Recenzja książki: Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Historia ma to do siebie, że czyni wiecznie żywymi czasy dawno minione. Dzięki niej nie umknie pamięci przyszłych pokoleń wszystko to, co powinno być zapamiętane. Na szczególną uwagę zasługują czasy wojennej zawieruchy, odzierające człowieka z wolności i godności, które niszczą ludzką psychikę, radość i wewnętrzny pokój. Nakładem Wydawnictwa Meandry ukazała się książka Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią, umożliwiająca czytelnikowi wirtualny spacer śladami bohaterów II wojny światowej.

Za sprawą Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak sięgający po lekturę czytelnik wciela się w postać osiemnastoletniego harcerza, Antka Brzezińskiego, który wraca z Wilna na Lubelszczyznę, do rodzinnej Polanki. Powrót z Wilna, gdzie Antek partnerował żołnierzom Armii Krajowej w walce o wyswobodzenie spod okupacji niemieckiej, jest podróżą trudną i niebezpieczną: prowadzi przez leśne zarośla, zagajniki, boczne drogi, zmusza do unikania zarówno Niemców, jak i Sowietów, wymaga podejmowania decyzji mogących mieć zgubny wpływ na wędrówkę. Poszczególne etapy drogi zawierają odnośnik „Idź do…” wraz z numeracją zalecanych stron (jednej lub wielu). Korzystając z nich, czytelnik swobodnie przemieszcza się w czasie i przestrzeni, decydując tym samym o losach głównego bohatera. W lekturze (inaczej niż w rzeczywistości) możliwym jest obranie drogi zakończonej chwalebną śmiercią oraz powrót do punktu wyjścia, by wymusić bardziej przychylne zakończenie kolejnego etapu.

Wcielając się w Antka Brzezińskiego, czytelnik ma okazję poznać metody działania Sowietów, trudne warunki życia ludności cywilnej oraz brawurowe akcje organizowane przez zdeterminowanych partyzantów. Polecenia dotyczące czytelnika sformułowane są w drugiej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego i przeszłego, co umożliwia utożsamianie się z bohaterami czasu wojny, udział w organizowanych przez nich akcjach oraz wykonywanie powierzonych im zadań.

Publikacja została wzbogacona o czarno-białe i kolorowe ilustracje autorstwa Filipa Wojciechowskiego, dokładnie opisane zdjęcia pochodzące z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz z Wikipedii, mapkę granic Polski w 1939 i 1945 roku, wizerunek sowieckiego pistoletu używanego podczas II wojny światowej, zdjęcia żołnierzy i sanitariuszek oraz emblematów formacji wojskowych. Dodatkowym atutem książki są zapisane kursywą (kolorem bordowym) wyjaśnienia terminów historycznych i wojskowych. Jest i wada: każda ze stron pokryta została wyraźnym nadrukiem fragmentu lasu (w odcieniach szarości), co utrudnia skupienie sie na czytanej treści. A szkoda, ponieważ literatura wojenna winna być wszem i wobec rozpowszechniana, by to, co się wydarzyło nigdy nie miało miejsca powtórnie.

Kup książkę Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy