Ucząc psa czytać

Ocena: 3.8 (10 głosów)
opis

Marzenia senne czasem nas uwodzą, a czasem torturują. Te najcudowniejsze potrafią niemal złamać nam serce, gdy po przebudzeniu się stwierdzamy, że wróciliśmy na stronę jawy.

Tony Areal miał marzenia. Jak każdy. Pewnego dnia jedno po drugim zaczęło się spełniać, wprawiając bohatera w konsternację i niedowierzanie. Wchodząc w krainę snów, Tony miał możliwość przyjrzenia się sobie i otaczającym go ludziom. Miał szansę na przewartościowanie swojego życia lub bezpieczne pozostanie w tym, które znał najlepiej. W którą stronę skierował swoje kroki Tony Areal?

Oniryczna opowieść Carrolla jest baśniową tylko z pozoru. Typowe dla autora przenikanie się światów realnego z nierzeczywistym niesie za sobą przesłanie, które dla człowieka XXI wieku jest niesamowicie istotne. W pogoni za pieniądzem i dostatnim życiem utraciliśmy zdolność marzenia. Właśnie za pomocą tej noweli Jonathan Carroll udowadnia, że warto marzyć. Ale to tylko jedna strona przekazu, ponieważ pisarz przypomina również stare powiedzenie: uważaj o czym marzysz, bo to może się spełnić. Dwoistość przekazu, tak skrajnie różna, powoduje, że Ucząc psa czytać pomimo niewielkiej objętości mieści w sobie ogromny ładunek emocjonalny i dydaktyczny.

Opis relacji damsko-męskiej, którą Carroll zamieścił w noweli, to kwintesencja związku między dwojgiem ludzi. Pierwsze zauroczenie, seksualność i budzące się uczucie, ale i rozczarowanie drugą osobą, znalazło swoje miejsce w książce. Carroll zaskakuje, utrzymuje napięcie do ostatniego zdania, wytrącając czytelnika z chwilowego i pozornego spokoju. Czy jest możliwa zamiana naszego dziennego wcielenia z tym nocnym? A może autor chce nam pokazać, czym jest inkarnacja? Jaki wpływ mają nasze marzenia na nasze życie, a jak życie wpływa na nasze marzenia? Czy fakt, że tworząc romantyczny sen, dysponuje się każdym momentem swego minionego życia, jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

Ucząc psa czytać to Jonathan Carroll w najlepszym wydaniu. Na niespełna stu stronach zawarł wszystko to, za co czytelnik ceni jego twórczość. Choć forma jest krótka, to jednak jest w stanie zaspokoić każdego, kto ceni pisarza za nieszablonową formę, prostotę wypowiedzi i wielowymiarowość całości. Niech rekomendacją będzie fakt, że sięgając po książkę za każdym razem można odkryć kolejną i kolejną jej warstwę.

 

Informacje dodatkowe o Ucząc psa czytać:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-04-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378187325
Liczba stron: 98
Dodał/a opinię: Natalia Nowak-Lewandowska

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Ucząc psa czytać

Kup książkę Ucząc psa czytać

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Szklana zupa
Jonathan Carroll0
Okładka ksiązki - Szklana zupa

Po pierwszym starciu z siłami Chaosu Vincent Ettrich powraca do zdrowia, lecz Chaos - obdarzony teraz sprytem i świadomością - nie zamierza tak łatwo się...

Kolacja dla wrony
Jonathan Carroll0
Okładka ksiązki - Kolacja dla wrony

Dowiedz się, jak życie uczynić sztuką. ,,Pytanie jest proste, ale zasadnicze: co dodałeś do tego świata?" Wybór krótkich utworów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy