Recenzja książki: Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Historia ma to do siebie, że czyni wiecznie żywymi czasy dawno minione. Dzięki niej nie umknie pamięci przyszłych pokoleń wszystko to, co powinno być zapamiętane. Na szczególną uwagę zasługują czasy wojennej zawieruchy, odzierające człowieka z wolności i godności, które niszczą ludzką psychikę, radość i wewnętrzny pokój. Nakładem Wydawnictwa Meandry ukazała się książka Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią, umożliwiająca czytelnikowi wirtualny spacer śladami bohaterów II wojny światowej.

Za sprawą Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak sięgający po lekturę czytelnik wciela się w postać osiemnastoletniego harcerza, Antka Brzezińskiego, który wraca z Wilna na Lubelszczyznę, do rodzinnej Polanki. Powrót z Wilna, gdzie Antek partnerował żołnierzom Armii Krajowej w walce o wyswobodzenie spod okupacji niemieckiej, jest podróżą trudną i niebezpieczną: prowadzi przez leśne zarośla, zagajniki, boczne drogi, zmusza do unikania zarówno Niemców, jak i Sowietów, wymaga podejmowania decyzji mogących mieć zgubny wpływ na wędrówkę. Poszczególne etapy drogi zawierają odnośnik „Idź do…” wraz z numeracją zalecanych stron (jednej lub wielu). Korzystając z nich, czytelnik swobodnie przemieszcza się w czasie i przestrzeni, decydując tym samym o losach głównego bohatera. W lekturze (inaczej niż w rzeczywistości) możliwym jest obranie drogi zakończonej chwalebną śmiercią oraz powrót do punktu wyjścia, by wymusić bardziej przychylne zakończenie kolejnego etapu.

Wcielając się w Antka Brzezińskiego, czytelnik ma okazję poznać metody działania Sowietów, trudne warunki życia ludności cywilnej oraz brawurowe akcje organizowane przez zdeterminowanych partyzantów. Polecenia dotyczące czytelnika sformułowane są w drugiej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego i przeszłego, co umożliwia utożsamianie się z bohaterami czasu wojny, udział w organizowanych przez nich akcjach oraz wykonywanie powierzonych im zadań.

Publikacja została wzbogacona o czarno-białe i kolorowe ilustracje autorstwa Filipa Wojciechowskiego, dokładnie opisane zdjęcia pochodzące z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz z Wikipedii, mapkę granic Polski w 1939 i 1945 roku, wizerunek sowieckiego pistoletu używanego podczas II wojny światowej, zdjęcia żołnierzy i sanitariuszek oraz emblematów formacji wojskowych. Dodatkowym atutem książki są zapisane kursywą (kolorem bordowym) wyjaśnienia terminów historycznych i wojskowych. Jest i wada: każda ze stron pokryta została wyraźnym nadrukiem fragmentu lasu (w odcieniach szarości), co utrudnia skupienie sie na czytanej treści. A szkoda, ponieważ literatura wojenna winna być wszem i wobec rozpowszechniana, by to, co się wydarzyło nigdy nie miało miejsca powtórnie.

Kup książkę Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią
Książka
Inne książki autora
Opowieści o władcach polskich
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak; 0
Okładka ksiązki - Opowieści o władcach polskich

Książka Opowieści o władcach polskich ma zaciekawić dziecko dziejami naszego narodu i kraju. Pozycja ta za pomocą opowieści przybliża małemu człowiekowi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy