Sekret w這skiego orzecha

ISBN: 9788366371927
J瞛yk orygina逝: polski

Tom 1 cyklu Nowy Polski Krymina/Komisarz Ireneusz War鏬

Ocena: 5 (3 g這s闚)

安ie穎 emerytowany i dopiero co rozwiedziony komisarz policji Ireneusz War鏬 przyje盥瘸 odpocz望 do wsi Jemierzyce (granica Wielkopolski i lubuskiego). Miejscowo嗆 po cz窷ci 篡je z letnik闚, ale w gruncie rzeczy funkcjonuje na obrze簑 篡cia turystycznego. Mo積a odnie嗆 wra瞠nie, 瞠 wszystko p造nie tutaj bardzo spokojnie, a nawet wieje nud. Lecz prawda jest bardziej skomplikowana. Kr鏒ko po przyje寮zie by造 funkcjonariusz odkrywa 郵ady niewyja郾ionej dot康 zbrodni sprzed ponad dwudziestu lat i podejmuje prywatne 郵edztwo. Wie ma te inn tajemnic: zaginionego kilkana軼ie lat temu m篹czyzn. Ponadto prosperuje tutaj mocno podejrzany biznesmen. Miejscowych wi捫 o wiele g喚bsze i skomplikowane relacje, ni na pierwszy rzut oka mo瞠 s康zi przyjezdny. Do lokalnych ciekawostek wyrasta za historia w這skich orzech闚, rosn帷ych w wielu jemierzyckich zagrodach...

Kup ksi捫k Sekret w這skiego orzecha

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Sekret w這skiego orzecha

Avatar u篡tkownika - Jeanette
Jeanette
Przeczytane:2023-01-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Emerytowany policjant Ireneusz War鏬 w dodatku po 鈍ie篡m rozwodzie ze swoj 穎n Sylwi chce odpocz望 fizycznie i psychicznie, zastanowi si jak u這篡 sobie 篡cie na nowo. Wybiera w tym celu ma陰 miejscowo嗆 Jemierzyce. „Miejscowo嗆 ta mia豉 w sobie dwa atuty: las i spok鎩, czyli w豉郾ie to, czego po ostatnich pierepa趾ach pragn掖 najbardziej”. Zamieszkuje w „ITACE” u Pani Gra篡ny i odpoczywa. Poznaj帷 wie i jej mieszka鎍闚 dowiaduje si o 鄉ierci m這dej kobiety Aldony i dziwnym znikni璚iu m篹a w豉軼icielki pensjonatu. Ireneusz czuje, 瞠 wie spowita jest zas這n k豉mstw i zaczyna prowadzi swoje prywatne 郵edztwo. Dodatkowo bar „U szczupaka” nie jest tylko barem a przykrywk innych interes闚 w豉軼iciela. Czy te sprawy si ze sob 陰cz? I czy wszyscy we wsi k豉mi? Dok康 zaprowadzi Ireneusza Waroga ch耩 poznania prawdy?
Pan Stefan G鏎awski stworzy bardzo przyjemny klimat powie軼i kryminalnej w stylu, kt鏎y najbardziej lubi. Rozwi您ywanie zagadki kryminalnej ale bez rozlewu krwi i szczeg馧闚 z tym zwi您anych a poprzez obserwacj, rozmowy, analizy i logiczne my郵enie w kolejnych „kazusikach”. Ma豉 wie, gdzie wszyscy si znaj, a pomimo to nikt nic nie wie o sprawie 鄉ierci m這dej kobiety i zagini璚ia m篹czyzny to by這 odpowiednie t這. Od pierwszej strony przenios豉m si do Jemierzyc a ka盥e kolejne zdanie powodowa這 we mnie coraz wi瘯sz ciekawo嗆 i zachwyt. Ireneusza Waroga polubi豉m od razu, chocia jego zachowanie momentami budzi這 we mnie r騜ne dysonanse.
Powie嗆 „Sekret w這skiego orzecha” na tle kryminalnych wydarze porusza bardzo wa積e spo貫cznie tematy: przej軼ie cz這wieka na emerytur, pr鏏a odnalezienia si w nowej rzeczywisto軼i, rozw鏚 ma鹵onk闚 i odbudowanie swojego 篡cia na nowo, walka z w豉snymi wyrzutami sumienia i u這瞠nie relacji z dzie熤i po rozwodzie. Porusza w徠ek zbrodni i kary nie tylko w relacjach mi璠zyludzkich ale r闚nie w dokonywanych przest瘼stwach. Czy najgorsz kar jest wi瞛ienie czy w豉sne wyrzuty sumienia, kt鏎ych w 瘸den spos鏏 nie mo積a zag逝szy i przed nimi uciec? Wa積e zagadnienie, o kt鏎ym jeszcze m闚i Autor a spo貫cznie b璠帷y tematem tabu, czyli 篡cie mi這sne i seksualne ludzi w wieku oko這 emerytalnym i emerytalnym. Czy w takim wieku ludzie maj prawo do mi這軼i, zakochania i seksu?
Jestem zachwycona stylem i j瞛ykiem prowadzenia opowie軼i przez Pana Stefana G鏎awskiego i zawsze b璠 jego wiern fank! W mojej ocenie jest mistrzem w dialogach, kt鏎ych wielu pisarzy si boi. Fantastyczna powie嗆 kryminalna z w徠kiem obyczajowym i seksualnym. Autor zaskoczy mnie odwag i finezj w scenie erotycznej a si zaczerwieni豉m :) Chapeau bas Panie Stefanie :) Polecam serdecznie.

Jeszcze raz bardzo dzi瘯uj Autorowi za egzemplarz z dedykacj.

P.S. Dla fan闚 audibook'闚 mam r闚nie bardzo dobr wiadomo嗆, powie嗆 cz窷ciowo s逝cha豉m na @storytel (wydana przez Lind&Co) i w roli lektora wyst瘼uje Jaros豉w Dubaniewicz. S逝chanie tej powie軼i w jego wykonaniu by這 prawdziw uczt.

Wi瘯szo嗆 os鏏 aktywnych zawodowo b璠帷ych na progu przej軼ia na emerytur, snuje plany o tym, jak wspania造 b璠zie to etap w ich 篡ciu. Wreszcie b璠 mogli odpocz望, wolni od zawodowych obowi您k闚, zada i zobowi您a. Jednak, kiedy ju ta chwila nadchodzi, cz瘰to okazuje si, 瞠 mentalne przej軼ie w stan zawodowego spoczynku nie zawsze jest tak proste, jakby si to mog這 wydawa. Bowiem s zawody, kt鏎e mimo 瞠 zaprzestali鄉y czynnego ich wykonywania, jeszcze przez bardzo d逝gi czas pozostawiaj w nas naturalne odruchy i potrzeb dzia豉nia je郵i tylko znajdziemy si w sytuacji, kt鏎a zbudzi nasze zawodowe instynkty. Wszak czy, jest mo磧iwe pozostanie biernym emerytowanym lekarzem, kiedy jeste鄉y 鈍iadkami wypadku? Odpowied jest oczywista. Zdecydowa豉m si poruszy ten temat ze wzgl璠u na przeczytan przeze mnie w ostatnim czasie ksi捫k autorstwaStefana G鏎awskiego-,,Sekret w這skiego orzecha", z kt鏎ego recenzj dzi do was przychodz.

Na kartach powie軼i poznajemy emerytowanego komisarza policji Ireneusza War鏬a. W momencie, kiedy, my czytelnicy przyst瘼ujemy do lektury ksi捫ki m篹czyzna przyje盥瘸 do niewielkiej turystycznej miejscowo軼i Jemierzyce. Co prawda w tej ma貫j wiosce pr騜no szuka imponuj帷ych atrakcji turystycznych, ale nasz bohater nie tego oczekuje. Wr璚z przeciwnie, ma nadziej, 瞠 odnajdzie tu cisz i spok鎩, kt鏎ego teraz tak bardzo potrzebuje. 砰cie tutaj p造nie niespiesznie, a wr璚z leniwie. Pan komisarz jednak nie wie jeszcze, 瞠 ta chcia這by si powiedzie nudna aura jest tylko pozorna, gdy cieniem na 篡ciu mieszka鎍闚 wioski k豉dzie si tragiczna 鄉ier jednej z mieszkanek Jemierzyc, kt鏎a przed dwudziestoma laty pad豉 ofiar morderstwa. Co wi璚ej po dzi dzie okoliczno軼i i przyczyny zbrodni nie zosta造 ustalone, a jej sprawca ci庵le pozostaje nieznany. Jak nietrudno si domy郵e policjant dowiaduj帷y si o niewyja郾ionej zagadce kryminalnej nie potrafi przej嗆 obok niej oboj皻nie. Zapach 鈍ie瞠j krwi przyspiesza t皻no i budzi adrenalin. Emerytura nie stanowi tu 瘸dnego argumentu dla tego, aby zaniecha dzia豉 zmierzaj帷ych do odkrycia prawdy. Okoliczno軼i sprzyjaj帷 dla Ireneusza jest fakt, 瞠 zosta przyja幡ie przyj皻y przez tutejsz spo貫czno嗆. Chce to w pewien spos鏏 wykorzysta i dowiedzie si od tutejszych czego wi璚ej o tym, co si tu kiedy wydarzy這, tak by nie wzbudzi ich podejrze. Nie jest to jednak proste, gdy to, czego udaje mu si dowiedzie w du瞠j mierze opiera si na spekulacjach, domys豉ch i przypuszczeniach os鏏 z kt鏎ymi rozmawia. I tu powstaje pytanie: Rzeczywi軼ie nic nie wiedz, czy po prostu nie chc m闚i? Odpowiedzi musicie poszuka sami si璕aj帷 po ksi捫k, do czego serdecznie zach璚am. Zdradz tylko, 瞠 鄉ier Aldony, bo tak mia豉 na imi zamordowana kobieta nie jest jedyn tajemnic, kt鏎 skrywa ta pozorna oaza spokoju. Tak瞠 w Jemierzycach kilkana軼ie lat temu zagin掖 m篹czyzna. A jakby tego by這 ma這 swoje interesy prowadzi tu podejrzany biznesmen. Jak widzicie komisarz ma wiele zawi造ch sup堯w do rozpl徠ania, jak si szybko przekonuje w dos這wnym tego stwierdzenia znaczeniu, gdy mieszka鎍y powi您ani s bardzo g喚bokimi i z這穎nymi relacjami, cho sami wol tego nie okazywa. Musicie koniecznie pom鏂 mu w jego prywatnym 郵edztwie, gdy jemu samemu mo瞠 nie by 豉two skupi si na nurtuj帷ych go sprawach, a dlaczego? Musicie wiedzie, 瞠 wczasy na kt鏎e zdecydowa si Ireneusz nie mia造 na celu wy陰cznie zas逝穎nego wypoczynku, ale tak瞠 pouk豉dania sobie w g這wie i sercu wszystkiego po 鈍ie穎 orzeczonym rozwodzie. Nie jest to 豉twe bo m篹czyzna wie, 瞠 to on zawini, a na drug szans u by貫j ju 穎ny nie ma co liczy. Cho Sylwia jest nadal obecna w my郵ach eksm篹a, to niestety teraz 陰cz ich ju tylko dzieci, w kt鏎ych wychowywaniu swoj drog mocno si r騜ni, co powoduje mi璠zy nimi swego rodzaju zgrzyty. O tym jednak przekonajcie si ju sami czytaj帷 ksi捫k. ,,Sekret w這skiego orzecha" odebra豉m jako ciekaw i wci庵aj帷 powie嗆 obyczajow z w徠kiem kryminalnym, w kt鏎ej czytelnikowi zosta豉 przedstawiona bardzo szeroka i z這穎na p豉szczyzna 篡cia spo貫cznego. A takie po陰czenia w ksi捫kach bardzo lubi. Wspaniale by這 poczu ten niezwyk造 klimat zamkni皻ej spo貫czno軼i pe貫n niewyja郾ionych tajemnic z przesz這軼i, w kt鏎ej nikt nie jest taki na jakiego wygl康a przy pierwszym poznaniu i ka盥y ma co na sumieniu, co za wszelk cen stara si ukry. Nie ma tu rozlewu krwi, kt鏎ej ja bardzo nie lubi. Akcja toczy si wolno daj帷 czytelnikowi czas na poznanie osobowo軼i wszystkich mieszka鎍闚 i skupienie si na samym 郵edztwie. To wszystko w po陰czeniu z perypetiami 篡ciowymi zar闚no Jemierzycan, jak i samego Ireneusza sprawi這, 瞠 ca陰 histori 郵edzi豉m z rosn帷 ciekawo軼i, czuj帷 si niemal瞠 wsp馧prowadz帷 dochodzenie wsp鏊nie z komisarzem. A kiedy ju dociera豉m do ko鎍a pierwszej cz窷ci cyklu, jej finalne sceny bardzo mocno mnie zaskoczy造, a wr璚z wprawi造 w os逝pienie. No i oczywi軼ie pozna豉m sekret w這skiego orzecha. Mam nadziej, 瞠 wy te jeste軼ie jej ciekawi. Ja oczywi軼ie zach璚am was do si璕ni璚ia po ten tytu. Stefan G鏎awski pos逝guje si bardzo p造nnym i przyst瘼nym stylem pisania, kt鏎y sprawia, 瞠 ksi捫k czyta si niezwykle przyjemnie i szybko. Na jej lekturze sp璠zi豉m bardzo zajmuj帷e popo逝dnie, podczas kt鏎ego zupe軟ie oderwa豉m si od tego, co dzia這 si wok馧 mnie i zaanga穎wa豉m maksymalnie we wszystko, o czym czytamy na jej kartach. Mocno wierz w to, 瞠 taki stan rzeczy jest dla was wystarczaj帷ym dowodem na to, 瞠 jest to ksi捫ka godna uwagi i ulegniecie moim namowom, by軼ie j przeczytali.

Kolejny Autor, kt鏎y zosta przeze mnie odkryty. Do tej pory nie mia豉m jeszcze okazji pozna tw鏎czo軼i Autora bo jak si okaza這 jest to debiut ;) Wi璚 tym bardziej si ciesz, 瞠 mia豉m mo磧iwo嗆 pozna t lektur. ;)

Mamy tutaj do czynienia z krymina貫m. G堯wny bohater - Ireneusz War鏬, jest rozwiedziony i emerytowanym policjantem, kt鏎y postanawia wypocz望 na wsi, w miejscowo軼i Jemierzyce. Jest to miejscowo嗆 turystyczna, jednak i bez letnik闚, 篡cie toczy si swoim spokojnym rytmem. Jednak wra瞠nie spokoju jest mylne. Policjant przypadkowo wpada na trop niewyja郾ionych morderstw sprzed 20 lat i postanawia przeprowadzi na w豉sn r瘯 prywatne 郵edztwo. Dodatkowo okazuje si, 瞠 we wsi maj miejsce nielegalne interesy, ka盥y ka盥ego kryje, nikt z nikim nie zadziera a istotn rol ogrywaj te w這skie orzechy, kt鏎e mo積a znale潭 w wielu jemierzyckich ogrodach... Czy uda si odnale潭 morderc? Jakie tajemnice odkryje jeszcze policjant? Co tak naprawd ukrywaj mieszka鎍y Jemierzyc? I co tak naprawd wsp鏊nego z ca陰 spraw maj w這skie orzechy? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie podczas czytania lektury.

Z tego co wyczyta豉m, to debiut Autora. Wed逝g mnie, dosy udany. Z ch璚i si璕n po kolejne lektury. Mamy tutaj histori, kt鏎a toczy si leniwie jak to 篡cie na spokojnej wsi. Autor powoli i dok豉dnie zapoznaje nas z bohaterami i ca陰 tre軼i ksi捫ki. Z czasem odkrywamy kolejne tajemnice, sekrety i tak naprawd prawdziw twarz wielu bohater闚. Pocz徠kowo s康zi豉m, 瞠 nie polubimy si z histori, ale na szcz窷cie tak si nie sta這 ;) bardzo przyjemnie czyta這 mi si t pozycj i dlatego szczerze Wam ja polecam ;) Jak si okaza這, policjantem jest si ca貫 篡cie. Prawdziwy policyjny nos zawsze wyw帷ha sprawy kryminalne oraz jej sprawc闚. Jednak jak to bywa w 篡ciu, musi te bardzo uwa瘸 na swoje bezpiecze雟two. Bo zagro瞠nie mo瞠 nadej嗆 z najmniej oczekiwanej strony. Powiem wam, 瞠 prawie do samego ko鎍a, nie mia豉m poj璚ia jak sko鎍zy si ta historia, cho mia豉m pewne podejrzenia. Niemniej fina ca貫j historii jest zaskakuj帷y a w niekt鏎ych aspektach rzek豉bym nawet 瞠 intryguj帷y ;) w ka盥ym razie uda這 si mnie Autorowi zaskoczy ;) i za to plus ;) bardzo dobrze sp璠zi豉m czas z t lektur a przy okazji mog豉m razem z Panem policjantem rozwik豉 ca趾iem ciekaw spraw kryminaln a nawet sprawy :) je郵i lubicie dobre krymina造, to si璕nijcie i po t pozycj ;) my郵, 瞠 b璠ziecie zadowoleni ;) bardzo serdecznie dzi瘯uj Autorowi za egzemplarz recenzencki, trafia on na moj p馧eczk do kolekcji ;) polecam Wam i przyznaj 8 ????????/10 punkt闚 ;)

Inne ksi捫ki autora
Kl徠wa w這skiego orzecha
Stefan G鏎awski0
Ok豉dka ksi您ki - Kl徠wa w這skiego orzecha

Trzecia ods這na tryptyku kryminalno-obyczajowego z orzechem w tytule. Dzi瘯i autonomicznym fabu這m mo積a je czyta w dowolnej kolejno軼i. A co - gdyby...

W cieniu w這skiego orzecha
Stefan G鏎awski0
Ok豉dka ksi您ki - W cieniu w這skiego orzecha

Emerytowany komisarz Ireneusz War鏬 w podzb御zy雟kich Jemierzycach zdemaskowa sprawczyni dw鏂h zbrodni. Ale w jego 篡ciu zdarzy這 si tam co o wiele...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz