Bez wody nie ma życia: nikt nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. Rozprowadzając składniki odżywcze w organizmie, gwarantuje ona życie na ziemi. Woda, kolejna interesująca publikacja Wydawnictwa Muchomor, analizuje wpływ wody na życie na naszej planecie, podając czytelnikowi wyjaśnienia rzetelne, bo oparte na wieloletnich badaniach hydrologów, glacjologów, klimatologów, meteorologów, oceanografów, geografów, fizyków, historyków, polarników, astronomów i wielu jeszcze innych naukowców.
Zawarty w lekturze zakres wiedzy jest szeroki, a wzrastający sposób przekazu polega na wyjaśnianiu zagadnień od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Anna Skowrońska, analizując przyczyny powstania wody, omawia jej rolę w przyrodzie. Wylicza stany skupienia, podając przy okazji cechy fizyczne każdego z nich oraz zachodzące procesy. Pisze o lodowcach, wielkich wodnych katastrofach, powodziach i suszach. Skupia się na podróżach podmorskich (jedynie trzy wyprawy dotarły do największych głębin) i oceanicznych (Titanic, Batory, wyprawy transatlantyckie). Barwnie opowiada o życiu na dnie oceanów, szczegółowo opisując podwodnych mieszkańców oraz zatopione skarby. Obszernie omawia wykorzystanie wody w codziennym życiu (tanie, czyste i łatwe w obsłudze elektrownie wodne). Opisując ich działanie, autorka wymienia korzyści płynące z pozyskiwania energii zielonej, ale i negatywy (blokowanie wędrówek zwierząt, niszczenie zabytków, konieczność przesiedlania ludzi). Poświęca uwagę obecności wody pod ziemią i w przestrzeni pozaziemskiej. Nie pomija również tematu śmietnisk dryfujących na oceanach.
Interesujący sposób przekazu (treść wzbogacona przez kolorowe ramki, rysunki, schematy, mapki, zdjęcia satelitarne) sprawia, że zaprezentowane (i pięknie zilustrowane) wiadomości zostaną przez czytelnika przyswojone niemalże z prędkością pędzących fal. Szybko więc przestaną być dla niego tajemnicą spowodowane przyciąganiem Księżyca regularne ruchy oceanów. Odbiorca pozna trzy najdłuższe rzeki świata, najwyższy wodospad i najgłębsze jezioro. Dowie się również, kiedy w Polsce odnotowano największą powódź, ile lat w oceanie spędza przeciętna cząsteczka wody oraz gdzie powstają najgwałtowniejsze cyklony tropikalne. Na ostatnich stronach znalazły się ciekawostki w kolorowych ramkach. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne, adekwatne do treści. Twarda okładka, grube kartki, różnorodna czcionka oraz duży format książki to dodatkowe atuty lektury.
Publikacja Wydawnictwa Muchomor jest pasjonująca i niezwykle wartościowa. Wzmacnia wrażliwość oraz uczy odpowiedzialności. Zapoznanie się z jej treścią bez wątpienia wpłynie na poprawę stanu naszej planety.
Czym jest energia? Skąd się bierze? Jak można ją wykorzystać? Książka wyjaśnia kluczowe pojęcia związane z energią w łatwym do zrozumienia języku. Opowiada...
"Alfabet Niepodległości" to książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz...