Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-03-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2166-6
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę: Jedrulek

Ocena: 6 (1 głosów)

Marie Heaney kreśli przed czytelnikiem barwne historie celtyckich bohaterów, opowiada również o pierwszych chrześcijańskich świętych na wyspie. To szerokie spojrzenie pozwala poznać fascynujące dziedzictwo minionych wieków, które leży u podstaw tożsamości współczesnej Irlandii.

Zebrane w tej książce podania należą do najstarszych w Europie i przez wieki były przekazywane z ust do ust. W średniowieczu zostały spisane, dzięki czemu nawet dziś możemy wkroczyć do świata pełnego wojowników, królów i magów. Trwałe miejsce w literaturze powszechnej zapewnia tym opowieściom ponadczasowość – opisywany w nich świat dawno przeminął, ale namiętności zamieszkujących go tyranów, intrygantów, upartych kobiet i zapalczywych mężczyzn żyją nadal.

Kup książkę Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Opinie o książce - Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dziennikarka Marie Heaney umiejętnie ożywia chwałę starożytnych irlandzkich podań w tym kompleksowym woluminie od wielkich przedchrześcijańskich sekwencji po współczesne opowieści o trzech patronach Patryku, Brygidzie i Colmcille. Legendy są ze sobą powiązane epizodami mitologicznymi prehistorycznej Irlandii. To swoista kronika zmagań bohaterów, pełna nadprzyrodzonych mocy, magii i namiętności. Rdzeń narracji kultury irlandzkiej (obejmuje dzieci Lira, podróż Brana, życie Cuchulainna, Deirdre, Finna i Oisina) jest tutaj ożywiony poprzez gamę ludzkich uczuć: miłość, lojalność, smutek, dumę i zazdrość. Krótkie historie Patryka, Brygidy i Columcille są dodane na końcu. Obfituje w nich przemoc, ale młody wojownik musi być zaznajomiony z poezją jak z bronią. Również kobiety odgrywają tu ważną rolę jako przywódczynie, poetki, wojowniczki i uzdrowicielki. Chociaż zostało wydanych już wcześniej wiele książek o mitach irlandzkich (np. "Mity celtyckie" autorstwa Mirandy Green) jest jeszcze miejsce dla jednej, tak dokładnej jak ta. Historie podzielone są na 3 cykle: mitologiczny, ulsterski i feniański. Autorka dodała do nich jeszcze opowieść o Trzech Świętych Irlandii (Patryka, Brygidy i Columcille). W trakcie lektury poznajemy bliżej bohaterów i zaprzyjaźniamy się z nimi. Prawie płakałam po przeczytaniu "Dzieci Lira". Autorka stworzyła nieco mityczną atmosferę, dobierając odpowiedni rodzaj ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Reklamy