Quantcast

Recenzja książki: Woda

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Bez wody nie ma życia: nikt nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. Rozprowadzając składniki odżywcze w organizmie, gwarantuje ona życie na ziemi. Woda, kolejna interesująca publikacja Wydawnictwa Muchomor, analizuje wpływ wody na życie na naszej planecie, podając czytelnikowi wyjaśnienia rzetelne, bo oparte na wieloletnich badaniach hydrologów, glacjologów, klimatologów, meteorologów, oceanografów, geografów, fizyków, historyków, polarników, astronomów i wielu jeszcze innych naukowców.

Zawarty w lekturze zakres wiedzy jest szeroki, a wzrastający sposób przekazu polega na wyjaśnianiu zagadnień od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Anna Skowrońska, analizując przyczyny powstania wody, omawia jej rolę w przyrodzie. Wylicza stany skupienia, podając przy okazji cechy fizyczne każdego z nich oraz zachodzące procesy. Pisze o lodowcach, wielkich wodnych katastrofach, powodziach i suszach. Skupia się na podróżach podmorskich (jedynie trzy wyprawy dotarły do największych głębin) i oceanicznych (Titanic, Batory, wyprawy transatlantyckie). Barwnie opowiada o życiu na dnie oceanów, szczegółowo opisując podwodnych mieszkańców oraz zatopione skarby. Obszernie omawia wykorzystanie wody w codziennym życiu (tanie, czyste i łatwe w obsłudze elektrownie wodne). Opisując ich działanie, autorka wymienia korzyści płynące z pozyskiwania energii zielonej, ale i negatywy (blokowanie wędrówek zwierząt, niszczenie zabytków, konieczność przesiedlania ludzi). Poświęca uwagę obecności wody pod ziemią i w przestrzeni pozaziemskiej. Nie pomija również tematu śmietnisk dryfujących na oceanach.

Interesujący sposób przekazu (treść wzbogacona przez kolorowe ramki, rysunki, schematy, mapki, zdjęcia satelitarne) sprawia, że zaprezentowane (i pięknie zilustrowane) wiadomości zostaną przez czytelnika przyswojone niemalże z prędkością pędzących fal. Szybko więc przestaną być dla niego tajemnicą spowodowane przyciąganiem Księżyca regularne ruchy oceanów. Odbiorca pozna trzy najdłuższe rzeki świata, najwyższy wodospad i najgłębsze jezioro. Dowie się również, kiedy w Polsce odnotowano największą powódź, ile lat w oceanie spędza przeciętna cząsteczka wody oraz gdzie powstają najgwałtowniejsze cyklony tropikalne. Na ostatnich stronach znalazły się ciekawostki w kolorowych ramkach. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne, adekwatne do treści. Twarda okładka, grube kartki, różnorodna czcionka oraz duży format książki to dodatkowe atuty lektury.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor jest pasjonująca i niezwykle wartościowa. Wzmacnia wrażliwość oraz uczy odpowiedzialności. Zapoznanie się z jej treścią bez wątpienia wpłynie na poprawę stanu naszej planety.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Woda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Woda
Książka
Woda
Anna Skowrońska
Inne książki autora
Wiatr
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Wiatr

Z "Wiatrem" ruszycie w niezwykłą podróż. Zobaczycie, co dzieje się, gdy nadciąga tornado, którędy wędruje pył znad Sahary i jak długo potrafi...

Alfabet niepodległości
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Alfabet niepodległości

"Alfabet Niepodległości" to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy