Mg造 Toskanii

Wydawnictwo: Edipresse Ksi捫ki
Data wydania: 2018-07-04

Ocena: 5.3 (10 g這s闚)

Imi Lena powsta這 ze zdrobnienia Heleny i Magdaleny. Mg豉 jest mieszank powietrza i wody. Ten dualizm wp造wa na ca貫 篡cie g堯wnej bohaterki. Jest ona i dw鏂h m篹czyzn. Starszy i m這dszy. Ojciec i syn. Obaj nie maj poj璚ia, 瞠 dziel si jedn kobiet. Igor mieszka w Polsce i jest fotografem, a jego ojciec pracuje jako rze嬌iarz w Toskanii. Lena nie potrafi wybra 瘸dnego z nich, wi璚 decyduje si na r闚noleg貫 篡cia. Dwa kraje, dwa 篡wio造, dwa zwi您ki. Czy mi這嗆 mo積a podzieli, roz這篡 na procenty? A mo瞠 wolno kocha jednakowo silnie, bez konieczno軼i wyboru? Opowie嗆 o uczuciu, kt鏎e wymkn窸o si standardom i za鄉ia這 w nos przyj皻ym konwenansom.

Kup ksi捫k Mg造 Toskanii

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Mg造 Toskanii

Avatar u篡tkownika - Spadlomizregala
Spadlomizregala
Przeczytane:2018-07-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Mog豉bym napisa ksi捫k. Histori z這穎n troch ze swojego 篡cia, troch z 篡cia znajomych, dorzuci豉bym co z wyobra幡i, ubra豉 w 豉dne s這wa. Wymy郵i豉bym bohaterów, o篡wi豉 ich na kartach niesamowicie wci庵aj帷ej powie軼i, a potem cieszy豉 oko, widz帷 ok豉dk (któr oczywi軼ie sama bym wybra豉) na pó趾ach w ksi璕arniach. I czeka豉bym na miliony. Otworzy豉bym jakie specjalne konto, na które wp造wa造by tantiemy ze sprzeda篡, znalaz豉by si tam równie spora kasa za spotkania autorskie. A jak瞠! Przecie wszyscy mówi, 瞠 powinnam zacz望 pisa!

Pokora. O niej nie鈍iadomie przypomina Natasza Socha swoj najnowsz ksi捫k Mg造 Toskanii.

Jak pisze Socha, ka盥y czytelnik jej ksi捫ek wie. 疾 ma ironiczne poczucie humoru, 瞠 porusza bardzo 篡ciowe kwestie w sposób przyst瘼ny dla ka盥ego i 瞠 jej ksi捫ki czyta si w jeden wieczór. S dla wszystkich. Tak Soch pozna豉m, takie ksi捫ki Sochy czyta豉m (pomijaj帷 Aptek marze, która ca趾owicie odbieg豉 od schematu) i tak j pokocha豉m. Nagle w moje r璚e trafi造 Mg造 Toskanii. Niby prosta historia – jedna dziewczyna i dwóch facetów. W豉軼iwie fabu豉 sama si nasuwa, wi璚 teoretycznie z czytaniem mo積a by sobie da spokój. Wiadomo – wybierze jednego albo 瘸dnego i na przyk豉d zdecyduje si na trzeciego… lub trzeci – kto j tam wie! Mog豉by równie mimo wszystko zdecydowa si na dwóch (oj tak, Natasza Socha jest zdolna do wymy郵enia takiej historii). Jednak dla mnie ta ca豉 fabu豉 jest niczym. Powa積ie. Mo瞠 tylko lini melodyczn do jednego z pi瘯niejszych utworów. Jedyne, co mnie denerwuje, to fakt, 瞠 brzmi to niezwykle patetycznie, a pisarce daleko do wynios這軼i.

Mg造 Toskanii to ksi捫ka o sztuce. I – wbrew temu, co mo瞠cie pomy郵e po przeczytaniu opisu na ok豉dce – wcale nie mam tutaj na my郵i tylko sztuki w rozumieniu artystycznej dzia豉lno軼i, która jest przecie tak bliska bohaterom. Chodzi mi o sztuk 篡cia, swoisty spokój duszy, odkrywanie nowego, docenianie ma造ch rzeczy, napawanie si codzienno軼i. Nie酥ieszne delektowanie si tym, co nas otacza. Toskania u Sochy jest czym niesko鎍zenie pi瘯nym – urokliwe miasteczka pe軟e zabytków, ma造ch rodzinnych restauracyjek serwuj帷ych aromatyczne espresso, niebia雟kich aromatów i doskona貫go wina.

Wreszcie: Caravaggio i jego historia. Gdy czyta豉m o tajnikach konserwacji, o skrupulatnej pracy specjalistów, o odkrywaniu tajemnic XVI wieku czu豉m si, jakbym naprawd by豉 w Sienie, sta豉 za plecami Leny i obserwowa豉 jej mozoln prac. Sposób, w jaki ta ksi捫ka zosta豉 napisana, odbiega od kilku poprzednich. Nie w徠pi, 瞠 ka盥a kosztowa豉 wiele przygotowa, jednak w przypadku Mgie Toskanii naprawd podwójnie wida wykonan prac. Czuj mimo wszystko, 瞠 to nie jest tylko efekt dobrego researchu, bo nawet najlepsze przygotowanie nie zast徙i nutki pasji i wieloletniego zainteresowania przebijaj帷ego si si przez wielogodzinne ogl康anie filmów o konserwacji zabytków w Kaplicy Syksty雟kiej.

Zapytacie: co z t pokor? T ksi捫k Natasza Socha pokazuje, 瞠 pisanie nale篡 zostawi najlepszym. To nie jest zadanie dla ka盥ego, cho wielu wydaje si, 瞠 potrafi這by to robi – bo przecie du穎 czytaj, bo wiedz co nieco o kuchni tego zawodu, a nade wszystko: bo wszyscy mówi, 瞠 powinni. Efektem tego jest cz瘰to czterysta stron lektury, w której nie ma nic poza dialogami zbudowanymi z dwu- lub trzywyrazowych zda. Gdy taki tekst ods帷zy z dialogów, zostaje zaledwie pi耩dziesi徠 stron tre軼i. Brakuje w nim mi捫szu, tego ca貫go soku, który skapuje po r瘯ach i brudzi je a po 這kcie niczym toska雟ka oliwa u Sochy. W Mg豉ch Toskanii mamy wszystko, czego mo積a oczekiwa od naprawd 鈍ietnej ksi捫ki. Dla mnie to po prostu najlepsza ods這na pisarki.

Avatar u篡tkownika - majeczka241
majeczka241
Przeczytane:2018-09-04,

Zainteresowa豉m si lektur gdy zaciekawi mnie opis ksi捫ki, a zarazem fakt, 瞠 napisa豉 to Natasza Socha. Mia豉m ju mo磧iwo嗆 przeczyta kilka powie軼i autorki i bardzo mi si podoba造. Przy ,,Mg豉ch Toskanii'' s康zi豉m, 瞠 zostan porwana w ciekawy 鈍iat bohaterów, intryguj帷 fabu喚 i magiczny 鈍iat Toskanii. Mia豉m wzgl璠em tej lektury bardzo du瞠 oczekiwania, jednak nie zosta造 one spe軟ione tak jak tego na pocz徠ku oczekiwa豉m.

Lena od paru lat 篡je w szcz窷liwym i udanym zwi您ku z Igorem. Pracuje jako konserwator dzie sztuki, ta praca to nie tylko jej ogromna pasja, ale i mi這嗆, której odda豉 cz御tk siebie. Pewnego dnia otrzymuje propozycj wyjazdu na kilka miesi璚y do Sienny, by tam zaj望 si prac nad freskiem w jednym z ko軼ioów. Niestety los bywa przewrotny i gdy dociera do miejsca... Reszty musicie dowiedzie si sami.
Ju od samego pocz徠ku natrafi豉m na mur, którego nie potrafi豉m przeskoczy. Pierwsze kilkadziesi徠 stron mnie nu篡造, w 瘸den sposób nie zaciekawi造 mnie do tego, bym z przyjemno軼i odkrywa豉 dalsze losy bohaterów. Oni te wydawali mi si za p造tcy, ma這 wyrazi軼i, nie zapa豉豉m do nich sympati tak jak dzieje si w przypadku innych powie軼i. Na tle pi瘯nej Toskanii, która bardziej mnie interesowa豉 ni graj帷e tam postacie, oni si po prostu zgubili. Zabrak這 mi tu tej dawki energii, które sprawi造by, 瞠 bohaterzy zapadn mi na d逝go w pami璚i. A tak patrz帷 z perspektywy czasu wi瘯szo嗆 informacji na temat fabu造 zatar豉 si w mojej pod鈍iadomo軼i.

Najwi瘯sze wra瞠nie wywar豉 na mnie sama Toskania. Dzi瘯i autorce mog豉m przenie嗆 si do tego magicznego 鈍iata do którego nigdy nie mia豉m okazji zawita. Zachwyci豉 mnie opisami, tym, 瞠 bez ruszenia si z kanapy mog znale潭 si w cudownych W這szech o których ci庵le tak marz. Do miejsca, gdzie czas nie gra roli, gdzie czu pi瘯ne zapachy potraw, s造cha 酥iew ptaków, czu ciep貫 promienie s這鎍a rozgrzewaj帷e twarz. Uwielbiam gdy autorzy otwieraj przede mn drzwi do takich wspania造ch miejsc, z których nie chce si w ogóle wychodzi. Gdzie kultura, ludzie, kuchnia odgrywaj w tym 鈍iecie ogromn rol.

Niestety krajobraz Toskanii nie zrekompensuje tego, 瞠 fabu豉 historii mi si nie podoba豉. Bohaterzy mnie nu篡li, w 瘸den sposób mnie nie zainteresowali tym, co prze篡waj, co odczuwaj, o czym my郵, zero. A szkoda, bo ksi捫ka ma swój potencja i gdyby si go bardziej dopracowa這, wi璚ej uwagi po鈍i璚i這 postaciom ani瞠li miejscu wtedy ksi捫k, by si lepiej czyta這, a zarazem przyjemnie. Jednak to moja subiektywna opinia. Innym opowie嗆, jak widzia豉m, bardzo si podoba豉. Niestety mi nie przypad豉 do gustu. Mam nadziej, 瞠 to by豉 jednorazowa historia autorki, która mi si nie podoba豉, a reszta b璠zie zupe軟ie inna. Warto jednak da szans ,,Mg這m Toskanii'' i samemu wyrobi sobie opini na temat lektury.

Podsumowuj帷 ksi捫k oceniam na trzy. Nie by豉 鈍ietna, ani tak kiepska, by oceni j jak najgorzej. Historia ma swoje plusy i minusy, gdzie ja widzia豉m wi璚ej minusów ani瞠li plusów, ale jak wspomina豉m to moja subiektywna opinia. Inni mog mie inne zdanie na temat ksi捫ki.

Avatar u篡tkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2020-04-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Helena Magdalena zwana Len. I oni. Igor i Maksymilian zwany Ianem. Syn i ojciec. Dwa 鈍iaty. Dwa kraje. Polska oraz malownicza Toskania. Dwie mi這軼i i ca趾owite rozdarcie, kogo wybra ? W ko鎍u jestem szcz窷liwa z jednym i z drugim. Jak si sko鎍zy to mi這sne uniesienie ? Kogo wybierze Magda ? A mo瞠 nie wybierze nikogo ?,ca趾iem ciekawa pozycja, dzi瘯i kt鏎ej bli瞠j mo瞠my pozna magiczna Toskani i zakocha si bez reszty :-) polecam :-)

Rozterki uczuciowe gównej bohaterki to gówna osnowa tej powie軼i. Powód? Dwóch m篹czyzn - ojciec i syn oraz ich dwa 鈍iaty - Polska i W這chy. A skoro W這chy, to i smaki, zapachy Toskanii. Za to przyznaj dodatkowy duuu篡 plus. Kolejny za pasje zawodowe trójki gównych bohaterów. Trzeci za niebanalne zako鎍zenie.

Toskania... to tam rozgrywa si akcja kolejnej powie軼i popularnej polskiej pisarki, któr wydawca do嗆 鄉ia這 porówna do Jojo Moyes. Sceptycznie do tego stwierdzenia podesz豉m ale teraz, znaj帷 ca陰 tre嗆 mog ze zdumieniem stwierdzi, 瞠 zgadzam si z nim. Wed逝g mnie „Mg造 Toskanii” to obowi您kowa lektura na wakacje dla ka盥ej kobiety. To ksi捫ka z kategorii tych, o których szybko si nie zapomina...

Jedna kobieta o dwóch osobowo軼iach, czy to mo磧iwe? Okazuje si, 瞠 jak najbardziej. Lena czyli Helena i Magdalena w jednym jest konserwatorem sztuki od lat jest w zwi您ku z Igorem, którego narz璠ziem pracy jest aparat fotograficzny. Ich pouk豉dan codzienno嗆 burzy wyjazd Leny do Toskanii w celu pracy nad freskiem w jednym z tamtejszych 鈍i徠y. Pocz徠kowo perspektywa roz陰ki nie przera瘸 a tak mocno, jednak z ka盥 chwil nieobecno軼i ukochanej osoby zaczyna ona wzbudza niepokój. Kobieta pr璠ko zach造sn窸a si Toska雟k kultur, smakami, krajobrazami i stopniowo odkrywa, 瞠 nie ma w niej dojmuj帷ej t瘰knoty za ukochanym. To spostrze瞠nie wywo逝je w niej smutek. Jednak nie tylko nowy klimat i otoczenie odci庵aj my郵i Leny od Igora. Kobieta poznaje tam ojca swojego narzeczonego. Ich relacja szybko wykroczy poza ramy zwyczajnej serdeczno軼i. Taki stan rzeczy jeszcze mocniej wszystko komplikuje. Lena stanie przed trudnymi wyborami... czy zdo豉 dokona takiego wyboru, by nie 瘸這wa?

Co mi mówi這, 瞠 ta ksi捫ka b璠zie dobra. Jaki g這s szepta „przeczytaj”. W zwi您ku z tymi odczuciami skusi豉m si na lektur tej powie軼i i przeliczy豉m si. Ta ksi捫ka jest wi璚ej ni dobra, jest 鈍ietna! Dawno nie czyta豉m tak pachn帷ej i smakowitej historii. Zgrabna ca這嗆 zachwyca. Fabu豉 by mo瞠 oklepana, poruszana ju niezliczon ilo嗆 razy. Co czyni j tak wyj徠kow? Z pozoru nie widoczne szczegó造. To, 瞠 akcja dzieje si w Toskanii, pi瘯nym miejscu na ziemi, gdzie kolory s intensywniejsze, krajobrazy zapieraj dech w piersiach, owoce pieszcz kubki smakowe... d逝go mo積a wymienia. Faktem jest, 瞠 Natasza Socha rewelacyjnie odda豉 klimat tamtych miejsc. Snu豉 opowie嗆 niespiesznie, dzi瘯i czemu nie pomin窸a szczegóów i tak dobrze rozrysowa豉 篡cie poszczególnych bohaterów. Jestem oczarowana, poniewa to taka lekka ksi捫ka idealna na letnie dni a zarazem niesie za sob wa積e przes豉nia.

Za egzemplarz dzi瘯uj wydawnictwu.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Premiera: 20 czerwca 2018
„Mg造 Toskanii” to najnowsza powie嗆 autorstwa Nataszy Sochy, jest to jedna z tych autorek, po których ksi捫ki si璕am „w ciemno”. Wiem bowiem, 瞠 dostarcz mi niezapomnianych chwil pe軟ych refleksji, nowych wra瞠 i zupe軟ie innych perspektyw.

„Mg造 Toskanii” to powie嗆, która tylko pozornie opowiada jedynie histori jednej kobiety i dwóch m篹czyzn. Tak naprawd jest to ksi捫ka wielowymiarowa, poznajemy bowiem 鈍iat z ró積ych perspektyw, a mg豉 wyznacza nam szlaki i horyzonty, które tylko my sami mo瞠my ograniczy naszym umys貫m.
To historia, której my郵 przewodni jest dualizm. To on otacza Len szczelnie, niczym p豉szcz przeciwdeszczowy, wyznacza jej granice postrzegania, staje si w ko鎍u jej nieod陰czn cz窷ci osobowo軼i, ale równie 鈍iata, który j otacza. Dwa imiona, dwa kraje, dwóch m篹czyzn, dwie mi這軼i – dwa skrajnie ró積e 鈍iaty, doznania i do鈍iadczenia. A w samym 鈔odku znajdujemy w豉郾ie Len.
Je郵i oczekujecie p這miennego i s這dkiego romansu, to z ca陰 pewno軼i go nie otrzymacie!

„Mg造 Toskanii” to nieszablonowa powie嗆, któr tworz barwy i smaki. Wraz z Len poznajemy inny 鈍iat, pe貫n kolorów, odcieni i przebarwie. Okazuje si, 瞠 篡cie nie jest w odcieniach czarno – bia造ch albo tonacjach szaro軼i. 砰cie utkane jest z wielobarwnych nici, popl徠anych, lekko zamazanych, a na domiar tego, codziennie obleczonych nowymi odcieniami. Doznania zmieniaj si wraz z godzinami, minutami i sekundami.

Natasza Socha zabiera nas w podró do W這ch, ale robi to w tak nietypowy sposób, 瞠 podczas czytania zapiera這 mi dech w piersiach. Nigdy nie by豉m w tym kraju, cho to zawsze by這 (i nadal jest) moim marzeniem. A jednak podczas lektury czu豉m si niesamowicie.
Autorka nie pokazuje nam Toskanii w fotograficznym skrócie. O nie!
Poznajemy ten kraj za pomoc zmysów.
Powiem Wam, 瞠 nie spodziewa豉m si tego!
Do tej pory s康zi豉m, 瞠 nieznane mi miejsca mog pozna jedynie za pomoc plastycznych opisów. A tymczasem autorka potrafi豉 mnie wprowadzi w stan niezmierzonej fascynacji za pomoc zmysów: wzroku, s逝chu, w璚hu, smaku i dotyku. Toskania odbierana za pomoc ferii barw, leniwej ciszy, zapachu lawendy, smaku przypraw i regionalnych potraw oraz wina, a tak瞠 za pomoc modelowanej w d這niach gliny i szamotu – wygl康a zupe軟ie inaczej ni sobie to wyobra瘸豉m.
Autentycznie czu豉m, 瞠 tam jestem. Widz, dotykam, smakuj, w帷ham i s逝cham. Do鈍iadczam tego osobi軼ie. Mog stwierdzi, 瞠 Toskani pozna豉m organoleptycznie, bez po酥iechu i gonitwy. Rozkoszuj帷 si wszystkim tym, czego doznawa豉 Lena, co pokazywa jej Ian, co dawa jej Igor oraz tego co sama Toskania mia豉 do pokazania.

„Mg造 Toskanii” to opowie嗆 o wyborach. Okazuje si, 瞠 czasem posiadanie wyboru nie jest niczym dobrym, a im wi瘯szy mamy wybór tym bardziej nie mo瞠my si zdecydowa, gubimy gdzie w tym wszystkim nasze pal帷e pragnienie tego, co najwa積iejsze. Czasami jest lepiej nie mie wyboru, aby móc zobaczy go tam, gdzie jest niedostrzegalny.

„Mg造 Toskanii’ to równie lekcja 篡cia, któr wraz z bohaterk mamy okazj odby. Uczymy si poznawania 鈍iata za pomoc tego, co da豉 nam natura. Nasze zmys造. To dzi瘯i nim mo瞠my prze篡 co zgo豉 innego, do鈍iadczy 鈍iata poza jego granicami, utartymi przez ludzi. Dozna 篡cia w pierwotny sposób. To tak jakby uczu si wszystkiego od nowa, niczym dziecko. Brzmi mo瞠 nieco nieprawdopodobnie, ale okazuje si, 瞠 to w豉郾ie najw豉軼iwszy sposób smakowania i czerpania z 篡cia tego, co najpi瘯niejsze. Tylko tak mo瞠my zazna tego, co nas otacza, poczu g喚boko w sobie i zachwyci si pi瘯nem i nietuzinkowo軼i otoczenia.

„Mg造 Toskanii” to tak瞠 historia mi這軼i. W豉郾ie, nie o mi這軼i, a mi這軼i pod ró積ymi postaciami. To niezdefiniowane do ko鎍a s這wo, ma dla cz這wieka ogromne znaczenie.
Gdyby kto zapyta, co to jest mi這嗆 i w czym si ona objawia?
Nie potrafimy odpowiedzie jednoznacznie.
Bo mi這嗆 to co, co czu mo積a na tyle sposobów, ile jest w 篡ciu barw. Tylko nasz umys stawia jej ograniczenia i bariery. „Po raz pierwszy odnosz dziwne wra瞠nie, 瞠 mi這嗆 jest podzielna. 疾 nie dotyczy tylko jednej osoby, nie jest zaborcza w swym wyborze. (…) A zatem mo積a kocha jednocze郾ie dwie osoby i to nie jest tak, 瞠 dzielisz swoje uczucia. 疾 rozk豉dasz je na procenty. Ka盥e z nich potrafi by podwójnie silne i podwójnie dodaj帷e skrzyde. Owszem ró積i si od siebie, ale efekt ko鎍owy jest taki sam: chcesz by z tym cz這wiekiem. Z tym i z tamtym równie.”
To w豉郾ie mi這嗆 – niejednoznaczna, bezgraniczna, pozbawiona barier, trudna do okre郵enia…wype軟iaj帷a nasze wn皻rze, uzupe軟iaj帷a nasze braki.

„Mg造 Toskanii” to pi瘯na wielop豉szczyznowa historia, opowiadaj帷a o 篡ciu, mi這軼i, 鈍iecie.
Mówi równie o czasie. Bo czas w tym wszystkim jest poj璚iem wzgl璠nym i poza wszelkimi oznaczeniami. Autorka sugeruje, 瞠 aby do鈍iadczy czego w pe軟i – nie wolno si 酥ieszy. Trzeba da sobie i doznaniom czas, bo tylko wówczas mamy szans na dok豉dne i wnikliwe poznanie i znalezienie tego, co najpi瘯niejsze i najbardziej warto軼iowe.
Ka盥y z nas kolekcjonuje wspomnienia, z wyjazdów, z 篡cia. Ale czy potraficie okre郵i jedn rzecz, która was uj窸a, zafascynowa豉, zapisa豉 si w waszej pami璚i tak mocno, 瞠 b璠ziecie pami皻a o tym za 20 lat?
Celebrujcie zatem chwile, bo one nieuchwytne s jak wiatr, jak powietrze, jak woda...jak mg豉.
Recenzja na: http://przeczytajka.blogspot.com/2018/06/mgy-toskanii-natasza-socha.html

Inne ksi捫ki autora
Kol璠a na cztery r璚e
Natasza Socha0
Ok豉dka ksi您ki - Kol璠a na cztery r璚e

Jedna nieprzemy郵ana decyzja mo瞠 na zawsze odmieni nasz los. Bole郾ie przekona豉 si o tym Maria, kt鏎ej ura穎na w m這do軼i duma przekre郵i豉 szans...

Dziecko Last Minute
Natasza Socha0
Ok豉dka ksi您ki - Dziecko Last Minute

Kalina ma 46 lat i jest w ci捫y z m篹czyzn, którego pozna豉 zaledwie kilka tygodni temu. Nieodpowiedzialno嗆? Kryzys wieku 鈔edniego? A mo瞠 pó幡e...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz