Drżenie

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: b.d
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0237-7
Liczba stron: 460
Dodał/a recenzje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Ocena: 5.07 (28 głosów)

Tysiące piosenek dla Grace

 

Czujesz zimno? Przeraźliwy chłód? Wieje delikatny wietrzyk, a Ciebie dopadają niemożliwe do wytrzymania dreszcze. Jeszcze tylko chwila, mgnienie oka i ulegniesz przemianie. Tylko co będzie później, skoro przeczuwasz, że to Twoje ostatnie lato? Nie będzie dla Ciebie kolejnej wiosny, nie zaczniesz z przyjaciółmi i rodziną kolejnego sezonu. To koniec. Czy jesteś na to gotowy?

 

Grace Brisbane jako jedenastoletnia dziewczynka została porwana z podwórka przez wilki. Tymi brutalnymi i, jak mogłoby się wydawać, zupełnie dzikimi zwierzętami kierował tylko jeden instynkt – obezwładniający i wyniszczający głód. Bo ta zima była wyjątkowo mroźna i uboga w pożywienie, które leśna zwierzyna mogłaby zdobyć. Z niewiadomych przyczyn dziewczynka w ogóle nie walczyła. Wywleczona do lasu, poddała się zupełnie oprawcom, a ci nie próżnowali. Wilki niemal natychmiast zaczęły rozrywać jej ubranie i kąsać ciało. A ona nie robiła nic, tylko tępo patrzyła przed siebie. Tak było aż do chwili, gdy wśród wielu zerkających na nią żarłocznych oczu dostrzegła jedne, spoglądające na nią… inaczej, ciepło, z zainteresowaniem i współczuciem. Przedziwne i piękne złotobrązowe oczy należały do jednego z wilków, który przecisnął się przez sforę i zaczął poszturchiwać Grace. Nieme porozumienie, które ich połączyło, najprawdopodobniej uratowało życie głównej bohaterce powieści, bo nie wiedzieć, jak i czemu, dziewczynka znalazła się w domu. O całym wydarzeniu wszyscy dość szybko zapomnieli. Wszyscy, prócz Grace oczywiście, dla której wspomnienia z tego zimowego dnia stanowiły cenną pamiątkę i początek zupełnie nowego życia.

 

Od tej pory wszystko zaczęło kręcić się wokół wilków, a w zasadzie wokół jednego z członków stada. Jego wzrok prześladował Grace latami - i to nie tylko w snach, ale i na jawie. Bo wilk, który przed laty wybawił dziewczynę z opresji, nie zniknął z jej życia. Przez większą część roku widywała go codziennie na skraju lasu, tuż przy posesji jej rodziny. Nigdy jednak się do niej nie zbliżył, nigdy nie pozwolił się dotknąć czy nakarmić. Zawsze był czujny i uciekał, gdy Grace podchodziła zbyt blisko. Czego się bał? Dlaczego przed laty nie bał się stanąć w jej obronie i uratować od niechybnej śmierci, a teraz trzymał ją na dystans? Co nim kierowało wówczas, gdy przerwał żer swym pobratymcom? I jaki cel miało obserwowanie jej przez tych ostatnich sześć lat? Każda z tych kwestii trapi naszą bohaterkę. Każde z tych pytań codziennie przelatuje przez jej umysł, ale Grace nie znajduje żadnej odpowiedzi. Tak jest aż do chwili, gdy w rodzinnym miasteczku Grace, Mercy Falls, ginie jej rówieśnik, Jack Culpeper. Jak się okazuje, chłopak został pogryziony przez wilki i wskutek doznanych obrażeń zmarł. Mieszkańcy wpadają w popłoch. Dotychczas nikt nie myślał o wilkach jako o śmiertelnym zagrożeniu. Do tej pory nikogo nie zaatakowały. Nikogo, poza Grace. W końcu podjęta zostaje decyzja i mężczyźni ruszają do lasu, by wybić dziką zwierzynę. Naszej bohaterce nie mieści się to w głowie, postanawia więc interweniować. Niestety, niemal bezskutecznie. Ostatecznie zostaje odprowadzona pod dom, gdzie znajduje... No właśnie, co, lub kto i w jakim stanie czeka na tarasie Grace? Czy to możliwe, by przez te wszystkie lata nie wiedziała, kto ją obserwuje, by nie wiedziała, kto uratował ją przed śmiercią? Kim jest on? Kim ona jest? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, sięgnijcie po Drżenie.

 

Drżenie to jedna z lepszych książek, opublikowanych w ostatnim czasie. Dawno nie czytałam tak dobrze skonstruowanej powieści. Choć, teoretycznie, skierowana jest on do nastolatków, to znaleźć w niej można sporo dojrzałości. Dialogi są bardzo dobre, bohaterowie - wyśmienicie skonstruowani i podejmujący przemyślane decyzje. Podczas lektury nie czuje się zażenowania, jakie zwykle ogarnia człowieka, gdy obserwuje zachowania nastoletnich bohaterów powieści dla młodzieży. Wszystko wydaje się tak realne, że miejscami trudno uwierzyć, iż opowieść Stiefvater to tylko książka. Ponadto Drżenie to pełna emocji powieść, którą czyta się jednym tchem. Warto. 

Kup książkę Drżenie

Zobacz opinie o książce Drżenie
Inne książki autora
Król Kruków
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Król Kruków

Pierwszy tom magicznej sagi. Jedna dziewczyna i trzech chłopaków. Blue pochodzi z rodziny wróżek, jest medium do kontaktów ze światem zmarłych. Gansey...

Wyścig śmierci
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Wyścig śmierci

Każdego roku na wyspie Thisby odbywa się Wyścig Skorpiona. Jeźdźcy na swoich rumakach, pięknych, lecz śmiertelnie niebezpiecznych koniach wodnych muszą...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy