Okładka książki - Handlarze czasem

Handlarze czasem

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978 83 247 2038 5
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 4.71 (7 głosów)

Czas to w dzisiejszym, zagonionym świecie, rzecz bezcenna. Co by się stało, gdybyśmy mogli nim... dowolnie dysponować? Mało tego: gdybyśmy na czasie mogli robić interesy? Taką możliwość przynosi niezwykły wynalazek szalonego wuja Franciszka: maszyna do kupna i sprzedaży czasu. Dzięki niej ci, którzy mają go za dużo, mogą go sprzedać tym, którzy mają go za mało! Wynalazek rewolucjonizuje świat, chcą korzystać z niego wszyscy, biznesmeni i bezrobotni, pracowici i leniwi, starzy i młodzi. Wystarczy, że dwie osoby wejdą na chwilę do czarodziejskiej skrzyni-trumny, by odmienić swój los... Ale – czy na lepsze? Błyskotliwie i z humorem Jachimek opowiada historię kilkorga ludzi, których życie zmienia się za sprawą cudownej maszyny. Są wśród nich: Rafał Poranek, „agresywny wilczek nowoczesnej bankowości”, który kupuje czas, by przeżyć pięćsetdwudziestoośmiogodzinny dzień pracy; niejaki Grzesiu, leniwy syn milionera, uznający jedynie „spanie, jedzenie i robienie sobie dobrze”; pewna emerytka, specjalistka od oszczędzania oraz Paula, blond-królowa dyskotek i jej facet, gangster Praszczur.

Wynalazek wuja Franciszka zmienia też nie do poznania oblicze jego rodziny: matki, siostry, szwagra i ich dzieci-bliźniaków, które w przyszłości stworzą gigantyczną korporację, handlującą czasem i pozbędą się samego autora pomysłu, czyli swego wuja. Na przykładzie tej rodziny Jachimek ironicznie kreśli obraz rodzimego small-buissnesu, przeistaczającego się w wielkie przedsiębiorstwo.

Opisane tyleż celnie, co zabawnie, „typy”, jakie zna każdy z nas i komiczne sytuacje, wywołane przez życiowe zmiany, nagłe możliwości i spełnienie marzeń, to jedna warstwa powieści. Druga jest ogólniejsza i przypomina, że ludzkie życie ma sens wyłącznie dzięki walce z przeciwnościami, bo wynalazek wuja Franciszka wyprowadzi naszych bohaterów na manowce... Świat, w którym „choćby człowiek mocno się starał, to i tak nie znalazłby powodów do narzekań” to jedynie trwanie „w stanie ewidentnej, choć bezdyskusyjnie szczęśliwej nudy.”

Kup książkę Handlarze czasem

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Kup pan czasObecnie, w czasach pogoni za karierą pieniędzmi i zdobywaniem nowych doświadczeń, nasze życie znacząco przyspieszyło. Czas stał się deficytowym i niezwykle pożądanym dobrem, lecz, niestety, nie da się go ani zatrzymać, ani zmagazynować. Przynajmniej tak do tej pory twierdzili specjaliści od zarządzania, astrofizycy i rzesze innych naukowców. Co by się jednak stało, gdybyśmy mogli obalić istniejące teorie i swobodnie tym cennym dobrem niematerialnym dysponować? Mało tego: gdybyśmy mogli czas magazynować, kupować i sprzedawać, czyli mówiąc krótko: robić na nim interesy? Na te zaskakujące pytania odpowiada Tomasz Jachimek, dotychczas dziennikarz i kabareciarz, dziś pisarz, w ironiczny sposób przedstawiający rewolucyjny biznesplan, czyli książkę „Handlarze czasem”. Wynalazek ekscentrycznego (wręcz ocierającego się o szaleństwo) wujka Franciszka otwiera nieograniczone możliwości przed ludzkością, wprowadza też niemały chaos. Ten niepełnosprawny, starzejący się mężczyzna z zamiłowaniem do quizów i majsterkowania, w nieśmiertelnej marynarce, pamiętającej czasy Mieczysława Fogga, z kilku nieheblowanych desek skonstruował wiekopomną machinę, służącą do… kupna i sprzedaży czasu. Dzięki niej wszyscy ci, którzy mają go za dużo, mogą go odsprzedać tym, którzy cierpią na jego niedostatek! Wynalazek wstrząsa światem, dając odpowiedź nie tylko na pytanie, jak zatrzymać czas, ale i jak znacząco wydłużyć dobę oraz obyć ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Handlarze czasem

Avatar użytkownika - hania22
hania22
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna. Polecam szczególnie audiobook czytany przez autora
Link do opinii
Avatar użytkownika - selene21
selene21
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Napisana z polotem i lekkością książka kabareciarza, Tomasza Jachimka zaskakuje pomysłowością. Akcja rozgrywa się w domu gdzie prym wiedzie wuj Franciszek, żyjący od niedzieli do niedzieli, by ograć resztę rodziny w quizie rozinnym. Sytuacja rodziny i otoczenia, ba! nawet społeczeństwa zmienia się gdy wuj zostaje wynalazcą maszyny do handlowania czasem. Każdy może czasem się wymienić, wszak jedni go potrzebują a inni mają nadmiar. W kolejnych rozdziałach przedstawione są różni przedstawiciele społeczeństwa: Paula żyjąca od dyskoteki do dyskoteki cofając się w czasie zostaje cudownym dzieckiem i ikoną popkultury, Grześ- leniwy syn biznesmena przeistacza się w ogarniętego perfekcjonistę następcę swego ojca, łapówkarza, jest też starsza pani która wysprzedając swój czas, wzbogaca się ale nie jest szczęśliwa, docenia wtedy swojego męża. Zaskakuje nawet to w jaki sposób babka Wiktoria oszukuje Śmierć...Warto przeczytać i się pośmiać, może i nieco się przerazić, że kiedyś ktoś wynajdzie taką machinę...
Link do opinii
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Idealna lektura dla fanów kabaretowej działalności Tomasza Jachimka, gdyż sposób narracji i żarty w nią wplecione doskonale oddają ducha monologów scenicznych autora. Osobiście podczas lektury miałam poczucie, że czytam tekst kolejnego występu. Historia dość ciekawa, lekko i zabawnie napisana, trudno też odmówić autorowi elokwencji i poczucia humoru. Momentami jednak przejada się, przychodzi myśl, że żartobliwy opis sytuacji mógłby zawierać nieco mniej porównań i wtrętów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Uwielbiam tego Pana za całokształt i jego książkę kupiłam z czystą przyjemnością i z ciekawości. Bardzo dobra jak dla mnie, polecam. I liczę na kolejną książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - wyzwanie, Mam,
Gdy już się przebrnie przez pierwszą, ciut monotonną, część, to akcja się rozkręca. Pomysł na handel bardzo ciekawy i przystępnie opisany :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - paulinka5234
paulinka5234
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-22, Przeczytałem,
fajnie się czyta
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-02, Ocena: 4, Przeczytałem,
warto poznać
Inne książki autora
Handlarze czasem
Tomasz Jachimek0
Okładka ksiązki - Handlarze czasem

Oryginalna powieść fantastyczno-obyczajowa z akcją w dzisiejszej Polsce. Wuj Franciszek, szalony wynalazca, tworzy maszynę do... kupna i sprzedaży czasu...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy