Żegota. Ukryta pomoc

Fenomen "Żegoty" polega na tym, że w jej skład weszli wywodzący się z różnych środowisk, reprezentujący odmienne poglądy i ugrupowania polityczne, których połączył wspólny cel - pomoc prześladowanym i mordowanym przez okupanta na masową skalę Żydom. RPŻ była jedyną konspiracyjną organizacją tworzoną wspólnie przez Polaków i Żydów, którzy nie tylko zasiadali w prezydium Rady, ale brali czynny udział we wszystkich aspektach jej działalności. "Żegota" była finansowana ze środków pochodzących zarówno od Rządu Polskiego w Londynie, jak i organizacji żydowskich. Powstała pod koniec 1942 roku w Warszawie, a wiosną 1943 roku utworzono jej filie w Krakowie i we Lwowie. Organizacja objęła zasięgiem działania obszar Generalnego Gubernatorstwa.

Ogółem z różnych form pomocy Rady mogło skorzystać kilka tysięcy osób. Były wśród nich zarówno osoby ukrywając się i korzystające ze stałego wsparcia finansowego, jak i ludzie, którzy otrzymali inne, doraźne formy pomocy, w tym więźniowie obozów.

Bartosz Heksel

Informacje dodatkowe o Żegota. Ukryta pomoc :

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Tagi: Żegota

Kup książkę Żegota. Ukryta pomoc

Od momentu wkroczenia wojsk niemieckich do Krakowa 6 września 1939 r. ludność żydowska została poddana represjom. Okupanci manifestowali wrogość w stosunku do Żydów, stosując wobec nich fizyczną przemoc, dokonując morderstw, rabując mienie czy kierując do pracy przymusowej. Nowe władze nakazały oznakowanie gwiazdą Dawida firm i przedsiębiorstw, których właścicielami byli Żydzi. W ciągu pierwszych miesięcy okupacji wydano szereg rozporządzeń antyżydowskich, które miały na celu zniszczenie podstaw egzystencji i swobód obywatelskich Żydów.

W społeczeństwie polskim znajdują się niestety jednostki, które mniej lub więcej otwarcie cieszą się, że Hitler robi porządek z Żydami. Propaganda hitlerowska już przed wojną, przez różne obce agentury, przy pomocy naszej rodzinnej reakcji szerzyła antysemityzm jako środek osłabienia spójności i woli oporu obywateli.  To co dziś spotyka krakowskich Żydów jutro może spotkać Polaków. Dziś wszyscy bez różnicy wyznania czy pochodzenia znajdujemy się w niewoli totalnej. Wspólne prześladowania wyrobić muszą solidarność- skłócenie między uciskanymi wyjść może na korzyść uciskającemu.

Żegota. Ukryta pomoc - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Holokaust , Żydzi, 80 książek w 2021, Żegota,

Książka - katalog wydawnictwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Zakupiona przeze mnie  podczas wizyty w Krakowie w Muzeum byłej fabryki Oskara Schindlera. Warto zwiedzić wystawę oraz kupić tę książkę. Zawiera bardzo dużo zdjęć, cytatów, informacji o działalności Żegoty. Bardzo ciekawa jest również bibliografia.

Polecam osobom interesującym się tą tematyką.