Wrzeciono Boga. K這sy

Kategoria: Literatura pi瘯na
J瞛yk orygina逝: polski

Tom 1 cyklu Wrzeciono Boga

Ocena: 5.5 (6 g這s闚)

Jesie 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa - niewielkiej wioski na G鏎nym 奸御ku - szcz窷liwie docieraj tylko jej odleg貫 echa. Trzynastoletni Teofil K這sek zakrada si do okien mieszkania kierownika pruskiej szko造, staj帷 si 鈍iadkiem sceny b璠帷ej pocz徠kiem serii dramatycznych wypadk闚.
Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne 篡cie - szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pa豉cowe intrygi... I owiana groz 郵御kich baja zagadka kryminalna, kt鏎a tasuje szeregi serdecznych przyjaci馧 i zaprzysi璕造ch wrog闚. Na wszystkim k豉dzie si cie mrocznej tajemnicy si璕aj帷ej czas闚 powstania styczniowego.

,,Wrzeciono Boga" to przejmuj帷a, wielow徠kowa saga zainspirowana prawdziwymi losami 郵御kiej rodziny. Fabu豉 pierwszego tomu pt. ,,K這sy" toczy si w czasach, kiedy w sercach Polak闚 od篡waj narodowowyzwole鎍ze idee. Kulturowo-spo貫czne uprzedzenia staj si zarzewiem mi璠zypokoleniowego konfliktu, kt鏎y rozbije rodzin K這sk闚 i poruszy wiejsk spo貫czno嗆

Tagi: b鏬

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Wrzeciono Boga. K這sy

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Wrzeciono Boga. K這sy

Ta ksi捫ka jest doskona豉.

„K這sy” to pierwszy tom cyklu „Wrzeciono Boga”. Jest to jednocze郾ie debiut literacki Andrzeja H. Wojaczka. Debiut niezwykle udany. Rzadko si zdarza, by pierwsza ksi捫ka autora by豉 skomponowana w tak przemy郵any i sp鎩ny spos鏏.

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedzia豉m od razu, 瞠 jest to ksi捫ka dla mnie i od razu te sprawdzi豉m, kiedy premier ma drugi tom cyklu.

Powie嗆 obyczajowa z w徠kami historycznymi w tle. Samej historii by這 w ksi捫ce zaledwie tyle, by m鏂 si wczu w niespokojne czasy Wielkiej Wojny. Akcja toczy si na ma貫j wsi, gdzie docieraj zaledwie echa wojennych dramat闚.

Centrum ca貫j opowie軼i by Teo. Trzynastoletni rozrabiaka, kt鏎y metod pr鏏 i b喚d闚 poznawa w豉sne mo磧iwo軼i i odkrywa to窺amo嗆 narodow. Ta ksi捫ka pokazuje, jak wielki wp造w na pogl康y dziecka ma szko豉 i czasy, w jakich si 篡je. 奸御k wszak w闚czas nale瘸 do terytorium niemieckiego i w ten spos鏏 Teo przyswaja wiedz. Dopiero po kilku sygna豉ch od bliskich os鏏 i kontrowersyjnego Le郾ego Dziada, ch這pak zacznie odkrywa, z jakiego narodu tak naprawd si wywodzi.

Ca這嗆 fabu造 w wi瘯szo軼i opowiedziana jest oczami trzynastolatka, cho pojawiaj si r闚nie zmiany narratorskie, szczeg鏊nie w sprawie kryminalnej. A taka te tam by豉, co by這 dla mnie zaskoczeniem. Dowiadujemy si o motywach i wydarzeniach z perspektywy ka盥ej z zaanga穎wanych os鏏. Podoba mi si ten zabieg. To da這 mi wielowymiarowe spojrzenie na w徠ek tajemniczego dusiciela.

Sami bohaterowie to mistrzostwo. Konstrukcja postaci jest bardzo przemy郵ana, sp鎩na. 奸edzimy postacie dos這wnie w ca這軼i. Chodzimy za nimi, jeste鄉y obok wykonywania codziennych czynno軼i, podczas rozm闚, k堯tni, uczestniczymy podczas mszy. Jednocze郾ie mamy pe軟y wgl康 w umys造 bohater闚. Czytamy w nich, czujemy ich emocje. Jeste鄉y z nimi w pe軟i. Szalenie ceni takie pokazanie bohater闚, poniewa szybko si z nimi zaprzyja幡iam i z篡wam. Oczywi軼ie mog豉bym powiedzie, te, 瞠 wcale nie jest to takie fajne, bo po sko鎍zeniu ksi捫ki czuje pustk i wr璚z kaca czytelniczego. Nie powiem tego, albowiem wiem, 瞠 drugi tom jest ju przygotowany i to wlewa we mnie otuch i rado嗆. Chc si zn闚 spotka z Teosiem i razem z nim pakowa si w k這poty i prze篡wa te wszystkie emocje i przygody, jakie 篡cie mu zgotuje.

Jeszcze ma貫 s堯wko o j瞛yku tej powie軼i. Rozczula這 mnie to, ze dialogi prowadzone by造 郵御k gwar. Uwielbiam te zwroty, ten styl wypowiedzi. To doda這 powie軼i niezwyk貫go uroku i wyr騜nia j na tle innych.

Stawiam ksi捫k na p馧ce ksi捫ek ulubionych. Po przeczytaniu pierwszego tomu czuj, 瞠 b璠zie to jedna z moich ulubionych serii.

Wystawiam ocen 10/10. Za wszystko. Wspaniale sp璠zi豉m czas i czekam z niecierpliwo軼i na tom drugi.

Historia inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami. Pokazuje 篡cie na G鏎nym 奸御ku, trudy i rado軼i codziennej egzystencji, a wszystko to rozgrywa si w cieniu wielkiej wojny. Rzadko wybieram ksi捫ki obyczajowe, tym razem skusi豉m si z uwagi na miejsce akcji - moj ma陰 ojczyzn. Histori Teofila K這ska czyta si jednym tchem. Chocia akcja niespiesznie si rozwija, lektura nie nu篡. Z ka盥 kolejn stron jeste鄉y coraz bardziej zaintrygowani. Saga rodzinna, zmienia si w rasowy krymina, a narracja prowadzona z perspektywy kilku bohater闚 dynamizuje akcj. No i nasza gwara (na ko鎍u ksi捫ki znajduje si s這wniczek dla niewtajemniczonych). Wszystko to daje sp鎩ny i wiarygodny obraz.

Avatar u篡tkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-09-18, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

,,Wrzeciono Boga" to pierwszy tom serii o tym samym tytule, kt鏎e ostatnio mia豉m przyjemno嗆 czyta na przemian ze s逝chaniem. Uwielbiam sagi, w kt鏎ych musimy przenie嗆 si do czas闚 naszych pradziad闚, jak i pocz徠k闚 historii Polski. Uwielbiam t determinacj tamtejszej m這dzie篡 i nie tylko za tym, 瞠by Polska by豉 wolna no i przede wszystkim nasza Polska. To by這 moje pierwsze spotkanie z autorem, ale ju wiem, 瞠 b璠 郵edzi豉 dalsze losy K這ska i jego rodziny, jak i znajomych oraz inne pozycje, jakie autor napisze.

Ksi捫ka zaczyna si od fantastycznej sceny mi這snej (sceny dozwolone dla wieku +18), kt鏎ej przygl康a si wtedy trzynastoletni Teofil K這sek. Ten moment b璠zie mia du篡 wp造w na ch這paka oraz na to, jak potocz si losy innych mieszka鎍闚 wsi Brzozowo, kt鏎a le篡 na G鏎nym 奸御ku. Podczas czytania uwielbia豉m ten 郵御ki akcent i te teksty, kt鏎e czasem 鄉iesznie brzmia造. Audiobook no niestety przeszkadza造 mi ci庵貫 odniesienia do przypis闚 co powodowa這 hamowanie akcji, lecz z czasem przyzwyczai豉m si do tego i nie zwraca豉m uwagi, lecz pocz徠ek by ci篹ki.

Ksi捫ka i ca豉 akcja, jaka ma miejsce to rok 1915 r. G鏎ny 奸御k. Musicie wiedzie, 瞠 郵御ka rodzina istnia豉 naprawd wi璚 to jest dla mnie tym mega plusem, 瞠 kto taki 篡 i mo瞠 wej嗆 do naszych rodzin, 篡cia poprzez przeczytanie tej pozycji. Opis闚 ksi捫ki jest pe軟o, wi璚 bardzo prosz zapoznajcie si, bo ksi捫ka naprawd warta ka盥ej nieprzespanej nocy. Autor postara si i na ko鎍u ksi捫ki umie軼i ,,S這wniczek gwary 郵御kiej" co jest bardzo zabawne i mn鏀two s堯wek sama sobie zanotowa豉m.

Ma豉 wioska, wszyscy o wszystkim wiedz, ale co jest takie dzisiejsze to, 瞠 豉two przychodzi nam ocenianie innych tylko dlatego, 瞠 pasuje nam do naszego obrazu, jaki sobie wymy郵ili鄉y. Nie chce nam si sprawdza s逝szno軼i, bo po co si m璚zy i tutaj jeden m這dy ch這pak pokaza, 瞠 za prawd warto ryzykowa w豉sne 篡cie. Mn鏀two my doro郵i mo瞠my si nauczy od ch這paka, kt鏎y dopiero co wchodzi w doros貫 篡cie. Ka盥y bohater tej cz窷ci niesie ze sob ni, kt鏎a 陰czy si ze sob i ma wp造w na to, co b璠zie dalej.

Polecam ca造m sercem i mam nadziej, 瞠 nie sko鎍zy si na trzech cz窷ciach, bo musicie wiedzie, 瞠 17.10.2022 premier ma trzecia cz窷 sagi.

Avatar u篡tkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-11-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2021,

Jesie 1915 roku. W ca貫j Europie szaleje wojna, kt鏎a odmieni豉 篡cia wielu ludzi. Jednak mieszka鎍y ma貫j wsi na G鏎nym 奸御ku 篡j w miar normalnym trybem. Jednym z jej mieszka鎍闚 jest trzynastoletni Teofil K這sek. Ch這piec 篡je jak wielu jego r闚ie郾ik闚- chodzi do pruskiej szko造, pomaga rodzicom w gospodarstwie i psoci jak to m這dy cz這wiek. Jednak 篡cie ch這paka i jego rodziny z czasem komplikuje si kiedy jeden z domownik闚 zostaje oskar穎ny o straszny czyn. Czy bliska ch這pakowi osoba jest winna? A mo瞠 zosta豉 oskar穎na niewinnie? Co na to Teofil?
Kiedy zobaczy豉m ksi捫k po raz pierwszy troch si zl瘯豉m, 瞠 b璠 j czyta豉 bardzo d逝go-ksi捫ka jest do嗆 spora obj皻o軼iowo. Myli豉m si. Histori zapisan na kartach K這s闚 poch這n窸am dos這wnie w weekend. K這sy to wielow徠kowa, wielowarstwowa i barwna historia, kt鏎a wci庵a ju od pierwszej strony. Histori przedstawion w ksi捫ce poznajemy z kilku pespektyw, ale najcz窷ciej towarzyszymy Teofilowi, kt鏎y cz瘰to jest w centrum wydarze. A w K這sach, jak to w 篡ciu dzieje si wiele dobrego i z貫go.
Autor w obrazowy spos鏏 odmalowa obraz wsi na 奸御ku wraz z jego przywarami i zaletami. Mo瞠 nie jest sielsko i anielsko, ale prawdziwie. Czasami mia豉m wra瞠nie jakbym wydarzenia, kt鏎e mia造 miejsce w K這sach widzia豉 na w豉sne oczy.
K這sy to ksi捫ka pokazuj帷a walk o swoj prawdziw to窺amo嗆. To bardzo wymowne. Przez dziesi徠ki lat wielu Polak闚 by這 wynaradawianych, zaborca walczy z ka盥ym przejawem patriotyzmu, starano si wszystkim wm闚i, 瞠 Rzeczypospolita nie odrodzi si. A co w tej sytuacji robili nasi rodacy? Pomimo niesprzyjaj帷ych uk豉d闚 wielu uda這 si zachowa to窺amo嗆, inni j dopiero odkrywali i wierzyli, 瞠 przyjdzie czas kiedy znowu b璠 篡li pod polskich niebem. Tymczasem teraz, gdy 篡jemy w wolnym kraju tak wielu zapiera si Ojczyzny. Cz瘰to z b豉hych powod闚. S te ludzie, dla kt鏎ych synonimem Polski s tacy a nie inni politycy. A przecie Polska to ,,Co'' wi璚ej... Dla wielu naszych przodk闚 Polska to marzenie, pie填 przysz這軼i, to najwy窺za warto嗆, to ,,Co'' za co warto odda 篡cie. Nie nale篡 o tym zapomina.
Z przyjemno軼i odnotowa豉m, 瞠 nie jest to tylko typowa ksi捫ka osadzona w konkretnym miejscu i czasie. Znalaz造 si w niej r闚nie w徠ki kryminalne i musz przyzna, 瞠 autor potrafi tak zamota, 瞠 czytelnik z pewno軼i nie wpadnie kto by odpowiedzialny o to co dzia這 si w Brzozowie.
K這sy to lektura, kt鏎a wci庵a bez reszty i sprawia, 瞠 czytelnik z niepokojem 郵edzi kolejne poczynania bohater闚. Pierwsza cze嗆 Wrzeciona Boga obrazuje nie豉twe odkrywanie swojej narodowo軼i i dojrzewanie do niej a tak瞠 poznawanie siebie i swoich ogranicze. K這sy to interesuj帷a historia, kt鏎a zosta豉 napisana z niebywa造m kunsztem. Dodatkowo pogmatwane losy bohater闚 sprawi造, 瞠 czytelnik jak najszybciej chce pozna dalszy ci庵.

"(...) 篡cie bywa czasami jak zderzenie z rozp璠zonym poci庵iem - niespodziewane, bolesne i jednoznaczne".

Niezmiennie fascynuje mnie to jak瞠 uniwersalne s ludzkie do鈍iadczenia w obliczu r騜nic, jakie dziel nas na przestrzeni r騜nych epok. Wydawa這by si bowiem, 瞠 wsp馧czesnemu czytelnikowi trudno b璠zie uto窺ami si z losami bohater闚, kt鏎zy 篡li i dokonywali wybor闚 ponad sto lat temu. Nic bardziej mylnego, o czym niew徠pliwie 鈍iadczy pierwszy tom sagi, o wiele m闚i帷ym tytule pt. "Wrzeciono Boga".

Andrzej H. Wojaczek to urodzony 1981 r. filolog polski. Autor z zawodu jest nauczycielem, a z zami這wania muzykiem i instrumentalist. Komponuje dla Teatru Polskiego im. J霩efa Ignacego Kraszewskiego w 砰tomierzu na Ukrainie. Jest tak瞠 instruktorem teatru, scenarzyst oraz autorem tekst闚. Pasjonuje si belgijskimi piwami klasztornymi.

Jesie roku 1915. Trzynastoletni Teofil K這sek mieszka w Brzozowie, w niewielkiej wiosce na G鏎nym 奸御ku. Pewnego dnia, ch這pak zakrada si pod dom kierownika swojej szko造, staj帷 si mimowolnym 鈍iadkiem mi這snej sceny, jaka b璠zie mia豉 wp造w na 篡cie ca貫j wsi. Nied逝go po tym, w lesie znalezione zostaj zw這ki m這dej kobiety, a jej wybranek serca, brat Teofila, zaci庵a si do wojska. W Brzozowie rozgrywaj si dramaty, kt鏎ych bohater staje si czynnym uczestnikiem.

Pierwszy tom 郵御kiej sagi Andrzeja H. Wojaczka to niezwykle intryguj帷o zapowiadaj帷a si opowie嗆, przemycaj帷a w swojej epickiej fabule, pytania o nar鏚 i cz這wieka. Autor pod p豉szczem wielow徠kowej historii, w kt鏎 wpisane zostaj nieszcz窷liwa mi這嗆, nami皻no嗆, dworskie intrygi i morderstwo, przemyca uniwersaln prawd o odkrywaniu w豉snej to窺amo軼i narodowej. Niezwykle zapadaj帷ym w pami璚i staje si w tej p豉szczy幡ie pewien sztandar, kt鏎y stanowi swoisty symbol wewn皻rznej przemiany Teofila. I co najwa積iejsze, pomimo tego, 瞠 篡cie wsp馧czesnego czytelnika od 篡cia protagonisty dzieli ponad wiek, ka盥y z nas mo瞠 w pewien spos鏏 uto窺ami si z jego dylematami, bo przecie my te przez ca貫 篡cie poszukujemy prawdy, rozszerzaj帷 nasz horyzont my郵owy i perspektyw, przez jak jak oceniamy 鈍iat.

Przemiana Teofila, ch這pca z niepokorn dusz, ma miejsce w obliczu wielu tragicznych wydarze, kt鏎e r闚nie mocno skupiaj uwag czytelnika. Rodzina K這sk闚 uwik豉na zostaje bowiem w skomplikowan intryg, nios帷 ze sob kres kilku istnie ludzkich. Musz przyzna, 瞠 Andrzej H. Wojaczek bardzo zgrabnie po陰czy ze sob p豉szczyzn ukazuj帷 zwyk貫 篡cie ludzi w latach, gdy rozgrywa si akcja powie軼i, czyli 1915-1916 z zal捫kiem przemian dziejowych, okraszaj帷 to wszystko kryminalnym, pikantnym sosem pod postaci zbrodni, krwi i zaskakuj帷ych prawd o niekt鏎ych cz這nkach wiejskiej spo貫czno軼i. To wszystko razem nie pozwala oderwa si od lektury "K這s闚" nawet na chwil, bo przecie trzeba wyja郾i kto zabi, dlaczego oraz jakie decyzje podejmie Teofil czytaj帷 "Krzy瘸k闚" i poznaj帷 prawd o w豉snym pochodzeniu.

Pisz帷 o pierwszym tomie tej sagi, nie mo積a nie wspomnie o jej warstwie j瞛ykowej, kt鏎a uwodzi czytelnika ju od pierwszej strony. Autor nasyca bowiem ca陰 opowie嗆 gwar 郵御k, wzbogacaj帷 tym samym czytelnika w wiedz z zakresu istniej帷ej nadal 鈍iadomo軼i j瞛ykowej 奸您ak闚. To do嗆 niecodzienne do鈍iadczenie, gdy rzadko w mowie pisanej napotyka si tak bogato podan gwar 郵御k. Dobrym zabiegiem jest tak瞠 zamieszczenie na ko鎍u S這wniczka wyja郾iaj帷ego poszczeg鏊ne s這wa.

Andrzej H. Wojaczek zabiera czytelnika w podr騜 sto lat wstecz, gdzie lud幟i tak jak dzi, targa造 nami皻no軼i, niespe軟ione 膨dze, a dramaty wpisane by造 w codzienno嗆 ka盥ego, bez wzgl璠u na maj徠ek i pochodzenie. Smaczku ca這軼i lektury ksi捫ki "Wrzeciono Boga. K這sy" dodaje fakt, 瞠 zosta豉 ona oparta na perypetiach prawdziwie istniej帷ej 郵御kiej rodziny, dlatego te warto pozna losy rodu K這sk闚, gdzie 奸御k staje si drugoplanowym bohaterem powie軼i. A ja ju czekam na kontynuacj tej niezwykle barwnie skrojonej sagi.

Avatar u篡tkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2022-04-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Inne ksi捫ki autora
Jutrznia. Wrzeciono Boga
Andrzej H. Wojaczek0
Ok豉dka ksi您ki - Jutrznia. Wrzeciono Boga

W wyniku nieudanej akcji wymierzonej w niemieckich konspirator闚 Teofil K這sek, trzydziestotrzyletni weteran walk o powr鏒 G鏎nego 奸御ka do Polski, trafia...

Wdowi grosz. Wrzeciono Boga
Andrzej H. Wojaczek0
Ok豉dka ksi您ki - Wdowi grosz. Wrzeciono Boga

Dwudziestolecie mi璠zywojenne. Teofil K這sek - weteran powsta 郵御kich, zaprawiony w boju u豉n i zas逝穎ny dzia豉cz niepodleg這軼iowy - jest rozczarowany...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz