Klasztor. Żałoba

Ocena: 4 (1 głosów)

Krople deszczu nie znikają, gdy dotkną muru - eksplodują. Modlitwa w jidysz szeptana przed snem nie przynosi chłopcu ukojenia, choć zapowiada matczyny pocałunek. Język nawróconej siostry staje się błahy i szorstki. Dziadek wciąż uparcie twierdzi, że na ramieniu wytatuował sobie numer telefonu. Czy można ostatecznie zrekonstruować przeszłość rodziny naznaczonej Zagładą? Jak to jest być Żydem tylko czasami?

Eduardo Halfon w dwóch zwięzłych autobiograficznych powieściach opowiada o wyprawach śladami rozsianych po świecie przodków. W Klasztorze narrator przyjeżdża do Izraela na ślub swojej siostry - od niedawna żyjącej w ortodoksyjnej wspólnocie. W Żałobie wraca do rodzinnej Gwatemali, by rozwikłać tajemnicę śmierci brata ojca, kilkuletniego Salomona.

Mierząc się z mrocznymi sekretami rodziny i własną skomplikowaną tożsamością, Halfon tworzy poruszającą opowieść o godzeniu się z wieczną obcością i podążaniu za prawdą bez pomocy jakiegokolwiek Boga.

 

Na tom składają się powieści: Klasztor i Żałoba.

 

,,Halfon daje głos przedstawicielom mniej znanej części żydowskiej diaspory, tworząc przy okazji opowieść o tożsamości, która może być zarówno płynna, jak i niezmienna." ,,Publishers Weekly"

 

,,W książkach Halfona można poczuć ducha Franza Kafki. To proza pełna mroku, a jednak dająca dużo głębokiej przyjemności z lektury." ,,New York Review of Books"

 

,,Halfona szczególnie interesuje pamięć, to, jak można o niej opowiadać. Nie szuka ostatecznej prawdy, ponieważ wie, że żadna opowieść nie może być ostateczna." ,,Los Angeles Times"

 

,,W swoich niewielkich, ale głębokich książkach Halfon tworzy światy, które są zarazem jasne i nostalgiczne, zabawne i pełne goryczy." ,,Kirkus Reviews"

 

,,Proza Halfona jest subtelna i zarazem konkretna. Jego ponadczasowa opowieść jest niczym latarnia morska, która oświetla wszystko." Francisco Goldman

 

,,Nadzwyczajna proza. Książki Halfona ustanawiają między fikcją a autobiografią pokrewieństwo, które narusza znane podziały gatunkowe." ,,World Literature Today"

 

,,Halfon z pasją i melancholią opisuje znaczenie podróży i piękno prawdziwej tajemnicy." ,,Booklist"

 

,,Wędrując po popiołach starego kraju i odkrywając mroczne historie swoich przodków, Halfon staje się archeologiem okrucieństwa. Jego proza to osobista modlitwa żałobna." ,,The Rumpus"

Informacje dodatkowe o Klasztor. Żałoba:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381916530
Liczba stron: 208
Tytuł oryginału: Monastery, Mourning
Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Tagi: Beletrystyka - problematyka śmierci żałoby straty

więcej

Kup książkę Klasztor. Żałoba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Klasztor. Żałoba - opinie o książce

,,Klasztor" i ,,Żałoba" to dwie proste i po trosze melancholijne opowieści autora o losach  rozsianej po całym świecie jego rodziny. O żydowskim dziadku, który na pytania wnuków o wytatuowany na ręce obozowy numer tłumaczył, że to tylko numer telefonu. O zamieszkałej w Izraelu siostrze, która wychodzi za mąż za Ortodoksa i sama się taką staje, chociaż wcześniej zbytnio nie interesowała się religią. W kolejnej zaś opowieści będziemy próbować rozwikłać tajemnicę śmierci brata ojca autora, Samuela.

Sekrety spoglądają na nas, a sam autor przy okazji mierzy się z odkrywaniem własnej tożsamości.

Kim jest?

Polakiem?

Arabem?

A może Żydem?

 

Ja twierdzę, że obywatelem świata, który szuka, jest ciekawy, zadaje pytania i czasem błądzi. I każe nam przystanąć i pomyśleć o własnych korzeniach.

Bo może się okazać, że w naszych żyłach płynie jedyna w swoim rodzaju mieszanka, dlatego jesteśmy wyjątkowi.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy