Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy

W latach 20. XIX wieku Warszawa zyskała nową ulicę, a właściwie szeroką aleję. Od dawno nieistniejącej żydowskiej osady Nowa Jerozolima dostała dumną nazwę Nowa Droga Jerozolimska, zmienioną później na Aleje Jerozolimskie. W ciągu kilku dziesięcioleci, m.in. dzięki wybudowaniu przy niej kolei, stała się jedną z głównych arterii miasta. W latach 1870–1939 Aleje stanowiły elegancki bulwar. Tu w swoich ulubionych lokalach spotykała się polska elita finansowa i intelektualna, przy tej ulicy mieszkało wielu wybitnych Polaków, a ich domy i siedziby wielu instytucji były dziełami czołowych architektów polskich i zagranicznych.

Losy Alej Jerozolimskich są nierozerwalnie splecione z historią Polski. W czasie drugiej wojny światowej, zwłaszcza powstania warszawskiego, były rozjeżdżane czołgami, bombardowane i podpalane. Po wojnie zaś je częściowo odbudowano i postawiono nowe budynki, m.in. Dom Partii i Centralny Dom Towarowy. Ulica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, ale także mniej chwalebnych epizodów.

Dzieje Alej Jerozolimskich w sposób popularny opisuje dr Artur Bojarski, historyk, varsavianista, pracownik Muzeum Historycznego w Legionowie. Pod jego piórem ożywają miejsca, domy i mieszkający w nich ludzie, ich historie i przeżycia, często dramatyczne. Atutem książki są fotografie ukazujące Aleje dawne i współczesne. Miłośnicy dziejów Warszawy nie mogą przegapić tej publikacji.

Informacje dodatkowe o Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy

Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Losy Alei Jerozolimskich od początku swojego istnienia są nieustannie splecione z historią Polski. W czasie drugiej wojny światowej a szczególnie w okresie powstania warszawskiego były bombardowane, rozjeżdżane czołgami i podpalane. Po wojnie powoli były odbudowywane, postawiono nowe gmachy między innymi Dom Partii czy Dworzec Centralny a wraz z upadkiem komunizmu zaczął się dla nich kolejny rozdział. Jednak niezmiennie symbolem Alei pozostaje hotel Polonia. Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby o Alejach Jerozolimskich. Jednak prawdopodobnie zazwyczaj było to w kontekście czyjejś biografii, jakiejś zbiorowości czy jakiegoś wydarzenia. Tym razem bohaterem książki historycznej jest sama ulica. W poszczególnych rozdziałach autor niniejszej publikacji przedstawił zmiany, jakie zaszły w Alejach Jerozolimskich skupiając się szczególnie na ostatnim ćwierćwieczu. Nowe budynki projektu znanych i mniej znanych... Miejsca z zielenią... Nowe miejsca, gdzie tworzyła się historia... Wspomnienia... Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy to książka w moim mniemaniu bardzo ciekawa i pozwalająca uświadomić sobie jak zmieniało się jedno konkretne miejsce na przestrzeni lat. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia obrazujące zmiany w trakcie sporego docinku czasu. Oglądając je czasami aż trudno było mi uwierzyć jak bardzo zmieniło się jedno miejsce na przestrzeni lat. Szczerze polecam tę książkę. Z pewnością powinni po nią sięgnąć miłośnicy historii a szczególnie historii naszej stolicy.
Navarino 1827
Artur Bojarski0
Okładka ksiązki - Navarino 1827

Autor spogląda na bitwę w szerokim kontekście trwającego od 1821 r. powstania greckiego, poszukując odpowiedzi na pytania o historię i narodziny współczesnego...