U źródeł myślenia

Ocena: 5.33 (3 głosów)
opis

,,Filozofia nie jest po to, by się jej ,,uczyć", ale po to, by się nią karmić".

Tutaj zaznaczam, że książki filozoficzne nie są dla każdego. Jeśli kiedykolwiek wydawało ci się, że ktoś mówi dziwnie, niezrozumiale w języku dla ciebie zbyt trudnym do pojęcia, a jednocześnie tym, którego ty używasz, to prawdopodobnie doświadczyłeś filozofii na dany temat. Jeśli nie chciałbyś o tym czytać, bo myślenie nad rzeczami naturalnymi nie jest dla ciebie, to lepiej po tą książkę nie sięgaj, bo jej nie zrozumiesz. Autor ma specyficzne podejście do przekazywania nam treści, choć dla niego jest to codziennością. W książce znajdziemy trzy działy, a w nich: Kim jest człowiek?, Wokół sprawy wiary i rozumu, oraz trzeci dział zatytułowany: Inny. Spodobało mi się tu zdanie, które mówiło o tym, że filozofia jest myśleniem, które dąży do osiągnięcia prawdy ze względu na samą prawdę. Będziemy mieli tu wytłumaczone czym jest nieprawda i jak sam człowiek ją interpretuje. Dlaczego kłamiemy i czemu osoba, która mówi nieprawdę, wciąż prawdę ma za wartość. Zastanawiający był tu dla mnie temat dwóch ludzi. Jednego, który jest osobą mądrą, dobrze się wysławiającą i widzącą w życiu wiele szczegółów, które potrafią ułatwić mu życie i drugiego, którego określili jako łotra. Tego, który zachowuje się źle, nie ma godności i nic nie robi sobie ze złych osądów o sobie. I jak teraz ten pierwszy go oceniał. Był zdziwiony, że niby każdy z nas jest taki sam, a jednak inni pozwalają na własne ograniczenia i im z nimi dobrze. Jednak szydzą z ludzi mądrych mając o wszystko do nich pretensje, podczas gdy sami, gdyby chcieli, mogliby osiągnąć to samo.

,,Gdy spotykamy człowieka, który stał się wcieleniem wartości, nie pytamy, dlaczego ten człowiek jest. Nie pytamy, co on robi na naszym świecie, co robi pośród nas. Już sam widok tego człowieka jest odpowiedzią.(...) Przeciwnie zaś- pytanie takie ciśnie się nam na usta, gdy spotykamy łotra. Wtedy jakby raziła nas jakaś sprzeczność: oto istnieje ktoś, kto nie ma prawa do istnienia."

W razie, gdyby myśli pisarza do was nie dotarły, podaje on często wiele przykładów, które prosto wyjaśniają to, co chce nam przekazać. Uważam, to bardzo wartościowa pozycja, którą najlepiej odbiorą ludzie twórczy, ci, którzy nie boją się zadawać pytań, oraz każdy człowiek, który choć raz je sobie zadał formułując je od słowa: dlaczego.

Informacje dodatkowe o U źródeł myślenia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788324067732
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: Ewelina Przespolewska

Tagi: Religie i wierzenia

więcej
Zobacz opinie o książce U źródeł myślenia

Kup książkę U źródeł myślenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Nadzieja mimo wszystko
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Nadzieja mimo wszystko

Nieznane teksty ks. Józefa Tischnera, które pokazują, że świat może być lepszy niż myślisz. Świat jest trudny, mamy za sobą bolesną historię, a przed sobą...

Historia filozofii po góralsku
ks. Józef Tischner 0
Okładka ksiązki - Historia filozofii po góralsku

„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy