Wizna

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2020-09-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7964-588-6
Liczba stron: 0

Ocena: 6 (1 głosów)

Tragiczny wrzesień 1939 roku. 

Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu. Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna.

Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom. 

40 do 1. 

Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści. 

Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.

Jacek Komuda - zawodowy pisarz i historyk. Autor licznych powieści historycznych. Otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane w ramach konkursu na scenariusz filmu historycznego. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Najważniejszym celem, jaki sobie stawia, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Polski. Wiedząc, jak bardzo najnowsza historia wpływa na ocenę bieżących wydarzeń i podejmowanie ważnych decyzji, Komuda zajął się historią Polski XX wieku.
"Hubal" – powieść opowiadająca o losach legendarnego zagończyka i dowódcy, majora Henryka Dobrzańskiego, który nie złożył broni we wrześniu 1939 r. oraz "Westerplatte" – powieść o bohaterskiej obronie półwyspu, nie przeszły bez echa.
"Wizna" – to kolejny ważny tekst w twórczości Komudy.

Tagi: powieść historyczna

Kup książkę Wizna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Wizna Jacka Komudy to świat, który istnieje w każdym z nas. To starcie romantyzmu z realizmem, podłości ze szlachetnością, wielkości z miernotą. To emocje, które targają wnętrznościami do utraty tchu. Początek II wojny światowej. Dwadzieścia trzy kilometry od Łomży, w pobliżu Wizny, wśród mokradeł, bagien i rozlewisk, stacjonuje oddział Wojska Polskiego, wśród niego elitarne jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. I trzydziestolatek, kapitan Władysław Raginis, człowiek honorowy i prawy w każdym calu. Żołnierze wypatrują angielskich – alianckich samolotów, czekają na wieści o przystąpieniu Francji do wojny i martwią się, czy zdążą powąchać prochu, nim się to wszystko skończy. Nie wiedzą jeszcze, że czeka ich starcie z czterdziestokrotnie silniejszym przeciwnikiem.  2 września 1939 roku Raginisowi przekazano dowództwo nad odcinkiem Wizna. Miał utrzymać teren, aby nie dopuścić do przejścia jednostek pancernych Heinza Guderiana. Dysponował siedmiuset żołnierzami, a Guderian miał do dyspozycji czterdzieści dwa tysiące ludzi, czołgi, wozy bojowe, nieograniczoną amunicję. Zaczęła się kilkudniowa rzeź, o której nie można spokojnie myśleć. Wizna to zapis – dzień po dniu – zmagań Polaków z wrogiem. To opowieść o ginącym świecie, pięknie zamkniętym w osobie właściciela drewnianego dworku, miłośnika koni, pana Jamiołkowskiego. Jego salon ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wizna

Inne książki autora
Herezjarcha. Historia życia Francois Villona, czyli dzieje poety i mordercy #2
Jacek Komuda 0
Okładka ksiązki - Herezjarcha. Historia życia Francois Villona, czyli dzieje poety i mordercy #2

Jacek Komuda po mistrzowsku odtwarza atmosferę i koloryt średniowiecza -- podobnie jak Umberto Eco w Imieniu Róży -- bawi się konwencjami epoki. François...

Opowieści z dzikich pól
Jacek Komuda 0
Okładka ksiązki - Opowieści z dzikich pól

"Kresy Rzeczypospolitej - zabójczo piękne i piekielnie groźne. Szczególnie dla tych, co szablą robić nie umieją... Kto stamtąd, choćby hultaj...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
O melba!
Grażyna Bąkiewicz
O melba!
Pokaż wszystkie recenzje