Poezja mi這sna

Ocena: 6 (3 g這s闚)

Mi這嗆 mo瞠 by nami皻na, 郵epa, bezgraniczna, niespe軟iona, wielka, pierwsza - jej definicji jest niemal tyle, ilu jest poet闚. Przez tysi帷lecia inspirowa豉 wizjonerskich i znakomitych tw鏎c闚. Prezentowany zbi鏎 zawiera wyb鏎 najpi瘯niejszych wierszy mi這snych autorstwa mi璠zy innymi Boles豉wa Le鄉iana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Williama Butlera Yeatsa. Zachwyci, pocieszy i zainspiruje ka盥ego, kto kiedykolwiek zasmakowa mi這軼i.

Informacje dodatkowe o Poezja mi這sna:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-02-13
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788382028225

wi璚ej

Kup ksi捫k Poezja mi這sna

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Poezja mi這sna - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-02-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Czytanie tych wierszy by這 prawdziw przyjemno軼i. Cho tematyka ich jest jedna, to jednak autorzy rozpisali j na przer騜ne emocje. Jedne wiersze bywaj smutne, gdy kocha si kogo, komu si o tym nie m闚i, lub przekazuje zbyt p騧no. Jest te mi這嗆 zakazana, kt鏎a czeka na odpowiedni moment, czeka i czeka i tak d逝go czeka, a boi si cokolwiek z tym zrobi. Mamy te mi這嗆 pi瘯n, po膨dliw z energi i innymi pociskami, kt鏎e jej towarzysz. Jest te mi這嗆 nieokre郵ona, jakby adresat nie istnia, lub jeszcze si nie pojawi. Jest te taka, kt鏎 zapewne ka盥y z nas pozna. By這 tutaj klika wierszy, kt鏎e zna豉m na pami耩 z czas闚 szkolnych. Nic dziwnego, gdy autorami ich s ludzie, kt鏎zy ju dawno by mo瞠 odrodzili si na nowo. S to mi璠zy innymi Anna 安irszczy雟ka, Julian Tuwim, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Boles豉w Le鄉ian, Halina Po鈍iatowska, Konstanty Ildefons Ga販zy雟ki, Tadeusz Borowski i inni. Ze wszystkich pi瘯nych utwor闚, kt鏎e maj kilka linijek, do nawet dw鏂h stron, najbardziej przem闚i do mnie wiersz Jonasza Kofta ,,Trzeba marzy".

,,疾by co si zdarzy這
疾by mog這 si zdarzy
I zjawi豉 si mi這嗆
Trzeba marzy
Zamiast dmucha na zimne
Na gor帷ym si sparzy
Z deszczu pobiec pod rynn
Trzeba marzy (...)"

On jeden jedyny otwarcie i skrycie zarazem, bo nie ka盥y s造sza o tym, co chc wam powiedzie, on jeden zawiera prawd dotycz帷 zasad manifestacji. On jedyny pokaza, 瞠 to my jeste鄉y kreatorami naszej rzeczywisto軼i i to od nas zale篡, jak nasze 篡cie b璠zie wygl康a這. Bo gdy si o czym marzy, to si to przyci庵a. Nieraz szybko, nieraz d逝go to trwa, wszystko zale篡 od naszej wytrwa這軼i. Kto jest ch皻ny, niech zg喚bi ten temat:-) Wracaj帷 do wierszy, ka盥y z nich zaczyna si na prawej stronie i nieraz bywa przystrojony rysunkiem, w zale積o軼i czego dotyczy. Jedne wiersze szybko do nas przem闚i, na zrozumienie innych potrzeba nieco czasu, gdy pisarze u篡waj du穎 przeno郾i, sarkazm闚 i zbli瞠 oznacznika sensu, kt鏎y chc przekaza. Jedne ucz, inne stwierdzaj fakt. Ich forma jest r騜noraka, jakby kto zebra ka盥y rodzaj wiersza chc帷 by unikatem. Ogromnie je wam polecam, bo potrafi przes豉 nam dobr energi, a ta jest dla cz這wieka najcenniejsza:-)

Dzi przychodz z recenzj nietypow dla mnie, bo recenzj najpi瘯niejszych wierszy o mi這軼i ?

W lutym ukaza豉 si ksi捫ka "Poezja mi這sna. Antologia najpi瘯niejszych wierszy" wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka. I kogo my tu mamy? Agnieszka Osiecka, Adam Asnyk, Konstanty Ildefons Ga販zy雟ki, Jonasz Kofta, Halina Po鈍iatowska, Wis豉wa Szymborska i wielu, wielu innych.

Wiersze, w kt鏎ych tematem przewodnim jest mi這嗆 pokazana z r騜nych perspektyw. To mi這嗆 spe軟iona i mi這嗆 nieszcz窷liwa. Niby uczucie to samo a jednak budz帷e r騜ne emocje: smutek, rado嗆, po膨danie, t瘰knot.

Mi這嗆 to temat, kt鏎y nigdy si nie przeterminuje. Ludzie kochali, kochaj i b璠 kocha.

Ja t ksi捫k czyta豉m powoli, do niekt鏎ych wierszy wraca豉m, cz窷 z nich pami皻am ze szko造, niekt鏎e by造 dla mnie nowo軼i. Jedne by造 mi bli窺ze, z innymi troch mniej si polubi豉m. Ale wsp鏊ny mianownik wszystkich to otaczaj帷a nas mi這嗆.

Sama ksi捫ka wydana jest przepi瘯nie. Minimaliz po陰czony ze smakiem. Kolor i wygl康 ok豉dki nawi您uje do tematu, brak zb璠nych ozdobnik闚 i rozpraszaczy.

To lektura dla ka盥ego, w ka盥ym wieku i momencie 篡cia. To ksi捫ka, do kt鏎ej si wraca.

Avatar u篡tkownika - allison
allison
Przeczytane:2024-03-02, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Antologia najpi瘯niejszych wierszy ,,Poezja mi這sna"ukaza豉 si 6 lutego nak豉dem Wydawnictwa#zyskiska. Na155 stronachodnajdziemy liryki tw鏎czy i tw鏎c闚 pisz帷ych przed wiekami oraz wsp馧czesnych, polskich i zagranicznych. S tu wiersze r騜nej obj皻o軼i, a stylistyczne i j瞛ykowe bogactwo sprawia, 瞠 ka盥y znajdzie co dla siebie - i mi這郾icy poezji rymowanej, i bia貫j. Mi這嗆 ukazana jest w tej antologii z r騜nych perspektyw. Bywa szcz窷liwa i spe軟iona, ale tak瞠 nieodwzajemniona, wypalona... Bywa r闚nie szalona, nieokie透nana... Pierwsza i ostatnia... Nag豉 i rozwijaj帷a si powoli... Te r騜ne odcienie mi這軼i sprawiaj, 瞠 czyta si tomik z du篡mi emocjami. Obok wierszy bardzo znanych mo瞠my odnale潭 utwory, kt鏎e dopiero poznamy. I to odkrywanie nowych s堯w, wyzna, opis闚 prze篡 wewn皻rznych jest fascynuj帷e. Poetki i poeci nieraz pisz tu wprost o uczuciach, innym razem robi to w zawoalowany spos鏏, jednak wszyscy czyni to pi瘯nie, oryginalnie, niebanalnie. Mo積a czyta ten tomik ,,od deski do deski", chocia w przypadku poezji chyba ma這 kto tak robi. Ja zacz窸am lektur od ...spisu tre軼i, a potem najpierw przeczyta豉m liryki ulubionych poet闚. Do wielu wierszy wraca豉m, przy niekt鏎ych zatrzymywa豉m si na d逝瞠j. Tak w豉郾ie lubi smakowa poetyckie s這wa. A smakuj one jeszcze bardziej dzi瘯i subtelnej, wysmakowanejgraficeopracowanej przezBarbar i Przemys豉wa Kid闚. Czyje wiersze odnajdziemy w zbiorze? To (w kolejno軼i alfabetycznej):Adam Asnyk, Tadeusz Borowski, Elizabeth Barnett Browning, Robert Browning, Emily Dickinson, Michae Drayton, Konstanty Ildefons Ga販zy雟ki, Zuzanna Ginczanka, Kazimiera I陶akowicz闚na, John Keats, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Michai Lermontow, Boles豉w Le鄉ian, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Agnieszka Osiecka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Po鈍iatowska, Aleksander Puszkin, Rainer Maria Rilke, Percy Bysshe Shelley, Juliusz S這wacki, Leopold Staff, Wis豉wa Szymborska, Anna 安irszczy雟ka, Rabindranath Tagore, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim, Bohdan Urbankowski, Walt Whitman, William Butler Yeats. Polecam z czystym sumieniem BEATA IGIELSKA
Inne ksi捫ki autora
Lubi liczy. ζmig堯wki. Dla bystrzak闚
Ok豉dka ksi您ki - Lubi liczy. ζmig堯wki. Dla bystrzak闚

Ciekawe zagadki liczbowe i zabawy u豉twiaj帷e nauk dodawania, odejmowania, tabliczki mno瞠nia. Nieco trudniejsze zadania, dzi瘯i kt鏎ym dzieci przyswoj...

Hiszpa雟ki. 1000 najwa積iejszych s堯w. Fiszki PLUS
Ok豉dka ksi您ki - Hiszpa雟ki. 1000 najwa積iejszych s堯w. Fiszki PLUS

Fiszki Plus to kompleksowy system nauki - poznasz z nim 1000 najwa積iejszych hiszpa雟ki s堯w, zda i zwrot闚. System Fiszki Plus pozwoli Ci szybko i...

Recenzje miesi帷a
Upi鏎 w moherze