Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5900-3

Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni!

Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice.

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka medyczna. Jak wygląda watykański paszport, ile cel ma tamtejsze więzienie i czy dzieci mogą zapraszać kolegów i robić w watykańskim mieszkaniu imprezy?

Watykan to nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież.

Magdalena Wolińska-Riedi – znana dziennikarka, obywatelka Watykanu.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Opinie o książce - Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

W publikacji czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem Watykanu. M.in. jaka waluta tu panuje, dlaczego Watykan nazywany jest najmniejszym państwem świata, jak wygląda paszport watykański i na jaki czas jest wydawany. Wiele miejsca poświęca autorka również Gwardii Szwajcarskiej, opisując jej funkcjonowanie. Są bowiem twarde reguły i odpowiednie procedury przyjmowania w jej szeregi. Generalnie jeśli chodzi o owe reguły - dotyczą wszystkich mieszkańców Watykanu. Dzięki temu, że są - panuje tu porządek, spokój i niepowtarzalne poczucie bezpieczeństwa.
      M. Wolińska - Riedi opisuje także rolę Biura Spraw Cywilnych Gubernatoratu, Komendy Głównej Gwardii Szwajcarskiej, Żandarmerii Watykańskiej. Nie pomija nawet trudnych tematów, dotyczących spraw sądowych, które miały tu miejsce. Co za tym idzie wyjaśnia czytelnikowi funkcjonowanie organów odpowiedzialnych za pilnowanie sprawiedliwości - jeśli mogę tak to ująć. Chodzi tu o  sądy kościelne, trybunały kurii rzymskiej, Kongregację Nauki Wiary.
     Specjalne miejsce dziennikarka poświęca na opis jej osobistych spotkań i przeżyć związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II ( Szyfrem w mojej relacji z Ojcem Świętym od pierwszej chwili był nasz ojczysty język. Język polski - to była moja siła w zaklętym świecie pałacowych wnętrz).
     Znajdziemy tu również rozdziały poświęcone Benedyktowi XVI i papieżowi Franciszkowi.
    "Kobieta w Watykanie" to nie tylko opis struktur, zasad, funkcjonowania "administracyjnego" Watykanu. Jest to także obraz duchowej strony życia mieszkańców.  Dowiemy się więc jak wyglądają święta w Watykanie, msze święte, spowiedź, modlitwa.
      Poza bogatą w informacje treścią są tu kolorowe zdjęcia, które dopełniają opisu. Jest także mapa - plan Watykanu wraz z rozmieszczeniem poszczególnych  budynków, domów, itp.
     Książkę kończą wspomnienia autorki - bardzo sentymentalne w odbiorze. Będące swoistym podsumowaniem jej szesnastoletniego pobytu za wspomnianą Bramą Spiżową.  W wieku 23 lat zyskała obywatelstwo watykańskie:
Z kruchej istoty przeobrażałam się stopniowo w dojrzałą kobietę. Tutaj urodziłam moje dzieci. Na 44 hektarach najmniejszego państwa świata stawiały swoje pierwsze kroki. Uczyły się jeździć na rowerze, grać w klasy, zbierały mlecze na łące w Ogrodach Watykańskich i od pierwszych chwil obcowały z majestatem Kościoła. (...)  Watykan był dla mnie kotwicą.

Chyba nie ma nikogo w Polsce, kto nie widziałby choć raz relacji lub zdjęcia z placu Św. Piotra w Rzymie. Ta charakterystyczna budowla jest symbolem najmniejszego państwa świata Watykanu. Nam Polakom jest on szczególnie bliski za sprawą Jana Pawła II i wielu wciąż podróżuje do Włoch aby poczuć tą atmosferę. Ale najczęściej zatrzymują się na placu, oglądają bazylikę, wstępują do grobu papieża. A co jest dalej za murami i bramami?
Z opowieścią spieszy dziennikarka i korespondentka telewizji polskiej, a także prywatnie żona gwardzisty szwajcarskiego. Może także poszczycić się byciem sąsiadką aż trzech papieży. Poświęca osobny rozdział na każdego z nich choć najwięcej czasu oczywiście naszemu rodakowi. Jest to na pewno niezwykłe spotykać na spacerze głowę kościoła, odwiedzać w prywatnych apartamentach czy jeść posiłek.
Każdy z nich stanowi odrębną historię.
Autorka dużą część książki poświęca samej strukturze państwa watykańskiego i jak się okazuje stanowi ono sprawnie funkcjonujący mechanizm. Właściwie nie wychodząc poza granicę można mieć wszystko na miejscu. Istniejące gospodarstwo rolne zapewnia wysokiej jakości produkty spożywcze. Jest doskonale zaopatrzona hurtownia, gdzie znaleźć można duże opakowania przeznaczone dla wspólnoty zakonnej obsługującej zamieszkujących tam kapłanów. Są sklepy z wysokiej jakości sprzętami AGD i RTV, firmowa galanteria czy odzież. No i oczywiście słynna apteka watykańska.
Dowiadujemy się także dużo odnośnie samej Gwardii Szwajcarskiej, skąd się wzięła , jak wygląda dzień powszedni i świąteczny. Jakie są stawiane wymagania gdy młody człowiek chce wstąpić w szeregi tej formacji. Zresztą wymogi stawiane są także narzeczonym, a potem żonom gwardzistów. Rytm życia za bramą wyznacza przede wszystkim rok kościelny wraz wszystkimi dniami świątecznymi, których jest więcej niż w zwykłym kalendarzu.
Wraz z autorką uczestniczymy w wychowaniu gromadki dzieci watykańskich, dowiadujemy się jak wygląda szkolnictwo i udzielaniu sakramentów. Spacerujemy po ogrodach na miejscu, ale także w letniej rezydencji Castel Gandolfo. A przede wszystkim oglądamy wszystkie zabytkowe mury z perspektywy dobrze zorientowanego mieszkańca.
Całą książkę czyta się z ciekawością, bo to takie zaglądanie za kulisy, a na dodatek okraszone prywatnymi zdjęciami z archiwum rodzinnego autorki.

Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy
Magdalena Wolińska-Riedi0
Okładka ksiązki - Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej...

Wizna
Jacek Komuda