Autostopem przez Polskę

Autor: tired
Okładka publicystyki dla Autostopem przez Polskę z kategorii Brak kategorii

Nie pamiętam, kiedy po raz pierwszy stanąłem na poboczu z wyciągniętym kciukiem, oczekując dobrego samarytanina/dobrej samarytanki. Jeśli jednak poprawnie kojarzę, był wtedy rok 2003. W tamtym okresie, który trwał kilka lat, ze Śremu do Poznania łapałem stopa od 30 do 45 minut. Kierowcy zdawali się niechętnie zabierać obcych podróżników. Już dawno z rozmów z nimi i ze znajomymi (preferują tę samą formę podróży) dowiedziałem się, że górę bierze strach przed nieznanym, krzywdą i śmiercią.

W roku 2007 pociągiem pojechałem z matką nad morze, gdzie miała na kilka tygodni zatrzymać się w ośrodku wypoczynkowym. Postanowiłem wrócić stopem. Rozleniwienie wynikające z przechadzki plażą spowodowało, że kartkę z nazwą pierwszej miejscowości, do której chciałem się dostać, pokazałem - stojąc na przystanku autobusowym - około godziny czternastej. Po kilku mniej i bardziej sympatycznych perypetiach oraz błądzeniu w obcym mieście wysiadłem w Poznaniu o drugiej w nocy. Byłem zaskoczony tak dobrym wynikiem czasowym. Pomyślałem: "Czy ludzie się zmieniają?"

Dziś wydaje się dla mnie być normą, że samochody zatrzymują mi się w pięć, dziesięć minut. Zdaję sobie sprawę z tego, że zasadniczy wpływ na to ma nabyte przez lata doświadczenie (odpowiedni wybór miejsca, w którym staję, drobne elementy - jak butelka wody, widoczny plecak/bagaż, wzbudzający zaufanie wygląd, itp.), ale niepodważalnym faktem jest zmiana na pozytywną, w stosunku do autostopowiczów, mentalność kierowców. Teraz łatwiej jest podróżować po Polsce autostopem, jednak wiem, dzięki rozmowom, że sytuacja nie jest tak kolorowa, jak dziesiątki lat temu, gdy istniało studenckie stowarzyszenie autostopowiczów. Czy za kilka kolejnych lat będzie jeszcze lepiej? Czy stowarzyszenie znów może zaistnieć?

1

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje