Okładka książki - Dolores Claiborne

Tytuł oryginału: Dolores Claiborne
Tłumaczenie: Tomasz Mirkowicz
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: Autor X

Mieszkańcy Little Tall Island czekali blisko 30 lat, by dowiedzieć się, co przydarzyło się mężowi Dolores Claiborne pewnego dnia latem 1963 roku podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Podejrzana o zamordowanie swojej pracodawczyni, bogatej Very Donovan, Dolores niespodziewanie przyznaje się do popełnienia zupełnie innej zbrodni, uparcie jednak deklarując: "Wszystko, co robiłam, robiłam z miłości". Tak zaczyna sie jej niezwykła opowieść...

Kup książkę Dolores Claiborne

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie powieści niemal idealnej. Intrygująca, wielowątkowa fabuła, szereg barwnych, nietuzinkowych postaci, błyskotliwe dialogi, wymowne opisy – tak mogłaby zaczynać się lista wymogów, jakie powinna spełniać taka książka. Mogłoby się więc wydawać, że powieść napisana przez Stephena Kinga okaże się więc totalnym nieporozumieniem. Jedna, jedyna postać - prosta kobieta, która na kolejnych stronach opowiada o swoich losach? Doprawy trudno uwierzyć, jak fantastycznie tę książkę się czyta...    Dolores Claiborne to niczym nie wyróżniająca się mieszkanka niewielkiego Little Tall Island. Dość szybko związała się z pewnym człowiekiem, urodziła dzieci, a ponieważ nie mogła poszczycić się ani dobrym wykształceniem, ani szczególnymi umiejętnościami, zaczęła szukać pracy jako pomoc domowa. Los chciał, że jej pracodawczynią stała się niezwykle zamożna ale i szczególnie trudna w obyciu Vera Donovan. I choć praca w jej domu wymagała nie tylko wyjątkowej dokładności i dyscypliny, ale też stalowych nerwów, Dolores zdołała utrzymać posadę przez wiele długich lat. Pewnego dnia starsza pani umiera, a okoliczności tego wydarzenia wydają się mocno podejrzane. Nic więc dziwnego, że Dolores zostaje wezwana na przesłuchanie. Nikt jednak nie podejrzewa, jak niesamowite będzie jej zeznanie.   Na treść powieści składa się jeden, ciągnący się przez ponad 250 stron ...

Opinie o książce - Dolores Claiborne

Avatar użytkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2017,

Moja pierwsza ksiązka Kinga, długo się za niego zabierałam. Nie mam porównania z jego innymi dziełami, nie mniej książka, wciągnęła mnie, choć na początku  trudno się czytało. Musiałam parę kart przerzucić zanim się przyzwyczaiłam do tej formy- monologu głównej bohaterki. Niezwykle sugestywne opisy opieki nad starszą panią, długo miałam przed oczami po skończeniu ksiązki. Główna bohaterka mimo tego co zrobiła skonstruowana w taki sposób,że mimo wszystko poczułam do niej  sympatię i było mi jej naprawdę żal.

Avatar użytkownika - czytniak
czytniak
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 30 książek 2017,
Z początku trudno się czyta, ale z czasem można się przyzwyczaić do tego monologu ? Do końca nie byłam pewna zakończenia. Najciekawsza jest dla mnie postać Very, ale tego, że zabiła swojego męża, spodziewałam się od kiedy poddała taki pomysł Dolores.
Avatar użytkownika - anita0201
anita0201
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Książka kupiona na wyprzedaży. Nie spodziewałam się po niej nic nadzwyczajnego. A jednak jest to najlepsza książka Kinga jaką do tej pory czytałam. Historia kobiety, która zamordowała męża. Męża który był potworem. Nie mogłam się oderwać.
Avatar użytkownika - tymbarkowax3
tymbarkowax3
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Po prostu świetna! Nie wiem co więcej mogłabym dodać. Od dzisiaj jedna z moich ulubionych.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Nie jestem pewna czy sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie była spod pióra Kinga. Temat książki i fakt, że cała ona składa się z jednej wypowiedzi jakieś starszej pani nie pociągała mnie, ale, jak się przekonałam, King ze wszystkiego umie stworzyc arcydzieło. Ogółem książka mi sie podobała, nawet bardzo, czego niestety nie mogę powiedziec o filmowej adaptacji, choc kłaniam się przed grą Kathy Bates. Książkę jednakże szczerze polecam :)
Avatar użytkownika - Mateusztokarz
Mateusztokarz
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Najlepsza powieść Kinga jaką czytałem. Jest częścią tzw. trylogii kobiecej, w skład której wchodzą jeszcze Gra Geralda i Rose Madder. Fantastyczny sposób narracji i zwięzłość utworu to bardzo duży atut. Postacie Dolores i Very świetnie wykreowane. Klimat niepewności i zagrożenia ciągle wisi w powietrzu. Kilka upiornych momentów, jak ataki "kotów kurzu". Bardzo przejmująca książka.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, posiadam,
Gdyby o Dolores opowiedziała wam osoba postronna, sąsiad może, albo przeczytalibyście o niej w gazecie - zaręczam wam, że z góry przypięlibyście jej łatkę megiery, morderczyni, a w najłagodniejszej wersji pomyślelibyście ,,co to za babsko?!". Z jednej strony mielibyście niezaprzeczalną rację. Ale istnieje jeszcze druga strona. Tytułowa Dolores to przykład czarnego charakteru, którego nie sposób nie pokochać. Jej portret psychologiczny jest świetnie wykreowany. Ma tupet, bywa szczera na granicy niewyparzonego języka i nie kryguje się, bowiem nie dla niej rola damy. Jest prostą i jednocześnie silną kobietą z zasadami, której nie da się potępić bez wahania. Zamiast tego w czytelniku budzi się współczucie, ba, jest on nawet w stanie się z nią zaprzyjaźnić, nawet jeśli uważa jej działania za niesłuszne. To sztuka, stworzyć tak niejednoznaczną i barwną postać balansującą na granicy, w przypadku której nie działa czarnobiałe postrzeganie dobra i zła. W tej powieści mamy do czynienia z bohaterką, która zapada w pamięć i zostaje tam nawet po odłożeniu książki na półkę. Poprzez Dolores, King daje popis swojego gawędziarskiego talentu. Już od pierwszych linijek wpadamy w potrzask opowieści, stając się kolejnym świadkiem w pokoju przesłuchań. Początkowo wraz z policjantami i stenotypistką próbujemy powstrzymać wybuch śmiechu, gdy słuchamy rubasznego monologu o opiece nad złośliwą staruszką, jednak im dalej w las (a raczej im głębiej w studnię, jeśli trzymać się realiów powieści), tym więcej mroku wkrada się w słowa... Uśmiech zamiera na ustach, aż w końcu całkowicie wymazują go dreszcze. Napięcie rośnie, czytelnik przewraca kolejne strony, co rusz odkrywając nowe sekrety. Grozę budzi fakt, że historię Dolores możemy znać z życia - ta gehenna to nie jest element oderwany od codzienności, czysta fikcja wymyślona przez pisarza. ,,Dolores Claiborne" to również podróż ścieżką psychiki torturowanej przez przeszłość i zbrodnię. Ledwie czas zszyje rany, a już wyrzuty sumienia rozprzestrzeniają się wokół, doprowadzając do gnicia. Kolejne lata to tylko postęp choroby, która zżera człowieka żywcem. Nic dziwnego, że powieściowe momenty związane z sumieniem ocierają się o horror. Choć mam zaufanie do twórczości Kinga, to nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak mi się spodoba. Zeznania zwyczajnej kobiety popchniętej do granic wytrzymałości są zatrważająco wiarygodne. Po raz kolejny to człowiek okazuje się największym z koszmarów... P.S. W moim wydaniu z 2014 roku, brakowało kilkunastu stron na końcu książki, dlatego przed zakupem upewnijcie się, czy przypadkiem wam też nie brakuje stron :) . Ja miałam możliwość doczytania zakończenia, ale nie wszyscy mogą mieć taką opcję, dlatego wolę was uprzedzić - nie wiem, czy to wada jednego egzemplarza, czy większej ich ilości. http://room6277.blogspot.ie/2014/10/dolores-claiborne-stephen-king.html
Avatar użytkownika - katarzyna83
katarzyna83
Ocena: 3, Czytam,
Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Przeczytałam, ale nie zachwyciła mnie ta książka, jak niektóre powieści Kinga. Mimo wszystko książki Kinga zawsze uważałam i będę uważała za watre przeczytania, jeśli ktoś lubi poczuć dreszczyk emocji.
Avatar użytkownika - Aksyd
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 4, Przeczytałam, mam na półce,
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Pharea
Przeczytane:2013-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - pinka128
pinka128
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Czytam regularnie w 2013 roku,
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2005-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Moja biblioteczka: S. King,
Avatar użytkownika - Nataluch
Nataluch
Ocena: 4, Czytam,
Chudszy
Stephen King0
Okładka ksiązki - Chudszy

Billy Halleck to dobry mąż wspaniały ojciec i człowiek sukcesu. Zarabia coraz więcej jako adwokat, ma wygodny dom, kochającą rodzinę, ale ma także pięćdziesiąt...

Cztery pory roku
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cztery pory roku

Zbiór 'Cztery pory roku', wydany uprzednio jako 'Skazani na Shawshank', rozsławiła pierwsza nowela przeniesiona na ekran kinowy Franka Darabonta. Film...

Dobry pies
Rafał Witek