Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2021-10-21
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN:
Liczba stron: 488
Jêzyk orygina³u: polski
Tom 1 cyklu
Wrzeciono Boga
Jesieñ 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa - niewielkiej wioski na Górnym ¦l±sku - szczê¶liwie docieraj± tylko jej odleg³e echa. Trzynastoletni Teofil K³osek zakrada siê do okien mieszkania kierownika pruskiej szko³y, staj±c siê ¶wiadkiem sceny bêd±cej pocz±tkiem serii dramatycznych wypadków.
Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne ¿ycie - szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pa³acowe intrygi... I owiana groz± ¶l±skich bajañ zagadka kryminalna, która tasuje szeregi serdecznych przyjació³ i zaprzysiêg³ych wrogów. Na wszystkim k³adzie siê cieñ mrocznej tajemnicy siêgaj±cej czasów powstania styczniowego.
,,Wrzeciono Boga" to przejmuj±ca, wielow±tkowa saga zainspirowana prawdziwymi losami ¶l±skiej rodziny. Fabu³a pierwszego tomu pt. ,,K³osy" toczy siê w czasach, kiedy w sercach Polaków od¿ywaj± narodowowyzwoleñcze idee. Kulturowo-spo³eczne uprzedzenia staj± siê zarzewiem miêdzypokoleniowego konfliktu, który rozbije rodzinê K³osków i poruszy wiejsk± spo³eczno¶æ
Ta ksi±¿ka jest doskona³a.
„K³osy” to pierwszy tom cyklu „Wrzeciono Boga”. Jest to jednocze¶nie debiut literacki Andrzeja H. Wojaczka. Debiut niezwykle udany. Rzadko siê zdarza, by pierwsza ksi±¿ka autora by³a skomponowana w tak przemy¶lany i spójny sposób.
Po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedzia³am od razu, ¿e jest to ksi±¿ka dla mnie i od razu te¿ sprawdzi³am, kiedy premierê ma drugi tom cyklu.
Powie¶æ obyczajowa z w±tkami historycznymi w tle. Samej historii by³o w ksi±¿ce zaledwie tyle, by móc siê wczuæ w niespokojne czasy Wielkiej Wojny. Akcja toczy siê na ma³ej wsi, gdzie docieraj± zaledwie echa wojennych dramatów.
Centrum ca³ej opowie¶ci by³ Teo¶. Trzynastoletni rozrabiaka, który metod± prób i b³êdów poznawa³ w³asne mo¿liwo¶ci i odkrywa³ to¿samo¶æ narodow±. Ta ksi±¿ka pokazuje, jak wielki wp³yw na pogl±dy dziecka ma szko³a i czasy, w jakich siê ¿yje. ¦l±sk wszak wówczas nale¿a³ do terytorium niemieckiego i w ten sposób Teo¶ przyswaja³ wiedzê. Dopiero po kilku sygna³ach od bliskich osób i kontrowersyjnego Le¶nego Dziada, ch³opak zacznie odkrywaæ, z jakiego narodu tak naprawdê siê wywodzi.
Ca³o¶æ fabu³y w wiêkszo¶ci opowiedziana jest oczami trzynastolatka, choæ pojawiaj± siê równie¿ zmiany narratorskie, szczególnie w sprawie kryminalnej. A taka te¿ tam by³a, co by³o dla mnie zaskoczeniem. Dowiadujemy siê o motywach i wydarzeniach z perspektywy ka¿dej z zaanga¿owanych osób. Podoba mi siê ten zabieg. To da³o mi wielowymiarowe spojrzenie na w±tek tajemniczego dusiciela.
Sami bohaterowie to mistrzostwo. Konstrukcja postaci jest bardzo przemy¶lana, spójna. ¦ledzimy postacie dos³ownie w ca³o¶ci. Chodzimy za nimi, jeste¶my obok wykonywania codziennych czynno¶ci, podczas rozmów, k³ótni, uczestniczymy podczas mszy. Jednocze¶nie mamy pe³ny wgl±d w umys³y bohaterów. Czytamy w nich, czujemy ich emocje. Jeste¶my z nimi w pe³ni. Szalenie ceniê takie pokazanie bohaterów, poniewa¿ szybko siê z nimi zaprzyja¼niam i z¿ywam. Oczywi¶cie mog³abym powiedzieæ, te¿, ¿e wcale nie jest to takie fajne, bo po skoñczeniu ksi±¿ki czuje pustkê i wrêcz kaca czytelniczego. Nie powiem tego, albowiem wiem, ¿e drugi tom jest ju¿ przygotowany i to wlewa we mnie otuchê i rado¶æ. Chcê siê znów spotkaæ z Teosiem i razem z nim pakowaæ siê w k³opoty i prze¿ywaæ te wszystkie emocje i przygody, jakie ¿ycie mu zgotuje.
Jeszcze ma³e s³ówko o jêzyku tej powie¶ci. Rozczula³o mnie to, ze dialogi prowadzone by³y ¶l±sk± gwar±. Uwielbiam te zwroty, ten styl wypowiedzi. To doda³o powie¶ci niezwyk³ego uroku i wyró¿nia j± na tle innych.
Stawiam ksi±¿kê na pó³ce ksi±¿ek ulubionych. Po przeczytaniu pierwszego tomu czujê, ¿e bêdzie to jedna z moich ulubionych serii.
Wystawiam ocenê 10/10. Za wszystko. Wspaniale spêdzi³am czas i czekam z niecierpliwo¶ci± na tom drugi.
Historia inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami. Pokazuje ¿ycie na Górnym ¦l±sku, trudy i rado¶ci codziennej egzystencji, a wszystko to rozgrywa siê w cieniu wielkiej wojny. Rzadko wybieram ksi±¿ki obyczajowe, tym razem skusi³am siê z uwagi na miejsce akcji - moj± ma³± ojczyznê. Historiê Teofila K³oska czyta siê jednym tchem. Chocia¿ akcja niespiesznie siê rozwija, lektura nie nu¿y. Z ka¿d± kolejn± stron± jeste¶my coraz bardziej zaintrygowani. Saga rodzinna, zmienia siê w rasowy krymina³, a narracja prowadzona z perspektywy kilku bohaterów dynamizuje akcjê. No i nasza gwara (na koñcu ksi±¿ki znajduje siê s³owniczek dla niewtajemniczonych). Wszystko to daje spójny i wiarygodny obraz.
,,Wrzeciono Boga" to pierwszy tom serii o tym samym tytule, które ostatnio mia³am przyjemno¶æ czytaæ na przemian ze s³uchaniem. Uwielbiam sagi, w których musimy przenie¶æ siê do czasów naszych pradziadów, jak i pocz±tków historii Polski. Uwielbiam tê determinacjê tamtejszej m³odzie¿y i nie tylko za tym, ¿eby Polska by³a wolna no i przede wszystkim nasza Polska. To by³o moje pierwsze spotkanie z autorem, ale ju¿ wiem, ¿e bêdê ¶ledzi³a dalsze losy K³oska i jego rodziny, jak i znajomych oraz inne pozycje, jakie autor napisze.
Ksi±¿ka zaczyna siê od fantastycznej sceny mi³osnej (sceny dozwolone dla wieku +18), której przygl±da siê wtedy trzynastoletni Teofil K³osek. Ten moment bêdzie mia³ du¿y wp³yw na ch³opaka oraz na to, jak potocz± siê losy innych mieszkañców wsi Brzozowo, która le¿y na Górnym ¦l±sku. Podczas czytania uwielbia³am ten ¶l±ski akcent i te teksty, które czasem ¶miesznie brzmia³y. Audiobook no niestety przeszkadza³y mi ci±g³e odniesienia do przypisów co powodowa³o hamowanie akcji, lecz z czasem przyzwyczai³am siê do tego i nie zwraca³am uwagi, lecz pocz±tek by³ ciê¿ki.
Ksi±¿ka i ca³a akcja, jaka ma miejsce to rok 1915 r. Górny ¦l±sk. Musicie wiedzieæ, ¿e ¶l±ska rodzina istnia³a naprawdê wiêc to jest dla mnie tym mega plusem, ¿e kto¶ taki ¿y³ i mo¿e wej¶æ do naszych rodzin, ¿ycia poprzez przeczytanie tej pozycji. Opisów ksi±¿ki jest pe³no, wiêc bardzo proszê zapoznajcie siê, bo ksi±¿ka naprawdê warta ka¿dej nieprzespanej nocy. Autor postara³ siê i na koñcu ksi±¿ki umie¶ci³ ,,S³owniczek gwary ¶l±skiej" co jest bardzo zabawne i mnóstwo s³ówek sama sobie zanotowa³am.
Ma³a wioska, wszyscy o wszystkim wiedz±, ale co jest takie dzisiejsze to, ¿e ³atwo przychodzi nam ocenianie innych tylko dlatego, ¿e pasuje nam do naszego obrazu, jaki sobie wymy¶lili¶my. Nie chce nam siê sprawdzaæ s³uszno¶ci, bo po co siê mêczyæ i tutaj jeden m³ody ch³opak pokaza³, ¿e za prawd± warto ryzykowaæ w³asne ¿ycie. Mnóstwo my doro¶li mo¿emy siê nauczyæ od ch³opaka, który dopiero co wchodzi w doros³e ¿ycie. Ka¿dy bohater tej czê¶ci niesie ze sob± niæ, która ³±czy siê ze sob± i ma wp³yw na to, co bêdzie dalej.
Polecam ca³ym sercem i mam nadziejê, ¿e nie skoñczy siê na trzech czê¶ciach, bo musicie wiedzieæ, ¿e 17.10.2022 premierê ma trzecia czê¶æ sagi.
Jesieñ 1915 roku. W ca³ej Europie szaleje wojna, która odmieni³a ¿ycia wielu ludzi. Jednak mieszkañcy ma³ej wsi na Górnym ¦l±sku ¿yj± w miarê normalnym trybem. Jednym z jej mieszkañców jest trzynastoletni Teofil K³osek. Ch³opiec ¿yje jak wielu jego rówie¶ników- chodzi do pruskiej szko³y, pomaga rodzicom w gospodarstwie i psoci jak to m³ody cz³owiek. Jednak ¿ycie ch³opaka i jego rodziny z czasem komplikuje siê kiedy jeden z domowników zostaje oskar¿ony o straszny czyn. Czy bliska ch³opakowi osoba jest winna? A mo¿e zosta³a oskar¿ona niewinnie? Co na to Teofil?
Kiedy zobaczy³am ksi±¿kê po raz pierwszy trochê siê zlêk³am, ¿e bêdê j± czyta³a bardzo d³ugo-ksi±¿ka jest do¶æ spora objêto¶ciowo. Myli³am siê. Historiê zapisan± na kartach K³osów poch³onê³am dos³ownie w weekend. K³osy to wielow±tkowa, wielowarstwowa i barwna historia, która wci±ga ju¿ od pierwszej strony. Historiê przedstawion± w ksi±¿ce poznajemy z kilku pespektyw, ale najczê¶ciej towarzyszymy Teofilowi, który czêsto jest w centrum wydarzeñ. A w K³osach, jak to w ¿yciu dzieje siê wiele dobrego i z³ego.
Autor w obrazowy sposób odmalowa³ obraz wsi na ¦l±sku wraz z jego przywarami i zaletami. Mo¿e nie jest sielsko i anielsko, ale prawdziwie. Czasami mia³am wra¿enie jakbym wydarzenia, które mia³y miejsce w K³osach widzia³a na w³asne oczy.
K³osy to ksi±¿ka pokazuj±ca walkê o swoj± prawdziw± to¿samo¶æ. To bardzo wymowne. Przez dziesi±tki lat wielu Polaków by³o wynaradawianych, zaborca walczy³ z ka¿dym przejawem patriotyzmu, starano siê wszystkim wmówiæ, ¿e Rzeczypospolita nie odrodzi siê. A co w tej sytuacji robili nasi rodacy? Pomimo niesprzyjaj±cych uk³adów wielu uda³o siê zachowaæ to¿samo¶æ, inni j± dopiero odkrywali i wierzyli, ¿e przyjdzie czas kiedy znowu bêd± ¿yli pod polskich niebem. Tymczasem teraz, gdy ¿yjemy w wolnym kraju tak wielu zapiera siê Ojczyzny. Czêsto z b³ahych powodów. S± te¿ ludzie, dla których synonimem Polski s± tacy a nie inni politycy. A przecie¿ Polska to ,,Co¶'' wiêcej... Dla wielu naszych przodków Polska to marzenie, pie¶ñ przysz³o¶ci, to najwy¿sza warto¶æ, to ,,Co¶'' za co warto oddaæ ¿ycie. Nie nale¿y o tym zapominaæ.
Z przyjemno¶ci± odnotowa³am, ¿e nie jest to tylko typowa ksi±¿ka osadzona w konkretnym miejscu i czasie. Znalaz³y siê w niej równie¿ w±tki kryminalne i muszê przyznaæ, ¿e autor potrafi³ tak zamotaæ, ¿e czytelnik z pewno¶ci± nie wpadnie kto by³ odpowiedzialny o to co dzia³o siê w Brzozowie.
K³osy to lektura, która wci±ga bez reszty i sprawia, ¿e czytelnik z niepokojem ¶ledzi kolejne poczynania bohaterów. Pierwsza cze¶æ Wrzeciona Boga obrazuje nie³atwe odkrywanie swojej narodowo¶ci i dojrzewanie do niej a tak¿e poznawanie siebie i swoich ograniczeñ. K³osy to interesuj±ca historia, która zosta³a napisana z niebywa³ym kunsztem. Dodatkowo pogmatwane losy bohaterów sprawi³y, ¿e czytelnik jak najszybciej chce poznaæ dalszy ci±g.
"(...) ¿ycie bywa czasami jak zderzenie z rozpêdzonym poci±giem - niespodziewane, bolesne i jednoznaczne".
Niezmiennie fascynuje mnie to jak¿e uniwersalne s± ludzkie do¶wiadczenia w obliczu ró¿nic, jakie dziel± nas na przestrzeni ró¿nych epok. Wydawa³oby siê bowiem, ¿e wspó³czesnemu czytelnikowi trudno bêdzie uto¿samiæ siê z losami bohaterów, którzy ¿yli i dokonywali wyborów ponad sto lat temu. Nic bardziej mylnego, o czym niew±tpliwie ¶wiadczy pierwszy tom sagi, o wiele mówi±cym tytule pt. "Wrzeciono Boga".
Andrzej H. Wojaczek to urodzony 1981 r. filolog polski. Autor z zawodu jest nauczycielem, a z zami³owania muzykiem i instrumentalist±. Komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w ¯ytomierzu na Ukrainie. Jest tak¿e instruktorem teatru, scenarzyst± oraz autorem tekstów. Pasjonuje siê belgijskimi piwami klasztornymi.
Jesieñ roku 1915. Trzynastoletni Teofil K³osek mieszka w Brzozowie, w niewielkiej wiosce na Górnym ¦l±sku. Pewnego dnia, ch³opak zakrada siê pod dom kierownika swojej szko³y, staj±c siê mimowolnym ¶wiadkiem mi³osnej sceny, jaka bêdzie mia³a wp³yw na ¿ycie ca³ej wsi. Nied³ugo po tym, w lesie znalezione zostaj± zw³oki m³odej kobiety, a jej wybranek serca, brat Teofila, zaci±ga siê do wojska. W Brzozowie rozgrywaj± siê dramaty, których bohater staje siê czynnym uczestnikiem.
Pierwszy tom ¶l±skiej sagi Andrzeja H. Wojaczka to niezwykle intryguj±co zapowiadaj±ca siê opowie¶æ, przemycaj±ca w swojej epickiej fabule, pytania o naród i cz³owieka. Autor pod p³aszczem wielow±tkowej historii, w któr± wpisane zostaj± nieszczê¶liwa mi³o¶æ, namiêtno¶æ, dworskie intrygi i morderstwo, przemyca uniwersaln± prawdê o odkrywaniu w³asnej to¿samo¶ci narodowej. Niezwykle zapadaj±cym w pamiêci staje siê w tej p³aszczy¼nie pewien sztandar, który stanowi swoisty symbol wewnêtrznej przemiany Teofila. I co najwa¿niejsze, pomimo tego, ¿e ¿ycie wspó³czesnego czytelnika od ¿ycia protagonisty dzieli ponad wiek, ka¿dy z nas mo¿e w pewien sposób uto¿samiæ siê z jego dylematami, bo przecie¿ my te¿ przez ca³e ¿ycie poszukujemy prawdy, rozszerzaj±c nasz horyzont my¶lowy i perspektywê, przez jak± jak± oceniamy ¶wiat.
Przemiana Teofila, ch³opca z niepokorn± dusz±, ma miejsce w obliczu wielu tragicznych wydarzeñ, które równie mocno skupiaj± uwagê czytelnika. Rodzina K³osków uwik³ana zostaje bowiem w skomplikowan± intrygê, nios±c± ze sob± kres kilku istnieñ ludzkich. Muszê przyznaæ, ¿e Andrzej H. Wojaczek bardzo zgrabnie po³±czy³ ze sob± p³aszczyznê ukazuj±c± zwyk³e ¿ycie ludzi w latach, gdy rozgrywa siê akcja powie¶ci, czyli 1915-1916 z zal±¿kiem przemian dziejowych, okraszaj±c to wszystko kryminalnym, pikantnym sosem pod postaci± zbrodni, krwi i zaskakuj±cych prawd o niektórych cz³onkach wiejskiej spo³eczno¶ci. To wszystko razem nie pozwala oderwaæ siê od lektury "K³osów" nawet na chwilê, bo przecie¿ trzeba wyja¶niæ kto zabi³, dlaczego oraz jakie decyzje podejmie Teofil czytaj±c "Krzy¿aków" i poznaj±c prawdê o w³asnym pochodzeniu.
Pisz±c o pierwszym tomie tej sagi, nie mo¿na nie wspomnieæ o jej warstwie jêzykowej, która uwodzi czytelnika ju¿ od pierwszej strony. Autor nasyca bowiem ca³± opowie¶æ gwar± ¶l±sk±, wzbogacaj±c tym samym czytelnika w wiedzê z zakresu istniej±cej nadal ¶wiadomo¶ci jêzykowej ¦l±zaków. To do¶æ niecodzienne do¶wiadczenie, gdy¿ rzadko w mowie pisanej napotyka siê tak bogato podan± gwarê ¶l±sk±. Dobrym zabiegiem jest tak¿e zamieszczenie na koñcu S³owniczka wyja¶niaj±cego poszczególne s³owa.
Andrzej H. Wojaczek zabiera czytelnika w podró¿ sto lat wstecz, gdzie lud¼mi tak jak dzi¶, targa³y namiêtno¶ci, niespe³nione ¿±dze, a dramaty wpisane by³y w codzienno¶æ ka¿dego, bez wzglêdu na maj±tek i pochodzenie. Smaczku ca³o¶ci lektury ksi±¿ki "Wrzeciono Boga. K³osy" dodaje fakt, ¿e zosta³a ona oparta na perypetiach prawdziwie istniej±cej ¶l±skiej rodziny, dlatego te¿ warto poznaæ losy rodu K³osków, gdzie ¦l±sk staje siê drugoplanowym bohaterem powie¶ci. A ja ju¿ czekam na kontynuacjê tej niezwykle barwnie skrojonej sagi.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/
W wyniku nieudanej akcji wymierzonej w niemieckich konspiratorów Teofil K³osek, trzydziestotrzyletni weteran walk o powrót Górnego ¦l±ska do Polski, trafia...
Dwudziestolecie miêdzywojenne. Teofil K³osek - weteran powstañ ¶l±skich, zaprawiony w boju u³an i zas³u¿ony dzia³acz niepodleg³o¶ciowy - jest rozczarowany...