Asymetria. Rosyjska ruletka

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-11-30
ISBN: 978-83-935415-0-8
Dodał/a książkę: Edyta Staniec

Asymetria. Rosyjska ruletka stanowi dobry przykład porządnej, rzemieślniczej roboty, w której zalety przeważają nad wadami. Jest powieścią wciągającą, a przy tym dysponującą bogatym i złożonym tłem historycznym, udokumentowanym rozległą bibliografią, lecz jednocześnie napisaną chaotycznie stylem niepozbawionym mankamentów. Fani powieści historycznych z okresu powinni po nią sięgnąć bez większego wahania, pozostali również mogą spędzić przy niej kilka miłych chwil.

Kup książkę Asymetria. Rosyjska ruletka

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,
Naprawianie przeszłości   Zastanawialiście się kiedyś, co robilibyście, gdyby jakimś cudem zdarzyło Wam się cofnąć w czasie? To musiałoby być niesamowite przeżycie - obudzić się pewnego dnia w zupełnie obcej epoce. Najważniejsze to szybko się w niej odnaleźć i dostosować do nowych warunków. Piotr Gibowski w książce Asymetria. Rosyjska ruletka poszedł o krok dalej. A nawet wiele kroków. Swoich bohaterów z roku 2011 wysłał do rzeczywistości z przełomu lat 1927 i 1928, po czym dał do ręki oręż, by zmieniali złą dla Polski (i świata) przeszłość. Kilku żołnierzy i licealistów wraz z opiekunami za pomocą swojej wiedzy, nie tylko historycznej, postanawia nie dopuścić do powtórki z 1939 roku. Dzięki sieci intryg, zabiegów dyplomatycznych, dzięki negocjacjom i tajnym paktom próbują oni uniemożliwić Niemcom i Rosji doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej i agresji na Polskę. Okaże się to jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać, a nowa sytuacja polityczna, jaką wywołają negocjacje u boku Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego(!), będzie nie mniej zagmatwana i niebezpieczna, niż ta, która znana była im z podręczników historii.   Tak właśnie rozpoczyna się pierwszy tom trylogii Piotra Gibowskiego. Książki, która nie powinna zostać pominięta przez żadnego miłośnika powieści z gatunku historii alternatywnej.   Piotr Gibowski ...

Opinie o książce - Asymetria. Rosyjska ruletka

Avatar użytkownika - ksiazkowa-fantaz
ksiazkowa-fantaz
Przeczytane:2012-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Fantastyka, Lit. polska, Mam,

W ostatnim czasie rynek literacki kipi od nowości i to różnych gatunków literackich. Literaturę wydają autorzy znani jak i debiutanci. Do debiutantów zalicza się Piotr Gibowski z wykształcenia psycholog, a zamiłowania historyk, który napisał "Asymetrię". Jest to rodzaj historii alternatywnej, czyli autor stara się nam odpowiedzieć na pytanie "co by było, gdyby..."

Grupa licealistów, która okazała się być najlepszą w projekcie wspierającym wiedzę praktyczną z matematyki, biologii, chemii i fizyki w nagrodę udaje się do CERNu w Genewie. Tam poznają grupę żołnierzy. Zupełnie nieoczekiwanie odbywają podróż w czasie z roku 2011 w rok 1927. Na początku nikt nie zdaje sobie sprawy co się wydarzyło. Gdy dociera do nich prawda i nowa rzeczywistość, postanawiają zmienić historię...

Akcja powieści toczy się na przestrzeni trzech kontynentów: Europy, Ameryki i Azji.

Jeśli chodzi o bohaterów trudno się z jakimś utożsamić, gdyż jest tak wielu i tak szybko się zmieniają, że czytelnik może się pogubić. Warto nadmienić, że możemy tu spotkać m.in. Piłsudskiego, Becka, Mościckiego, Dmowskiego, a także Stalina, który nas "kusi" na okładce, ale także wiele innych postaci z tamtego okresu.

"Asymetria" nie jest literaturą łatwą w odbiorze. Niewątpliwe wymaga od czytelnika uwagi i skupienia, a także posiadania pewnej wiedzy historycznej. Jednak mimo trudności, jaką autor nam serwuje całość stanowi rewelacyjną historię.

Autor doskonale połączył fakty z fikcją literacką, wykorzystując przy tym autentyczne postacie historyczne i niektóre wydarzenia.

Warto zaznaczyć, że autor pisząc "Asymetrię" wykazał się ogromną wiedzą z różnych dziedzin m.in. psychologii, ekonomii, historii.
Autor także świetnie wtapia w dialogi zwroty, czy powiedzenia łacińskie ("divide et impera" - dziel i rządź). W książce znalazło się również nawiązanie do Napoleona, który zwykł mawiać: "Panowie, jesteście tutaj, by mi radzić, a nie być mojego zdania"

Jako rodowita lublinianka ucieszył mnie fakt, że autor również wspomniał o Lublinie i o zakładach lotniczych, jednak lotniska doczekaliśmy się ostatni :)

Jedynym minusem jednak dużym jakiego się doszukałam, było przeskakiwanie z roków i miejsc. Wielokrotnie musiałam wracać, żeby złapać wątek, który był kilka stron wcześniej.

Zapomniałabym napisać, że czułam jakbym również z licealistami i grupą żołnierzy przeniosła się w czasie. Jednak byłam tylko bacznym obserwatorem i nie miałam nic do powiedzenia w kierunku stworzenia "nowej historii".

Reasumując debiut literacki Piotra Gibowskiego uważam za rewelacyjny. Styl autora jest płynny, zasób słów bogaty i warto napomnieć o doskonałym "użyciu" humoru :)Akcja zaczyna się od razu, "bez owijania w bawełnę".

"Asymetrię" poleciałabym miłośnikom historii i osobom, które pragną w jakiś sposób pogłębić takową wiedzę, ale także czytelnikom, którzy chcieliby się zmierzyć z "czymś" trudniejszym.

Książka na pewno jest specyficzna albo się spodoba, albo nie. Mi akurat bardzo przypadła do gustu i jestem już bardzo ciekawa co nastąpi dalej po tak interesującym zakończeniu...:)