My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-21
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2121-5
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Nasz peerelowski american dream

W latach 70. kawałek Teksasu mógł trafić w polskie ręce. W oczekiwaniu na spadek po bohaterze poległym w Ameryce „za wolność naszą i waszą” przyszło nam budować Teksas na miarę swoich możliwości, po tej stronie żelaznej kurtyny.

Małgorzata Szejnert opowiada o sklepowych z Supersamu, robotnikach z Ursusa, głównym architekcie „wyspy szczęścia” i wielu innych zwyczajnych niezwyczajnych bohaterach PRL-u. Snuje historie o marzeniach i ambicjach, codziennych zmaganiach i ciężkiej pracy. Dziennikarka przedstawia ludzi, którzy nie rezygnowali ze swoich dążeń nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Z niepozornych wydarzeń i drobnych sytuacji kreśli wielowymiarową panoramę PRL-u.

"My, właściciele Teksasu" przyłapuje na gorącym uczynku polską rzeczywistość poprzedniej epoki, bez współczesnych ocen i stereotypów. Czy tamtej rzeczywistości bliżej do "Misia", "Przesłuchania" czy "Człowieka z marmuru"? Czytane dzisiaj, reportaże Małgorzaty Szejnert przynoszą zaskakujące odpowiedzi.

Kup książkę My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u

Opinie o książce - My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u

Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Nie bez powodu Szejnert jest nazywana "cesarzową reportażu". Opisane przez nią obrazku, fragmenty życia sprzed ponad 40 lat, w ogóle nie straciły na aktualności, czyta się je tak, jakby zostały napisane wczoraj. To znaczy, że Szejnert potrafi wydobyć w przedstawianych przez siebie historiach reakcje, procesy, sytuacje uniwersalne, typowe dla gatunku ludzkiego. Ponadto Szejnert potrafi w sposób niezwykle zajmujący pisać o przedmiotach, architekturze, rzeczach martwych, z pozoru mało interesujących- bo za tymi rzeczami zawsze stoją ludzie. A ludzie, gdy się ich chce słuchać, gdy jest się ciekawym, co mają do powiedzenia, gdy się zadaje pytania i szuka na nie odpowiedzi, są zawsze fascynujący, zajmujący, wyjątkowi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:,
Małgorzaty Szejnert czytałam już „Dom żółwia” i „Śród żywych duchów”, dlatego byłam bardzo zachęcona do przeczytania także „My, właściciele Teksasu”. Książka ta różni się jednak od tych poprzednich. Przede wszystkim, nie jest jednym wielkim reportażem poświęconym jednemu tematowi, ale zbiorem reportaży, które łączy czas powstania – druga połowa lat 70. XX wieku. Ale tym, co je odróżnia, jest także perspektywa. Tym razem Szejnert nie skupia się aż tak na historii, jak w Zanzibarze czy w książce o poszukiwaniu grobów więźniów politycznych. Tym razem opowiada historie bardziej sobie współczesne (choć dziś to też już jest historia), historie zwyczajnych ludzi, którzy robią niezwyczajne rzeczy. Z tego powodu książka ta jeszcze bardziej przypadła mi do gustu, pozwala się bardziej wczuć i lepiej zrozumieć. No i do tego świetnie się czyta, a to za sprawą sprawnego jak zawsze pióra pani Szejnert.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - agga
agga
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, "Wyzwanie - literatura faktu", 52 książki 2013,
Reportaże z PRL- u, barwne opowieści, czasem śmieszne, czasem straszne, czasem szokujące. Czyta się bardzo dobrze.
Inne książki autora
Dom żółwia Zanzibar
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - Dom żółwia Zanzibar

Opowieść o wyspie - kluczu do Afryki. Z tej maleńkiej wysepki wyruszali na kontynent wielcy odkrywcy: David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard...

Usypać góry. Historie z Polesia
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - Usypać góry. Historie z Polesia

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini...

Reklamy