Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-04-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 176
Tytuł oryginału: Antigon
Tłumaczenie: Kazimierz Morawski
Ilustracje: -
To dzieło o charakterze uniwersalnym - niesie przekaz aktualny zawsze i wszędzie. Heroiczna bohaterka Sofoklesa przekonuje o istnieniu odwiecznych, niepisanych, tkwiących w nas praw moralnych, boskich z pochodzenia i niewzruszalnych, którym sprzeniewierzyć się nie wolno, nawet gdy ceną za dochowanie im wierności staje się własne życie.
Klasyka gatunku, przekonująca nas do wyższych wartości. Konflikt młodego i starego pokolenia, rozumu i serca, prawa i moralności. Każdy wybór ma dwie strony medalu; tą lepszą i gorszą. Sztuką jest dokonanie lepszego z możliwych wyborów. Sztuką jest życie zgodnie z własną moralnością, religią, poglądami i sumieniem. Sztuką jest odwaga. I sztuką jest miłość.
Jedna z ciekawszych lektur szkolnych aczkolwiek mnie nie przekonała. Mimo wszystko konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona można w pewien sposób przełożyć na życie współczesne i zaczerpnąć z niego morał. Książkę uważam za dobrą.
Pamiętam, że w podstawówce, w wypracowaniu na temat głównej bohaterki napisałam, że była ona egoistką. I pamiętam też, że bardzo mi się ta książka nie podobała.
Król Edyp Sofoklesa (V wiek p.n.e.), jeden z największych dramatów wszech czasów, przez Arystotelesa uznany za „najpiękniejszą tragedię”, mimo...
"Elektra" - to tragedia, której założenia tkwią w micie zemsty syna na matce za krew ojca....