W służbie Madame Curie

Ocena: 5 (1 głosów)

Pięć kobiet to pięć bitew do wygrania.

Francja, rok 1915 - trwa I wojna światowa. Młode dziewczęta zgłaszają się na szkolenia pielęgniarskie, by służyć na froncie i przyczynić się do zwycięstwa. Hela to emigrantka z Polski, dla której jest to szansa na lepsze życie. Za Sophie ciągnie się reputacja rozrywkowej dziewczyny. Monique - pozornie oschła i nieśmiała - szuka przyjaźni. Judith pochodzi z arystokratycznej rodziny. Claire jest nielubiana, bo zadziera nosa. Ze względu na swoją inteligencję i zdolności do nauki, pięć bohaterek dołącza do elitarnego szkolenia prowadzonego przez Marie Curie - mają zostać radiolożkami i wykorzystywać na froncie aparaty rentgenowskie. W dramatycznych wojennych okolicznościach między kobietami rodzą się niezwykłe więzi, po raz kolejny udowadniając, że nie ma nic potężniejszego od kobiecej przyjaźni.

Weronika Wierzchowska - z urodzenia mieszczka, przez długie lata zatrudniona w wielkiej korporacji jako chemiczka. Niedawno przerwała karierę, zrzuciła 30 kilogramów i wyprowadziła się na wieś. Obecnie zawodowo związana z malutką firmą kosmetyczną. Chwile niezajęte wymyślaniem i wytwarzaniem kremów, żeli i serum odmładzających poświęca córce, domowemu kucharzeniu oraz grzebaniu w starych książkach, które bardzo kocha. Zamiłowanie do dawnych historii i do wymyślania własnych próbuje połączyć, tworząc opowieści o życiu kobiet: tych współczesnych i tych żyjących w dawnych czasach.

Informacje dodatkowe o W służbie Madame Curie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-02-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382343724
Liczba stron: 400

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę W służbie Madame Curie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W służbie Madame Curie - opinie o książce

Avatar użytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2022-03-03, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

renia1473
04.03.2022
 8 / 10

Na półkach:  Przeczytane

Książki Weroniki Wierzchowskiej to historie, które zabierają nas w przeszłość byśmy mogli poznać ciekawe postacie, przeważnie kobiece.
W tej ostatniej wehikuł czasu przenosi nas do roku 1915 w czas I wojny światowej i stawia nam na drodze grupkę kobiet. Na pierwszy rzut oka nic ich ze sobą nie łączy, mają różne pochodzenie, status społeczny, charaktery i cele w życiu. Łączy je jedno...udaje im się dostać na szkolenie radiologiczne prowadzone przez Marie Curie, będą radiolożkami by móc na froncie pomagać rannym żołnierzom.
Wojna to nie zabawa (o czym akurat przekonujemy się niestety), to morderczy czas pełen ludzkich dramatów, śmierci i rozłąki. Jak poradzą sobie nasze dziewczęta, jak odnajdą się w nowej dla nich sytuacji to już sami przeczytajcie.
Ta książka jest dla mnie też opowieścią o przyjaźni, takiej mocnej, okrzepłej w trudnych i bolesnych chwilach. Hela, Sophie, Monique, Judith i Claire tak różne a potrafiły stworzyć niezwykłą grupę. Połączyła je przyjaźń, która stanowiła oparcie, pomagała podnieść się w momentach załamania.
Przyjaciel jest potrzebny zawsze, gdy jest dobrze i gdy jest źle. Gdy mamy oparcie łatwiej znosić wszelkie trudności.
Autorka po raz kolejny przedstawia nam niezwykłe kobiety. Pokazuje, że byłyśmy i jesteśmy silne. Niby słaba płeć a radzimy sobie lepiej niż niejeden mężczyzna.
To jest właśnie element, który łączy ze sobą wszystkie książki autorki. Każda z nich jest taką trochę "lekcją". Przypomina nam o kobietach, takich z krwi i kości, które żyły w minionych latach a o których dziś mało się mówi. Przyznam, że nie słyszałam o grupie radiolożek, które w czasie I wojny światowej były obecne na froncie. Do tej pory jakoś nie trafiłam na takie informacje. Cieszę się, że dzięki autorce mogłam "zobaczyć" jak wyglądała ich praca. Celowo piszę zobaczyć, gdyż historia jest napisana bardzo obrazowo i czytając, przewijają się nam przed oczami sceny z książki.
To naprawdę dobrze napisana historia, jest pełna emocji i nie sposób się od niej oderwać. Naprawdę warto ją przeczytać.

Link do opinii
Inne książki autora
Ekstrakt z kwiatu orchidei
Weronika Wierzchowska 0
Okładka ksiązki - Ekstrakt z kwiatu orchidei

Siostry Mazur zakładają „babską” firmę. W odremontowanej XIX-wiecznej fabryce razem z grupą pracownic rozpoczynają wytwarzanie kosmetyków...

To nie tak
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - To nie tak

Kiedy jest nam tylko dobrze, to nie zawsze dobrze...  Blanka jest toksykologiem zatrudnionym w firmie wykonującej ekspertyzy sądowe i kryminalistyczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy