Już za miesiąc Big Book Festival

Data: 2016-05-09 17:17:16 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Już za miesiąc Big Book Festival

William Szekspir w wersji pop, seans leczenia literaturą, teleturniej niewiedzy 
o Henryku Sienkiewiczu, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, gry, wykłady i pisarskie gwiazdy z pięciu kontynentów. Już za miesiąc rusza najbardziej zakręcony festiwal czytania w Polsce! 


 

Odbędzie się 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i 10 krajów.
Fundacja „Kultura nie boli“, organizator festiwalu, spodziewa się 10 tysięcy czytelników 
i zapowiada, że wszystkich zabierze do innego świata. - Chodźcie z nami! Lećcie z nami! Płyńcie z nami! Do innego świata, do odległych krajów, w przeszłość i w przyszłość, do niezwykłych historii, do ludzi prawdziwszych i wspanialszych niż w codziennym życiu. Wreszcie – do własnego wnętrza. Literatura pozwala się zgubić i pięknie odnaleźć – zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. Festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko. Na trzy dni grupa projektowa Centrala stworzy tam scenografię przenoszącą w czasie i przestrzeni. Działać będzie m.in. otwarta czytelnia, Big Book Radio - pierwsze radio literackie i mobilna stacja kulinarna. – Warto przybyć z kocami, koszami piknikowymi, latawcami i parasolami. Ekwipunek ułatwiający oderwanie się od rzeczywistości jest mile widziany – zapraszają organizatorki.

 

Festiwal rozpocznie w piątek, 10 czerwca późnym wieczorem HAMLET #CASTING – multimedialny eksperyment teatralny na motywach Szekspira. W plenerowym wydarzeniu zobaczymy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpią popularni muzycy. Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. – Porozmawiamy o pisaniu scen erotycznych, o fascynacji złem, fenomenie hipsterstwa, modzie na powieści historyczne, a także o wkurzeniu czytelników na uprzedmiotowienie literatury. Pisarze i publiczność wspólnie zmierzą się z elektryzującymi nas problemami – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu. – Z autorami zagranicznymi poruszymy i piękne, i bolesne wątki współczesności. W tym roku gościmy cały świat – dodaje. 

 

Gwiazdami Big Book Festival będą autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii - Michael Crummey, z Indii – Rana Dasgupta, z Argentyny – Martin Caparrós. Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze. 

 

– Smokingi, koturny i trudne słownictwo radzimy zachować na inne okazje, u nas obowiązującą etykietą jest otwartość i swoboda – podkreślają organizatorki.

 

W programie festiwalu dużo nowości. Po raz pierwszy odbędzie się seria spotkań 
UWAGA: PREMIERA! To sześć książek, które festiwal poleca na nadchodzące lato. Rozmowy z ich autorami poprowadzą inni pisarze, na przykład z Michałem Piedziewiczem spotka się Anna Dziewit-Meller, a z Matthiasem Nawratem – Wojciech Kuczok. W bloku znalazły się też powieści Katarzyny Puzyńskiej, Magdaleny Parys, Vedrany Rudan i Anne Tyler.

 

W bloku POGADANKI fascynujące miniwykłady o wielkich kompozytorach: Kilarze, Mycielskim, Panufniku i Szymanowskim, a także o książkach, które zmieniły świat: Koranie, „Mein Kampf“ i „Kapitale“. W bloku LITERATURA DLA KUCHAREK legendy o kulturze i potrawach z krańców globu w wykonaniu Grupy Studnia O. A także kuchnia mobilna Kukbuk, czyli społeczny happening, który rozwiązuje języki podczas posiłku z nieznajomymi.  





Które wydarzenia najbardziej polecają same organizatorki?

 

- Znów pobijemy REKORD ŚWIATA w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu – zaprasza Wilk. - Tym razem ta radosna manifestacja odbędzie się na parkowej polanie. Wystarczy wziąć książkę, pobrać numerek i rozsiąść się z lekturą na pół godziny – wyjaśnia. 

 

Anna Król rekomenduje natomiast projekty z pogranicza literatury, terapii i słuchowiska. 

 

- To nasza specjalność: unikatowe wydarzenia zawieszone pomiędzy różnymi twórczymi dyscyplinami. Tekst jest punktem wyjścia, ale prowadzi w zaskakujące wymiary odczuwania 
i rozmyślania. Tegoroczne wydarzenia zostały stworzone tak, by poruszyć, rozbawić, ale też najdosłowniej leczyć bolączki codzienności – mówi.

 

Działać będzie m.in. SANATORIUM LITERACKIE, do złudzenia przypominające to 
z Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Każdy pacjent uzdrowiska zostanie poddany diagnozie, a następnie otrzyma odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza. Uwaga, liczba miejsc leżących ograniczona!

 


Premierowo zaprezentowane zostanie także słuchowisko ZUZANNA o zmarłej w 1944 r. poetce – Zuzannie Ginczance. Za scenariusz i reżyserię tej dźwiękowej opowieści odpowiada duet - Jarosław Mikołajewski i Tomasz Cyz, a udział biorą m.in. Maja Komorowska, Maria Maj i Przemysław Stippa. Wydarzenie, realizowane we współpracy z Medium Publicznym można wspierać na platformie crowdfundingowej polakpotrafi.pl.

 

Najzabawniejszy będzie TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU, inspirowany „Wielką grą“. Publiczność wraz prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty. – Im mniej się wie, tym lepsza zabawa! Chodzi o to, byśmy wspólnie na nowo odkryli tego pisarza, a przy tym dużo się śmiali. Bez obaw, nad naszą niewiedzą będą czuwali najlepsi sienkiewiczolodzy: Ryszard Koziołek i Joanna Sztachelska. Na pewno wyjdziemy z tej hecy mądrzejsi – zachęca Wilk.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy. Pełny program: bigbookfestival.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje