Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: b.d
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7515-167-1
Liczba stron: 320

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Stanąć na największym klifie świata... Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się przez wysokie trawy i niekończące się wydmy. Spotykać przyjaciół, którzy zawsze wskażą Ci drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro... Ty też możesz to wszystko przeżyć. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Książka dla wszystkich fanów dalekich i samotnych wędrówek, pokazująca tajemnicze piękno i fenomen Australii. Napisana przez miłośnika tego dalekiego kontynentu - Marka Tomalika, znanego dziennikarza, współtwórcę Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, który przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program podróżniczy "Globtroter".

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Literaturę podróżniczą uwielbiam i tym razem wybrałam się w podróż do Australii z Markiem Tomalikiem. Dodam, że autor mi bliżej nieznany i pierwszy raz sięgnęłam po jego pozycję.
Autor bardzo dogłębnie przedstawia nam kulturę i historię aborygenów.

W książce jest tez bardzo dobrze przedstawiona szata roślinna, możemy tu spotkać m.in. banksje, akacja złota, kangurza łapa, eukaliptus.
Wśród zwierząt wielokrotnie spotykamy się z m.in. kangurami, których jest kilka gatunków, strusiami emu, psami dingo, kojotami.
Książka jest bogata ilustrowana, co jest niewątpliwym atutem.
Opisane są bezludne plaże, pustynie, liczne Parki Narodowe (Kalbarri), a także warto wspomnieć o Eyre, które jest najbardziej słonym Jeziorem Świata. Oczywiście autor nie zapomniał o Górze Kościuszki i Szlaku Strzeleckiego.
Książka zawiera poradnik buszmena, który zawiera wszystkie praktyczne rady dla kogoś, kto chce się wybrać w takową podróż.
Na końcu znajdziemy mały słowniczek (wyrażenia slangowe). Angielski brytyjski znacznie różni się od angielskiego austrialijskiego.


Pan Tomalik posługuje się sprawnie językiem, zatem dla czytelnika wszystko jest zrozumiałe i czytelne. Autor wykorzystuje wiele informacji, których nie znajdziecie w przewodnikach. Prezentacja w postaci licznych fotografii, dodaje tylko uroku i całość czyta się wybornie z zapartym tchem, mało tego czytelnik poczuje potrzebę natychmiastowego przeniesienia się na ten kontynent ):

żeli chcecie odbyć niezapomnianą podróż po zakątkach Australii, czy to palcem po mapie, czy w rzeczywistości i poczuć żar słońca w środku zimy, to gorąco Was zachęcam po sięgnięcie tej pozycji. Ze swojej strony moge jedynie polecić i mam nadzieję, że przekonałam was do lektury :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2012-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Książka nie tylko dla globtroterów, pokazująca różnorodność Australii, przeplatanie się realnego i mitycznego świata.
Link do opinii

Przeczytalam ta książkę, lecz wydaną przez National Geographic. Polecam każdemu kto planuje podróż do Australii. Szczególnie podobało mi się to, że autor opowiedział dużo i ciekawie, wnikliwie i prawdziwie o Aborygenach. Łatwo wpaść w sidła stereotypów i uprzedzeń, także podrózując, a dzięki tej książce zaczyna się rozumieć więcej. 

Polecam każdemu ciekawe u świata. Ale i tym którzy myślą że Aborygeni to 'patologia'. Może dzięki tej książce zaciekawią się tymi ludźmi i postarają się ich zrozumieć? Ja jestem super zaciekawiona i chce poznać ich kulturę głębiej. Dziekuje autorowi za to:) 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - esia189
esia189
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy
Marek Tomalik0
Okładka ksiązki - U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy

Opowieści są dalekie od dydaktyzmu i ocen. Faraonem jest handlarz z Kairu, Hobbitami - misjonarze na indonezyjskiej wyspie Flores, Aztekiem - przebywający...

Lady Australia
Marek Tomalik0
Okładka ksiązki - Lady Australia

Majestatyczne piękno australijskiej ziemi, tej najbardziej pociągającej, nieoczywistej i niedostępnej, woła i przywabia niespokojne duchy. Jednym z nich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje