Oto najlepsze książki na lato!

Data: 2019-07-04 12:42:35 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Niemal 70 nowości wydawniczych, które na rynku ukazały się w ostatnich miesiącach, rywalizowało w 12 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2019". W głosowaniu oddano ponad 55 tysięcy głosów. Które książki wydane w ostatnich miesiącach warto zabrać na wakacyjny wyjazd?

– Już po raz jedenasty wybieramy „Najlepsze książki na lato" w plebiscycie organizowanym przez redakcję serwisu Granice.pl – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. – Dwanaście konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych minionych miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanalato.pl  W ten sposób w naszym plebiscycie odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy.

Tegoroczni zwycięzcy

Najważniejszą spośród nagród – nagrodę główną jury – otrzymała Wielka Księga Klary Marcina Wichy (Wydawnictwo Mamania).

– Książka Marcina Wichy to opowieść prowadzona z perspektywy dziewięciolatki i teoretycznie do odbiorców w takim mniej-więcej wieku jest przede wszystkim kierowana. Jednak nagromadzenie żartów i stwierdzeń, które czytelne będą dla zdecydowanie starszych czytelników sprawia, że równie dużo, co dzieci – o ile nie więcej! – przyjemności i radości z lektury czerpać będą rodzice. Nieczęsto bowiem się zdarza, by wertując książkę – było nie było – dla młodych czytelników, dorosły śmiał się do łez przy niemal każdym rozdziale. W opowieściach o przygodach Klary Marcin Wicha opisuje doskonale znaną nam rzeczywistość, jednak czyni to z dużym dystansem i poczuciem humoru. Wicha każe czytelnikowi „wrzucić na luz", przestać przejmować się tym, na co nie mamy wpływu, a co jedynie przysparza nam siwych włosów. Uczy zdrowego podejścia do życia – i dzieci, i ich rodziców. 

Najwięcej głosów internautów spośród wszystkich książek rywalizujących w tegorocznej edycji plebiscytu zdobyły Gwiazdy Oriona Aleksandra Sowy (Wydawnictwo Lira). 

– To mocna, brutalna powieść kryminalna. Sporo w niej krwawych opisów zbrodni, przeklinania i męskich rozmów przy wódce. Dzięki rozdziałom napisanym z perspektywy seryjnego zabójcy można wniknąć w sam proces stawania się mordercą. Akcja toczy się tuż po upadku komunizmu w Polsce, obserwujemy więc w tle, jak milicja powoli przeistacza się w policję, jakie są początki profilowania psychologicznego. Autor zwraca też uwagę na metody pracy stróżów prawa, na trudności, jakie napotykają na swojej drodze śledczy. Opisy te są tym bardziej wiarygodne, że autor jest policjantem. Po lekturze pozostaje tylko mieć nadzieję, że dziś w policji pracuje się zupełnie inaczej niż wtedy, gdy swą karierę zaczynał Emil Stompor. 

Książka Aleksandra Sowy otrzymała również nagrodę internautów w kategorii powieści kryminalnych i sensacyjnych. Z kolei jurorzy postanowili nagrodzić w niej Zabij ich wszystkich Roberta Ostaszewskiego (Świat Książki). 

– Zabij ich wszystkich to opowieść o śledztwie w sprawie zamordowania byłego portiera galerii sztuki na Śląsku. Jak się szybko okazuje, sprawa jest o wiele bardziej złożona, niż można by było oczekiwać. Zachwyca świetnie oddana atmosfera Śląska, pejzaż Janowa-Nikiszowca. Autor sprawnie wplata w fabułę wątki związane z okultystyczno-malarską sektą, Grupą Janowską, a także tematy polityczne. Dodatkowo pokazuje kulisy pracy śledczych, solidną policyjną robotę bez użycia nowinek technologicznych czy gadżetów, za to z dużą dozą rozmów z ludźmi.

Najlepsze thrillery

W tegorocznej edycji plebiscytu rywalizowały również thrillery. Wśród nich jurorzy postanowili wyróżnić Pasażera na gapę Adriana Bednarka (Wydawnictwo Novae Res). 

W tym przypadku mamy do czynienia z ociekającą krwią, brutalną opowieścią dla czytelników o mocnych nerwach i dużej wytrzymałości psychicznej. Pasażer na gapę to historia pełna zwrotów akcji, której zakończenie z pewnością czytelników zaskoczy. To opowieść o chorym umyśle, o pragnieniu zemsty ponad wszystko, o niełatwej drodze uciekinierów, która z każdym przebytym kilometrem przeradza się w prawdziwą highway to hell.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii przypadło Oszukanej Magdy Stachuli (Edipresse Książki). 

Skonstruowaną przez autorkę intrygę trudno w całości rozgryźć przed zakończeniem lektury. Owszem, pewne detale i elementy mogą naprowadzić czytelnika na właściwe tropy, jednak by połączyć wszystkie elementy w całość, nieodzowna jest pomoc autorki. Thriller spodoba się więc wszystkim lubiącym historie zagmatwane, których zakończenia nie sposób się domyślić. Książkę Magdy Stachuli czyta się szybko. Akcja wciągnie czytelnika w wir wydarzeń, a ten ani się obejrzy, gdy dotrze do zakończenia. Oszukana trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Najlepsza proza 

Wśród miłośników literatury pięknej polskich autorów jurorzy zdecydowali się nagrodzić Ręce ojca Aleksandry Julii Koteli – powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa JanKa

 – Kotela podjęła w swojej książce tak wiele tematów, że nie sposób poruszyć wszystkich – podkreśla czytelniczka, Kinga Młynarska – Mówi m.in. o niepodważalnym wpływie dzieciństwa na dorosłe życie. O dziecięcych wyobrażeniach, pragnieniach i demonach, które odciskają piętno. O porozumieniu z najbliższymi lub jego braku. Próbuje zdefiniować wolność, udowadnia jak skomplikowaną i obciążającą misję Julia sobie wyznaczyła – przecież prawda (dziewczyna dąży do niej za wszelką cenę) i szczęście stoją po dwóch stronach barykady. A więc pojawia się też pytanie o ryzyko, jakie niesie ta prawda, jej wartość, konsekwencje. Ręce ojca opowiadają także o samotności. W zasadzie każdy z bohaterów jest sam z własnym obciążeniem. I oczywiście zło, temat najważniejszy – czy geny nas obciążają, czy skłonność do złego się dziedziczy? I tu ujawnia się niepewność Julii – z jednej strony się boi, myśl o tym, że jest zniewolona przez zło, ją obezwładnia, a z drugiej twierdzi, że życie człowieka to wybór i to my sami jesteśmy kowalami swojego losu. To bardzo udany debiut literacki, zasługujący na głęboką refleksję.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii zdobyła Zemsta kobiet Marcina Pilisa (Wydawnictwo Lira). 

Książka Marcina Pilisa jest opowieścią o kobietach, które kiedyś zostały mocno skrzywdzone, przeżyły naprawdę traumatyczne sytuacje, a teraz próbują po prostu żyć dalej. W sytuacji zagrożenia jednak pozostają silne, cechuje je twardość charakteru i kiedy trzeba, potrafią stanąć w swojej (i nie tylko) obronie. Autor zaskakuje zrozumieniem kobiecych uczuć. Jego książka to mocna lektura, skłaniająca do wielu przemyśleń. Ciekawie napisana i autentycznie wciągająca. To propozycja godna uwagi, szczególnie dla czytelnika wymagającego od literatury więcej niż tylko łatwej rozrywki. 

Pośród prozy obcej jurorzy wyróżnili powieść Tommy'ego Orange'a Nigdzie indziej (Wydawnictwo Zysk i S-ka). 

– Napisana przez rdzennego Amerykanina powieść stanowi głęboką refleksję nad miejscem utraconych plemion w dzisiejszym świecie – podkreśla dr Adrianna Michalewska. – Gdy biały człowiek ukradł im już wszystko, od powietrza po ziemię, gdy strzelał do kobiet i dzieci z haubic, gdy bezmyślnie wyrzynał tysiące bizonów, aby zagłodzić i zmusić rdzennych Amerykanów do oddania ziem, pozostały im tylko opowieści o przodkach i o ich kulturze, która pozostała w tańcach, marzeniach i snach. Powieść rozpoczyna długi prolog, będący litanią wyrządzonych Indianom krzywd. To mocne uderzenie oszałamia i kieruje czytelnika w stronę literatury rozliczeniowej, by po chwili zawrócić go z tej drogi, aby nie utknął na krętej ścieżce współczucia dla bezradnych rdzennych Amerykanów. Kolejne rozdziały są wyraźnym żądaniem rozliczenia się z tym wizerunkiem. Pokazują świat, w którym potomkowie Czejenów cierpią na takie same dolegliwości społeczne, jak wszyscy ludzie na całym świecie. Uniwersalizm tego przekazu jest oczywisty. Odebranie ludziom ich miejsca nie kończy cywilizacji. Po prostu kieruje ją na inne tory. A każde pokolenie ma swoje symbole i opisanie świata.

Internauci w tej kategorii zwrócili uwagę na powieść Widzę Cię Lisy Jewell (Edipresse Książki). 

To klimatyczna opowieść, pełna mrocznych, rodzinnych sekretów, zakazanych namiętności i tajemnic, które powracają do bohaterów po latach, wywracając ich życie do góry nogami. Misternie utkana intryga nabiera mrocznego charakteru, gdy do gry dołącza zabójca, który bardzo inteligentnie ukrywa swoją tożsamość. Akcję książki obserwujemy z różnych perspektyw, poznając naprzemiennie wydarzenia obecne i przeszłe. Dodatkowym atutem powieści jest osadzenie akcji w realiach małego masteczka, gdzie wydaje się, że każdy zna każdego, choć w rzeczywistości wszyscy mają własne sekrety. Widzę Cię to nie tylko historia o poszukiwaniu motywu i sprawcy morderstwa, ale również opowieść o tym, jak bardzo możemy pomylić się w ocenie kogoś, kogo znamy jedynie z opowieści innych – wymienia atuty książki czytelniczka czyczytasz.

Powieści pełne emocji

Na miano to z pewnością zasługują rywalizujące w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na lato" powieści obyczajowe. Na przykład docenione przez jury Życie szczęśliwe Katarzyny Błeszyńskiej (Świat Książki). 

Autorka porusza w swojej powieści problemy, z jakimi zmagać się muszą współcześni trzydziestokilku-, czterdziestolatkowie: płytkość relacji międzyludzkich, brak komunikacji i porozumienia, brak umiejętności szczerej rozmowy, unikanie bliskości. Wreszcie: niespełnienie. Ludzie wchodzący w dorosłość na przełomie tysiącleci myśleli, że świat stoi przed nimi otworem, że mogą osiągnąć wszystko. Większość z nich jednak nie zmieniło świata, kraju, czy nawet swojego miasta, nie zbudowało firmy, z której produktów korzystają miliony, nie stworzyło żadnego wielkiego dzieła. Miałem dokonać rzeczy wielkich, a tymczasem jestem zgorzkniałym panem w średnim wieku – myśli bohater powieści, Paweł. Nieprzystawalność pragnień do rzeczywistości, w której żyjemy, zbyt wielkie oczekiwania – to tylko jeden spośród tematów poruszonych w tej powieści.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii przypadło Testamentowi życia Jagny Rolskiej (Wydawnictwo Lucky). 

– Ania w swoje osiemnaste urodziny otrzymała niecodzienny prezent – paczkę od mamy, która... zmarła, gdy nasza bohaterka była małą dziewczynką. Pożegnalny list i pamiętnik Ady wywrócą świat nastolatki do góry nogami. Testament życia to wzruszająca, tchnąca realizmem powieść o trudnych relacjach rodzinnych, miłości, egoizmie, lojalności, zdradzie, intrydze, tajemnicach, kłamstwach. To historia, która pokazuje, jak wielką wagę mają decyzje, które podejmujemy. Jak jeden błąd ma wpływ nie tylko na nasze życie, ale i na otaczających nas ludzi – zachęca do lektury czytelniczka, Izabela Wyszomirska. 

Wśród romansów jurorzy wyróżnili powieść Moniki Michalik Bądź moim marzeniem (Wydawnictwo Znak). 

Jej główna bohaterka, Natalia, musi nie tylko spróbować przywrócić w swoim życiu równowagę po rozstaniu z partnerem, ale też walczyć o nową miłość i o zdrowie – cierpi bowiem na białaczkę. Monika Michalik pięknie opisuje grecką wyspę Korfu, pozwalając czytelnikom na odbycie niezwykłej literackiej podróży. Tym większy szok wywołuje powrót do kraju i zetknięcie z realiami panującymi w polskiej służbie zdrowia. Emocje budzi także niezwykła relacja, jaka łączy Natalię z jej mamą, oraz – oczywiście – perypetie uczuciowe głównej bohaterki. Dzięki temu książka Bądź moim marzeniem wykracza poza schematy typowe dla powieści obyczajowych czy wakacyjnych romansów. 

Internauci z kolei w tej kategorii zwrócili uwagę na Grę o miłość Marty Orzeszyny (Wydawnictwo Harde). 

To rozgrywająca się na przestrzeni przeszło 25 lat opowieść o miłości dwojga ludzi, którym ciągle coś stawało na przeszkodzie w drodze do szczęścia. W tle Paryż, świat mody i… piłki nożnej! 500 stron do przeczytania w kilka godzin - Gra o miłość to bardzo wciągająca, poruszająca, świeża obyczajówka z wyraźnym wątkiem romantycznym. Świetnie napisana, z wyrazistymi i interesującymi bohaterami, a także nieoczywistą fabułą. 

Podróże literackie

W prawdziwą literacką podróż warto wybrać się z nagrodzoną przez jurorów książką Chi Zijian Łkające ryby i inne opowiadania (Kwiaty Orientu). 

Opowiadania chińskiej pisarki przenoszą nas do najbardziej wysuniętych na północ zakątków Chin. Do świata, w którym autorka się urodziła i wychowała, którym nasiąkła. Do świata rzeczywistego, ale poddanego w jej prozie zarazem literackiemu, jak i poetyckiemu przetworzeniu. Nie chodzi w tych opowieściach tyle o oddanie realnego świata, co o ukazanie tego, co w nim ważne, co określa jego piękno i okrucieństwo, wielkość i małość, prostotę i złożoność. To zadumanie nad losem człowieka, nad pięknem jakże często nieprzyjaznej przyrody, nad wartościowymi okruchami dnia, bez docenienia których życie prędzej czy później wyda się puste. Chi Zijian zbiera owe okruchy w dłonie, przesypuje, patrzy pod światło na powoli opadające ziarenka, które mienią się odcieniami wielu barw.

Internauci ruszyli natomiast Drogą 66 wraz z Arturem Owczarskim (Edipresse Książki). 

Książka Artura Owczarskiego to osobista opowieść o wyprawie przez kolejne amerykańskie stany. O świecie mniej znanym niż ogromne metropolie, zamieszkane głównie przez bogatszą część społeczeństwa. To również podróż przez historię, przez sentymentalny mit i konfrontowanie ich z teraźniejszością. Historia stonowana, ale nie pozbawiona emocji. Nastawiona nie tyle na szczegółowy opis każdego dnia, co na przyjrzenie się najciekawszym miejscom, zdarzeniom, historyjkom związanym z wyprawą. To sprawia, że nie można się nudzić, zagłębiając się w treść Drogi 66. Lekki styl, ciekawostki, własne zdjęcia i obserwacje; koncentracja na tym, co ciekawe dla innych, a nie tylko dla tego, kto był, poczuł i widział – czytelnik nie jest zamęczany nadmiarem informacji. Książka jest zachętą do wybrania się w podróż. Ukazuje trudności, jakie możemy napotkać, ale i piękno takiego mniej zorganizowanego – i w miarę taniego – poznawania świata.

Najlepsza fantastyka

Pośród fantastyki jurorzy wyróżnili powieść Kurs na kolizję z cyklu Shadow Raptors Sławomira Nieściura (Drageus Publishing House). 

Jest w tej książce nieco patosu i kilka łez wzruszenia, ale Sławomir Nieściur stara się głównie o utrzymywanie napięcia, a nie granie na emocjach. Losy jednostek – kilku bohaterów – są dominujące. Książkę czyta się nieźle. Jest lekka, rozrywkowa, dynamiczna. Może miejscami trochę zbyt optymistyczna co do rozwoju techniki i postępu. Kurs na kolizję jako pierwszy tom nowego cyklu nie wyjaśnia wielu spraw z założenia, raczej wprowadza w klimat serii i intryguje, pozostawiając otwarte zakończenie.

Internauci głosowali częściej na fantasy niż science fiction, nagradzając Słowodzicielkę Anny Szumacher (Wydawnictwo Dolnośląskie). To książka grająca z wszelkimi schematami w duchu iście Pratchettowym. To inteligentna, ciepła i odpowiednio zabawna fantastyka debiutującej w formie powieściowej autorki.

Powieść fantasy? Jak najbardziej. Mocno przygodowa w duchu, doprawiona solidną porcją ironii i absurdu, poczucia humoru i postmodernistycznych nawiązań intertekstualnych. Na pewnym poziomie książka Anny Szumacher przypomina francuską komedię „Goście, goście” i pokazując zderzenie świata fantasy z nam współczesnym (a także konfrontację świata współczesnego ze światem fantasy), wypada bardzo przyjemnie. To powieść leciutka w tonie, akcja toczy się tu szybko, a całość bez wątpienia wciąga. 

Biografie nie tylko na wakacje

Internauci pośród biografii nagrodzili publikację Jarosława Molendy Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie (Wydawnictwo Lira).  

Zofia Kossak i Krystyna Skarbek, Julia Brystiger i Halina Szymańska, Izabella Horodecka i Irena Conti di Mauro, Wanda Wasilewska i Halina Szwarc, Irenda Sendlerowa i Klementyna Mańkowska. Uwikłane w niełatwą historię XX wieku, silne, fascynujące kobiety. Niektóre z nich to postaci tragiczne. Inne – były bohaterkami. Jarosław Molenda stara się przybliżyć koleje ich losów, ukazać ich wkład w historię, ale też życie prywatne. Oparta na bogatej bibliografii książka Uwikłane w historię to popularyzacja historii w najlepszym wydaniu. 

Jurorzy w tej kategorii zwrócili uwagę na publikację Natalii Budzyńskiej Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS (Wydawnictwo Czarne). 

Nie jest to klasyczna biografia Trzebinskiego, lecz raczej opowieść o doświadczeniach obozowych, w których Trzebinski uczestniczył lub mógł uczestniczyć. Bardzo często pojawiają się pytania, czy w obliczu wojny człowiek jest zdolny do największego zła, czy skłonny jest wykonać każdy rozkaz, byle tylko ocalić życie? Czym jest bohaterstwo w takich czasach? Ile osób jest do niego zdolnych? Celem Natalii Budzyńskiej nie było ujawnienie nowych informacji dotyczących rzeczywistości obozowej, lecz przywracanie pamięci o ofiarach i zbadanie motywacji oprawców, wśród których część mogła zostać niejako mimowolnie uwikłanych w Holocaust. Autorka wymienia nazwiska zamordowanych dzieci, zamieszcza też zdjęcia części z nich, a na przykładzie mało znanego w porównaniu z Auschwitz obozu w Neuengamme pokazuje, że niektóre miejsca zbrodni uległy całkowitemu zniszczeniu i zapomnieniu. 

Dla najmłodszych

Najmłodszym czytelnikom jurorzy polecają książkę Grzegorza Kasdepke Bezu-bezu i spółka (Wydawnictwo Literatura). 

Autor zabiera swoich czytelników – tych małych i tych dużych – w sentymentalną podróż w czasie, do pierwszych lat spędzonych w szkole podstawowej. Dla najmłodszych będzie to okazja do odkrycia świata, którego już nie ma – świata bez konsol i gier komputerowych, bez telefonów komórkowych i internetu, za to pełnego niezwykłych przygód, przeżywanych z kumplami z podstawówki. Jest tu historia o listach pisanych do kombatantów i o pierwszym dniu w szkole, o dyskotece i szkolnym apelu, o zabawach w Indian i poszukiwaniu skarbów, o odwadze, jakiej wymagała rozmowa z przybyszami z innej planety – dziewczynami. Jest dowcipnie, z dużym poczuciem humoru, miejscami – nieco absurdalnie, ale przede wszystkim bardzo ciepło. Tekst uzupełniają świetne ilustracje Jony Jung.

Internauci w tej kategorii najczęściej głosowali na Małe historie o wielkich marzeniach Marty H. Milewskiej (Wydawnictwo Bis). 

Gdyby nie marzenia, pewnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, jak piękny jest otaczający nas świat i jak dużo może on nam zaoferować. Jednak by się o tym przekonać, musimy pokonać strach, zdobyć się na odwagę i zrobić krok naprzód, często wychodząc poza bezpieczną i znaną nam przestrzeń, by podążyć drogą w nieznane. I właśnie o przełamywaniu słabości, ale też o przyjaźni i prawie do bycia sobą opowiada książka Marty H. Milewskiej. Opowiadania w niej zawarte napisane są prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu mali odbiorcy bez problemu zrozumieją opisywane przez autorkę wydarzenia. Wartości zaprezentowane w publikacji: przyjaźń, odwaga, by walczyć z własnymi słabościami czy – wreszcie – przekonanie, że wiara w siłę marzeń może zdziałać cuda sprawiają, że jest to doskonała lektura, której nie powinno zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce.

Dla starszych dzieci... 

...idealną lekturą będzie polecana przez jurorów książka Doroty Kassjanowicz z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej-Danek Szelestwory i inne potwory (Wydawnictwo Alegoria). 

To opowieść, która ma oswajać najmłodszych z lękami i skłaniać do rozmowy o nich z rodzicem. Autorka, prezentując maluchom ciekawe rymowanki, przepędza dziecięce strachy między innymi dzięki temu, że nadaje swoim utworom lekki, żartobliwy ton. Nie są to jednak utrzymane w tym samym, banalnym rytmie wiersze z rymami częstochowskimi. Utwory mają różną dynamikę, a rymy okazują się często naprawdę nieoczywiste. To świetna propozycja do wspólnej lektury z dzieckiem. Dobrze przyzwyczaić malca do nowych bohaterów, porozmawiać z nim o tym, co wywołuje u niego strach i o tym, czego bać się nie trzeba. Uzbrojone w taką wiedzę maluchy z przyjemnością sięgać będą przed snem po Szelestwory..., które szeptać im będą na dobranoc niecodzienne opowieści.

Czytelnicy w tej kategorii wybrali Wiewiórkę Julię i magiczny orzeszek Anny Sakowicz i Emmy Kiworkowej (Edipresse Książki). 

Na tę niebanalną książkę składa się dwanaście opowiadań. Większość z nich to opowieści kryminalne. Wszystkie łączy nie tylko trójka głównych bohaterów – Zosia, Franio i wiewiórka Julia, ale też ich przeciwnicy, zagadki do rozwiązania, elementy detektywistyczne, magia, zwroty akcji i wartości – przyjaźń, lojalność, dobre serce. Autorki poruszyły ważne tematy i problemy – dokuczanie w klasie innym dzieciom, wyzywanie ich, sprawianie im przykrości; ale opowiadają też o  pokonywaniu własnych słabości; samodzielnej walce z własnymi lękami; chęci bycia sławnym. Przekonują, że lepiej wszystko robić razem, być życzliwym dla innych i pomagać im w potrzebie. Książka uświadamia dzieciom, że każdy ma prawo się bać i każdy może czegoś nie lubić, że każdy z nas ma jakieś lęki. W nietypowy sposób autorki propagują także zdrowy styl życia – podkreśla internautka, martucha180. 

Dla młodzieży

Nagrodzony przez jurorów w tej kategorii Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki Holly Jackson (Wydawnictwo Zielona Sowa) to napisana z ogromną starannością i dbałością o szczegóły opowieść o próbach dotarcia do prawdy i ujawnienia jej. Każdy detal i niuans jest tutaj na wagę złota. Mimika twarzy, wypowiedziane (lub nie wypowiedziane) słowa, sformułowania, budowanie zdań, stosowanie konkretnych słów ma kluczowe znaczenie w toku śledztwa Pippy, nastolatki, która próbuje rozwiązać sprawę kryminalną sprzed pięciu lat. Dla wszystkich czytelników ceniących powieści, w których umysł detektywa pracuje na pełnych obrotach, Przewodnik po zbrodni... jest propozycją wręcz wymarzoną i obowiązkową. Opowiedziana przez pisarkę historia od pierwszych stron intryguje, a znakomicie poprowadzona fabuła i perfekcyjnie sportretowani bohaterowie sprawiają, że powieść plasuje się na szczycie listy najlepszych książek dla młodzieży wydanych w tym roku.

Internauci nastolatkom polecają Odwrócone (Wydawnictwo iuvi).  

Powieść Hayley Chewins to sprawnie napisana, bardzo przemyślana, niebanalna i piękna opowieść o odwadze, przeciwstawianiu się złu, walce o wolność, buncie i prawie do bycia sobą. Odwrócone to kolejny głos w sprawie uciśnionych i wykorzystywanych kobiet oraz mniejszości seksualnych. To ostra krytyka patriarchatu, dążenia do władzy celem bogacenia się i narzucania innym bezsensownych zasad. To również opowieść o burzeniu przestarzałych, nie mających racji bytu praw i reguł, które jedną grupę społeczną ciemiężą, a inną – nagradzają.

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę na lato. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie  www.ksiazkanalato.pl. Recenzje zaś biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje