Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-07-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7660-569-2
Liczba stron: 128
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Udomowić ADHD

 

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest chorobą coraz częściej diagnozowaną u dzieci. W parze z kolejnymi przypadkami idzie dyskusja na temat zasadności orzekania o ADHD oraz terapii. Niektórzy specjaliści określają bowiem ADHD mianem „sfabrykowanej dolegliwości”, powstałej na potrzeby przemysłu farmaceutycznego.

 

Niezależnie od toczącej się akademickiej dyskusji, codziennie rzesze młodych ludzi zmagają się z charakterystycznymi objawami ADHD, które w znaczący sposób obniżają komfort ich życia i negatywnie wpływają na relacje interpersonalne. Pojawiła się jednak szansa na okiełznanie takich zaburzeń jak problemy z koncentracją, impulsywność i nadruchliwość, a także na uwrażliwienie otoczenia na nietypowe zachowania, które wcale nie muszą dyskredytować osoby z ADHD.

 

John F.Taylor, autor opublikowanej nakładem wydawnictwa Jedność książki Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców nie obiecuje, co prawda, cudownego wyzdrowienia, nie mami również nadziejami na to, że z ADHD można wyrosnąć. Pokazuje natomiast, w jaki sposób chorobę można okiełznać, jak złagodzić jej objawy. Prawdziwą wartością książki jest jednak jej wymowa – dowodzi ona bowiem, że ADHD nie jest karą, nie jest wyrokiem czy stygmatem. Osoba chora na zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest po prostu wyjątkowa, zaś dzięki lepszemu zrozumieniu natury swojej choroby ma szansę przekonać o swojej wyjątkowości również innych.

 

Napisany prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem poradnik może służyć im na wiele sposobów. Mogą przeczytać go skrupulatnie od pierwszej do ostatniej strony, mogą też wybierać tylko te zagadnienia, które stanowią dla nich problem, z którymi chcą się uporać. Doskonałym pomysłem jest zaproszenie do wspólnej lektury rodziców, a także nauczycieli oraz znajomych. Poprzez poznanie istoty i specyfiki ADHD możliwa stanie się sprawniejsza komunikacja, zaś środowisko szkolne zyska szansę na zmodyfikowanie pewnych wzorców zachowań względem ucznia z nadpobudliwością psychoruchowej z deficytem uwagi. Możliwe stanie się dostosowanie struktury lekcji do potrzeb i specyficznych uwarunkowań dziecka, stawiając na indywidualizację i zaspokojenie jego potrzeb.

 

Czego zatem można się dowiedzieć z przewodnika po ADHD? Otóż Taylor wprowadza nas w świat ADHD, posługując się przykładami dzieci cierpiących na różne odmiany choroby. Poznajemy cechy charakterystyczne ADHD, a dzięki specjalnemu testowi możemy łatwo zidentyfikować swoje cechy. Autor podpowiada również, w jaki sposób można uczynić każdy dzień lepszym, jak podkreślać swoje atuty i rozwijać indywidualne zdolności. Stosując narzędzie „KITE”, można nauczyć się podejmować właściwe decyzje, zaś omówionych sześć kroków do sukcesu w szkole pozwoli sprawniej zorganizować pracę bez narażania się na ryzyko rozproszenia.

 

Książka odsłania również sekrety specjalnej diety, która ułatwi kontrolowanie ADHD. Autor podpowiada także, jak przetrwać na domowym froncie, czyli jak wspólnie z domownikami pracować nad swoimi celami, nad okiełznaniem objawów choroby oraz… jak się dobrze bawić.

 

Biorąc pod uwagę liczbę dzieci, u których każdego dnia diagnozowany jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także problemy, jakie związane są z ich edukacją czy postrzeganiem przez otoczenie, pozycja Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców jest niezwykle cenna. Innowacyjna jest nie tylko jej szata graficzna, przyjazna dla dzieci, ale również fakt, że jest adresowana właśnie do najmłodszych. Choć na rynku znajdziemy wiele publikacji poświęconych tematyce ADHD, to ich odbiorcami są zazwyczaj nauczyciele i pedagodzy, ostatecznie - rodzice. Taylor zwraca się ze swoją publikacją do tych, którzy najbardziej cierpią, którzy mają poczucie niezrozumienia, odmienności, którzy spychani są na margines klasy i traktowani w odmienny, gorszy sposób. Teraz dostają garść wskazówek, jak złagodzić swoje objawy i – co najważniejsze – w jaki sposób przekuć je w atuty!

Kup książkę Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców

Zobacz opinie o książce Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców
Reklamy