Benedykt XVI Ostatnie rozmowy

Wydawnictwo: Rafael
Data wydania: 2016-09-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788375699005
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Papież emeryt przerywa milczenie!

Książka Ostatnie rozmowy 9 września w księgarniach. Sensacyjny wywiad-rzeka Benedykta XVI z Peterem Seewaldem.

Ta wiadomość przez ostatnie miesiące trzymana była w ścisłej tajemnicy. Benedykt XVI po wielu przemyśleniach postanowił, że po raz ostatni zabierze publicznie głos. Współautorem publikacji nie mógł zostać nikt inny, jak tylko Peter Seewald, autor jego wcześniejszych bestsellerowych książek-wywiadów. Owocem wielu wspólnych spotkań są odważne, szczere i w wielu momentach zaskakujące Ostatnie rozmowy.Sensacyjna książka-testament Benedykta XVI ukaże się 9 września równocześnie w kilkudziesięciu krajach. Papież emeryt zapowiada, że to jego ostatni publiczny wywiad. Na razie tekst publikacji znają nieliczni. ,,Zaskakująco odważna i szczera" - tak książkę ocenia polski wydawca. ,,Wzbudzi wiele dyskusji" - dodaje. Zdaniem tłumacza, ks. Jacka Jurczyńskiego SDB, ,,daje ona czytelnikom możliwość bliższego <> z człowiekiem, którego się widziało i słyszało, a jednak się go nie zna. Wiele poruszonych przez papieża kwestii daje odpowiedź na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Peter Seewald zadaje je swojemu rozmówcy w naszym imieniu". W Ostatnich rozmowach emerytowany papież mówi wprost o powodach swojej rezygnacji, kluczowych momentach pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy - Franciszku. Opowiada także o trudnych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na Tronie Piotrowym, m.in. o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Benedykt XVI nigdy wcześniej nie mówił w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła. Jeden z największych teologów i myślicieli naszych czasów opowiada również o swojej rodzinie i innych drogich mu osobach, a także o ważnych chwilach w swojej biografii. Po raz pierwszy w historii Kościoła papież podsumowuje swój pontyfikat oraz szczerze odpowiada na pytania, które od kilku lat nurtują nie tylko dziennikarzy, ale i wielu katolików.

Peter Seewald - dziennikarz, jeden z najważniejszych niemieckich autorów książek religijnych, którego wywiady z Josephem Ratzingerem, późniejszym Benedyktem XVI, stały się bestsellerami: Sól ziemi, Bóg i świat oraz Światłość świata.

Kup książkę Benedykt XVI Ostatnie rozmowy

Opinie o książce - Benedykt XVI Ostatnie rozmowy

Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2017-05-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Wspaniała rozmowa z papieżem Benedyktem XVI.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Książka, wbrew opisowi znajdującemu się na okładce, nie jest kontrowersyjna. Nie lubię takich piarowskich zagrywek, bo to, wg mnie, oszustwo, jednak powstrzymam się od niecenzuralnych słów. Niemniej pozycja jest warta przeczytania - choć nie przez każdego, kierowałabym ją raczej do osób, które interesują się teologią, ale są na początku tej drogi. Warto po nią sięgnąć ze względu na pojawiające się nazwiska wybitnych teologów - bo być może wszystkich wspominanych (i ich dorobku naukowego) nie znamy. Poza tym pytania są zadawane chronologicznie, a cały wywiad podzielony został na części opatrzone wąskimi przedziałami czasowymi, dzięki czemu tekst jest przejrzysty, a czytelnik może poznać, bądź przypomnieć sobie, zarys biografii Ratzingera. Ponadto poznajemy Benedykta XVI i stanowisko papieża trochę od strony urzędowej. Zdecydowanie najciekawszym z całej książki jest artykuł Ratzingera zamieszczony w aneksie - "Neopoganie i Kościół". Porusza w nim między innymi zagadnienie zbawienia w kontekście zestawienia "wielu - niewielu" na zasadzie analogii do Jezusa Chrystusa i reszty świata. Podkreśla, że to nie my wybieramy sobie drogę zbawienia (łatwiejszą bądź trudniejszą), ale to nam jest ona wybierana przez Boga, a my powinniśmy nią właściwie kroczyć, nie porównując się do ateistów, którzy "łatwiej" dostąpią zbawienia. Zbawienie większej części ludzkości dokonuje się przez głęboką wiarę i ofiarę mniejszej części. Droga zbawienia jest tylko przez Jezusa, ale każdy odgrywa na niej inną, nieporównywalną rolę. Artykuł znakomity, to z jego powodu zachowam książkę w swojej biblioteczce, ale niestety to tylko aneks.
Link do opinii
Inne książki autora
Jezus Chrystus. Biografia
Peter Seewald0
Okładka ksiązki - Jezus Chrystus. Biografia

Peter Seewald, autor między innymi bestsellerowego wywiadu książkowego z Benedyktem XVI, zaprasza do lektury chyba najbardziej oryginalnej, zaskakującej...

Reklamy