Nie będzie 0% podatku na książki? Komisja Europejska nie wyraża zgody

Data: 2021-08-23 09:20:09 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W najbliższym czasie nie kupimy książek z zerowym podatkiem od towarów i usług. Komisja Europejska nie wyraziła zgody na postulat polskich władz, chociaż nie zamyka to całkowicie możliwości obniżenia VAT do 0% na książki i prasę. 

Obrazek w treści Nie będzie 0% podatku na książki? Komisja Europejska nie wyraża zgody [jpg]

Komisja Europejska nie wyraziła zgody na to, by w drodze wyjątku pozwolić Polsce na obniżenie podatku na książki oraz prasę do 0%. Taki postulat przed kilkoma miesiącami złożyli do KE polscy politycy. 

Książki bez podatku? Nie w najbliższym czasie 

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wydała odmowną decyzję w sprawie możliwości obniżenia przez Polskę stawki podatku od towarów i usług do 0% na książki. Taki wniosek do Unii Europejskiej złożył m.in. szef resortu kultury, prof. Piotr Gliński. 

Może zainteresować cię także...

Polska – podobnie jak wszystkie inne kraje UE – zobowiązana jest do prowadzenia polityki podatkowej zgodnie z dyrektywą VAT Unii Europejskiej. Dyrektywa ta sprawia, że państwa członkowskie mogą stosować do dwóch obniżonych stawek podatkowych, z tym że najniższa możliwa wynosi 5%. 

Polacy chcieli uzyskać odstępstwo od tych zasad w ramach procedury derogacyjnej, jednak Komisja Europejska nie wyraziła na to zgody. Procedura ta faktycznie umożliwia wprowadzenie niższej stawki w drodze wyjątku, ale, jak zauważa prawo.pl, jedynie w dwóch przypadkach – gdy chodzi o uproszczenie poboru podatku lub zapobieganie uchylania się od opodatkowania. Tymczasem obniżenie stawki podatku VAT do 0% na książki politycy z Polski argumentowali trudną sytuacją rynku wydawniczego w czasie pandemii. 

Jest szansa na 0% VAT-u dla książek 

Chociaż wniosek został przez KE odrzucony, to jednak nie zamyka Polakom drogi do uzyskania zerowego podatku na literaturę. Szansą jest bowiem reforma stawek podatkowych, wobec których prace prowadzone są od 2018 roku. 

Czytaj także:  Skąd się bierze cena książki?

Chodzi o zmiany w przepisach nadające państwom członkowskim większą elastyczność w możliwości nakładania podatków na wąską grupę produktów, wśród których znalazły się właśnie książki. To, czy jednak reforma dyrektywy VAT dojdzie do skutku, zależy od decyzji państw członkowskich UE. A by projekt przeszedł, wszystkie kraje musiałyby wyrazić na niego zgodę.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje