Przebudzenie. Łatwopalni II

Tom 2 cyklu Łatwopalni

Czasami człowiek musi się wybudzić ze snu, który śni od lat. (s. 193)

Dziś budzimy się z życiowego snu. Pomoże nam w tym książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Przebudzenie”, drugi tom serii „Łatwopalni”.

Wydarzenia z ostatniego półrocza umocniły ją, utwierdziły w poczuciu, że należy mocniej stąpać po ziemi, walczyć o siebie, bo przecież w każdym człowieku tkwi coś z egoisty. I należy to w zdrowy sposób pielęgnować. (s. 10)

Monika Rudzka właśnie tak teraz podchodzi do życia – zdrowy egoizm jest w cenie. Ciągle zmaga się ze swymi demonami, tak jak i Jarek Minc, jej ukochany odstawiony przez nią na boczny tor, gdyż to on…

Był sprawcą wszystkich wspaniałych i bolesnych rzeczy, które wydarzyły się w jej życiu. Ale sam także ich doświadczył. (s. 55)

Ale Jarek tak łatwo się nie poddaje. Ma plan i się go trzyma. Ma zamiar walczyć o swoje szczęście i swoją ukochaną. Jego przyjaciel Bernie pomaga mu, stawiając go do pionu i popierając jego słuszne decyzje. I to on dostaje ofertę pracy od przyjaciela – ma zrobić remont w mieszkaniu Sylwii, przyjaciółki Moniki.

Czasami trzeba się obnażyć, pokazać całą swoją człowieczą słabość, bo przecież tak naprawdę jesteśmy zbudowani z emocji. (s. 243)

A Bernie, czyli Bernard Korczak, zapalony motocyklista, to łamacz damskich serc, pyskaty i zadziorny prawie 2-metrowy mężczyzna o tubalnym głosie i niezaprzeczalnym uroku oraz olbrzymim poczuciem humoru. Wprawdzie obiecał Jarkowi, że nie będzie podrywał swej pracodawczyni, lecz życie pisze różne scenariusze. Sylwia ma skomplikowaną sytuację rodzinną – jej mąż to alkoholik, który wyjechał z miasteczka. Miał się leczyć, a tymczasem jeszcze gorzej się upija i uprzykrza życie żonie. Sylwia jest twardą kobietą, lecz są sytuacje, kiedy i ona nie wie, co zrobić, jaką podjąć decyzję.

Czasami ludzie nie są źli, nie są czarno-biali. Mają w sobie wiele innych kolorów, które nadają życiu barwę, a ludzi popychają do niekiedy szalonych zachowań. (s. 267)

Grzegorz, pierwsza miłość Moniki, próbuje poukładać swoje życie na nowo. Wciąż kocha Monikę i chce z nią być, ale rzeczywistość i kolejne wydarzenia gmatwają całą sytuację. Na drodze do szczęścia Grzegorza stają dwie osoby…

Warto niekiedy zweryfikować swoje poglądy i rozważyć wszystko na spokojnie, a nie porywać się, zapalać i gasnąć, nie osiągnąwszy nic. (s. 267)

W drugim tomie serii „Łatwopalni” dużo więcej się dzieje niż w pierwszym, akcja rzadko jest przewidywalna, zaś autorka zaskakuje swymi pomysłami. Do akcji wprowadza Lukasa, czyli Łukasza Borowskiego – bohatera serii „Zakręty losu”. To jest gwarancja, że będzie się działo i nie zabraknie emocji oraz potężnej dawki testosteronu. Sceny na komisariacie buzują od testosteronu i nabuzowanych wysokich, zbudowanych mężczyzn, a czytelnikowi (czyt. kobiecie) gęba się cieszy i wielki uśmiech pojawia się na ustach mimo grozy sytuacji. Bo i pośmiać się można, i przestraszyć.

W tej powieści jeszcze inne uczucia i emocje pojawiają się w toku wydarzeń, ale o nich cicho sza. Na pewno nie zabraknie czytelnikowi gorącej miłości i opisu kilku scen erotycznych. Chwile szczęścia poprzeplatają się z chwilami nieszczęścia. Bohaterowie pokażą swoją inną twarz, może bardziej prawdziwą, może bardziej teatralną, bowiem dużo się dzieje w ich życiu, a troska o bliźnich stoi na pierwszym miejscu. Troska o bliźnich to też plotki, wścibstwo, śledzenie i podglądanie przez sąsiadów. W małym miasteczku to normalne. Ot, taki jego urok. Po prostu do plotek trzeba się przyzwyczaić. Gorzej, gdy trzeba z nimi na co dzień żyć. Nic dziwnego, ze bohaterowie czasami klną i używają wulgaryzmów – jak to podsumowała Monika: „Czasami trzeba”. Autorka wie, kiedy je wpleść w wypowiedzi bohaterów.

Kiedyś przebudzisz się i dojdziesz do wniosku, że możesz nabrać powietrza w płuca i nie czujesz już tego nieznośnego bólu. Zrozumiesz, że właśnie nadszedł dla ciebie nowy dzień. (s. 265)

Tytuł „Przebudzenie” jest wieloznaczny. Wielu bohaterów przejrzy na oczy i pozna bolesną prawdę, obudzi się ze snu, w którym żyło. Nie zawsze jest tak, jak nam się wydaje, że jest. Ważne, by każdy znalazł swoją drogę do szczęścia, choć droga, po której będzie szedł, może okazać się wyboista. Bo życie wymaga poświęceń i szybkich decyzji.

Moja decyzja – jak najszybciej przeczytać trzeci tom serii. A Wam polecam sięgnąć po ten cykl powieści pani Agnieszki.

Informacje dodatkowe o Przebudzenie. Łatwopalni II:

Kup książkę Przebudzenie. Łatwopalni II

Śniadanie z Arsenem
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Śniadanie z Arsenem

Gorący romans to dopiero początek tej porywającej historii! Przygotujcie się na chwilę śmiechu, dreszcz napięcia i wiele wzruszeń. Dilerka Emocji powraca...

Gdyby miało nie być jutra
Agnieszka Lingas-Łoniewska 0
Okładka ksiązki - Gdyby miało nie być jutra

Dilerka Emocji w gęstej od uczuć opowieści o ludziach, którzy nie mają nic do stracenia – poza miłością życia. Kiedy Milena odeszła bez słowa...