przestrzeni pozaziemskiej. Nie pomija również tematu śmietnisk dryfujących na oceanach.

Interesujący sposób przekazu (treść wzbogacona przez kolorowe ramki, rysunki, schematy, mapki, zdjęcia satelitarne) sprawia, że zaprezentowane (i pięknie zilustrowane) wiadomości zostaną przez czytelnika przyswojone niemalże z prędkością pędzących fal. Szybko więc przestaną być dla niego tajemnicą spowodowane przyciąganiem Księżyca regularne ruchy oceanów. Odbiorca pozna trzy najdłuższe rzeki świata, najwyższy wodospad i najgłębsze jezioro. Dowie się również, kiedy w Polsce odnotowano największą powódź, ile lat w oceanie spędza przeciętna cząsteczka wody oraz gdzie powstają najgwałtowniejsze cyklony tropikalne. Na ostatnich stronach znalazły się ciekawostki w kolorowych ramkach. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne, adekwatne do treści. Twarda okładka, grube kartki, różnorodna czcionka oraz duży format książki to dodatkowe atuty lektury.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor jest pasjonująca i niezwykle wartościowa. Wzmacnia wrażliwość oraz uczy odpowiedzialności. Zapoznanie się z jej treścią bez wątpienia wpłynie na poprawę stanu naszej planety.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Woda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Woda
Książka
Woda
Anna Skowrońska
Inne książki autora
Ogień
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Ogień

Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest...

Alfabet niepodległości
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Alfabet niepodległości

"Alfabet Niepodległości" to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy