Mucha. Historia, antropologia, kultura

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2008
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-24-20661-2
Liczba stron: 218
Dodał/a książkę: Szczepanik

Ocena: 4 (1 głosów)

Nie ma wielu owadów, do których czujemy większą odrazę niż do muchy. Oskarżana o szerzenie chorób i epidemii została publicznie ekskomunikowana w średniowieczu. Wierzono, że Belzebub, "Władca Much", jest wcieleniem zła i przez setki lat uważano muchy za owoce samorzutnego rozrodu - nienaturalny produkt gnijącego mięsa. Ich potomstwo, larwy, dzięki swej bezpostaciowości stały się pożywką dla horrorów kina, poczynając od filmów klasy B z lat pięćdziesiątych aż po dzieło Davida Cronenberga. Steven Connor z upodobaniem podąża śladami muchy, tropiąc ją w micie, literaturze, sztuce, filmie i biologii. W miarę jak poznajemy zdumiewającą budowę muchy i jej zachowania, zaczynamy ją oceniać przychylniej. Dopiero teraz poznajemy sekrety wyjątkowych umiejętności muchy w zakresie lotu, a XX wiek, który rozpoczął się światowymi kampaniami na rzecz jej eksterminacji, zakończył się triumfem maleńkiej muszki owocowej jako bohatera rewolucji w genetyce.

Kup książkę Mucha. Historia, antropologia, kultura

Opinie o książce - Mucha. Historia, antropologia, kultura

Oryginalna książka, która wprowadza nas w... "historię istnienia much". Zapewne nikt się nie zastanawiał, jak mucha funkcjonuje w kulturze. Jak ją postrzegano w średniowieczu? Czego była symbolem? (dziś tym symbolem jest raczej tylko szczątkowym). Do tego jeszcze biologia much - jak widzą i czują otaczający świat. Do tego wiele ciekawostek, historii (choćby o władcy, który twierdził, że miał muchę w głowie).Tematyka wydaje się błaha, lecz lektura jest niezwykle ciekawa!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-10-06, Przeczytałem, Mam,
ciekawie..
Chętnie sięgnę
Inne książki autora
Kulturowa historia brzuchomówstwa
Steven Connor0
Okładka ksiązki - Kulturowa historia brzuchomówstwa

Mój głos przychodzi i odchodzi. Z Waszego punktu widzenia pochodzi ode mnie. Przychodzi do Was ode mnie; z mojego - wydobywa się ze mnie. Pomiędzy tym...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Latarnia z Kiss River
Diane Chamberlain
Okładka książki - Latarnia z Kiss River
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy