Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5900-3

Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni!

Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice.

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka medyczna. Jak wygląda watykański paszport, ile cel ma tamtejsze więzienie i czy dzieci mogą zapraszać kolegów i robić w watykańskim mieszkaniu imprezy?

Watykan to nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież.

Magdalena Wolińska-Riedi – znana dziennikarka, obywatelka Watykanu.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Opinie o książce - Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

,,Skrawek ziemi''- najważniejsze karty z dziejów Watykanu.

,,Skrawek ziemi" ( jak mawiał Pius XI) od zawsze wzbudzał zaciekawienie dziennikarzy, badaczy, reżyserów. Państwo Watykańskie bywało teatrem intryg, spisków, bezwzględnej walki o władzę.

Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni.

Autorka, obecnie korespondentka TVP, mieszkająca przez szesnaście lat w Watykanie, serwuje nam sporą porcję faktów historycznych. Pisze o doniosłej roli papieża, prześledzimy zawiłości protokołu dyplomatycznego, systemu edukacyjnego. Dowiemy się, jak wygląda wychowywanie latorośli.

Podpisanie traktatów laterańskich ( 11 lipca 1929 r.) stanowiło przełom w historii tego najmniejszego kraju (powierzchnia 44 ha). Oficjalnie uznano Państwo Watykańskie za niepodległe i niezależne (niepodważalność statusu osób tam zamieszkałych).

Początki Gwardii Szwajcarskiej (najstarszej formacji) sięgają XVI wieku. W tym samym czasie ówczesny papież Juliusz II zgłaszał pretensje do dawnych terytoriów. Miał apetyt na Bolonię, drugie pod względem wielkości miasto (obok Rzymu), utracone w wyniku różnych wydarzeń.

W 1548 roku za sprawą papieża Pawła III, Gwardia została reaktywowana. I  znów w 1798 roku  wystąpiła przerwa w  funkcjonowaniu  tejże formacji. Ponowne wznowienie działalności nastąpiło w 1801 roku, dzięki papieżowi Piusowi VII. Siedem lat później kolejny raz rozwiązano tę straż przyboczną, a następnie reaktywowano ją w 1814 roku.
Tylko żołnierze pochodzący zw Szwajcarii gwarantowali papieżowi bezpieczeństwo (męstwo, odwaga, nowoczesne metody walki).

Magdalena Wolińska- Riedi w pasjonujący i barwny sposób opisuje reguły życia za bramą watykańską. Porządkuje kluczowe wiadomości dotyczące tego zakątka świata. Podaje zasady przyznawania obywatelstwa, paszportów.

Otrzymujemy skondensowane informacje na temat życia codziennego za Spiżową Bramą: zakupy, obyczaje, zwyczaje religijne, sądownictwo, unieważnianie związków małżeńskich, odpowiedzialność karna. Dziennikarka wspomina o rygorystycznej ochronie.

Kobieta w Watykanie to bardzo przyjemna publikacja. Stanowi wspaniałą wędrówkę po tym kraju, w doborowym towarzystwie. Walorem jest również estetyczna szata graficzna, przystępny język.

Czytajcie! Zapraszam: Zaczytana Lady Makbet 33.blogspot.com.

W publikacji czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem Watykanu. M.in. jaka waluta tu panuje, dlaczego Watykan nazywany jest najmniejszym państwem świata, jak wygląda paszport watykański i na jaki czas jest wydawany. Wiele miejsca poświęca autorka również Gwardii Szwajcarskiej, opisując jej funkcjonowanie. Są bowiem twarde reguły i odpowiednie procedury przyjmowania w jej szeregi. Generalnie jeśli chodzi o owe reguły - dotyczą wszystkich mieszkańców Watykanu. Dzięki temu, że są - panuje tu porządek, spokój i niepowtarzalne poczucie bezpieczeństwa.
      M. Wolińska - Riedi opisuje także rolę Biura Spraw Cywilnych Gubernatoratu, Komendy Głównej Gwardii Szwajcarskiej, Żandarmerii Watykańskiej. Nie pomija nawet trudnych tematów, dotyczących spraw sądowych, które miały tu miejsce. Co za tym idzie wyjaśnia czytelnikowi funkcjonowanie organów odpowiedzialnych za pilnowanie sprawiedliwości - jeśli mogę tak to ująć. Chodzi tu o  sądy kościelne, trybunały kurii rzymskiej, Kongregację Nauki Wiary.
     Specjalne miejsce dziennikarka poświęca na opis jej osobistych spotkań i przeżyć związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II ( Szyfrem w mojej relacji z Ojcem Świętym od pierwszej chwili był nasz ojczysty język. Język polski - to była moja siła w zaklętym świecie pałacowych wnętrz).
     Znajdziemy tu również rozdziały poświęcone Benedyktowi XVI i papieżowi Franciszkowi.
    "Kobieta w Watykanie" to nie tylko opis struktur, zasad, funkcjonowania "administracyjnego" Watykanu. Jest to także obraz duchowej strony życia mieszkańców.  Dowiemy się więc jak wyglądają święta w Watykanie, msze święte, spowiedź, modlitwa.
      Poza bogatą w informacje treścią są tu kolorowe zdjęcia, które dopełniają opisu. Jest także mapa - plan Watykanu wraz z rozmieszczeniem poszczególnych  budynków, domów, itp.
     Książkę kończą wspomnienia autorki - bardzo sentymentalne w odbiorze. Będące swoistym podsumowaniem jej szesnastoletniego pobytu za wspomnianą Bramą Spiżową.  W wieku 23 lat zyskała obywatelstwo watykańskie:
Z kruchej istoty przeobrażałam się stopniowo w dojrzałą kobietę. Tutaj urodziłam moje dzieci. Na 44 hektarach najmniejszego państwa świata stawiały swoje pierwsze kroki. Uczyły się jeździć na rowerze, grać w klasy, zbierały mlecze na łące w Ogrodach Watykańskich i od pierwszych chwil obcowały z majestatem Kościoła. (...)  Watykan był dla mnie kotwicą.

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Przeczytałam jednym tchem, byłam wszędzie tam, gdzie Autorka chciała mnie zabrać, wzruszenie grało w berka z wybuchami śmiechu, co za wspaniałe życie:)

Niezwykłe miejsce i jego mieszkańcy. Ich zwyczaje, obowiązki. Autorka, jedna z niewielu kobiet mieszkających w Watykanie, Polka, żona szwajcarskiego gwardzisty oddaje klimat tego miejsca, ukazuje nam miejsca, których sami nie mielibyśmy szansy zobaczyć, a o istnieniu innych w ogóle nie wiedzielibyśmy. Wszystko opisany w ciepły sposób, pozwalający uwierzyć, iż w czasie powstawania tej książki Pani Magdalena traktowała Watykan jako swoje miejsce na Ziemi, gdzie spokojnie mogą wzratać Jej dzieci.

Avatar użytkownika - beataszostak
beataszostak
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy
Magdalena Wolińska-Riedi0
Okładka ksiązki - Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej...

Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży
Magdalena Wolińska-Riedi0
Okładka ksiązki - Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży

Magdalena Wolińska-Riedi po raz kolejny odsłania sekrety Watykanu Ile kosztuje lot z papieżem? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi...