Marcin

Data wydania: 2020-03-30
ISBN: . 978-83-7995-486-5
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 5.33 (3 g這s闚)

„Marcin” to powie嗆, której bohaterowie zanurzeni s w beznadziejnej rzeczywisto軼i jednego ze 郵御kich miast. Wychowani w „dzielnicy cudów” pragn wyrwa si z przyt豉czaj帷ej codzienno軼i. Nie jest to jednak proste, bo 鈔odowisko wsi彗n窸o w nich, kr捫y w 篡豉ch, jest wypisane na twarzach. „Marcin” to historia ludzi przegranych praktycznie na starcie. Ich sytuacja, chocia wydaje si ró積a, jest taka sama. Ka盥e idzie inn 軼ie磬, szuka w豉snej drogi, by uciec od beznadziejno軼i 篡cia. Czy odnajd w nim sens? Czy poddadz si i pop造n z nurtem wydarze, które w efekcie prowadz tylko do tragedii?

Tagi: b鏬

Kup ksi捫k Marcin

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Marcin

Rodzina. Powinna by 廝ód貫m mi這軼i, wsparcia, nadziei. A co, je郵i tak si nie dzieje? Kim stanie si osoba wzrastaj帷a w poczuciu osamotnienia i braku akceptacji, pozbawiona czu這軼i i troski? Dzieci, które nie otrzymuj odpowiednich wzorców, którym daje si odczu, 瞠 s niechciane czy niepotrzebne, rozwijaj w sobie mnóstwo destrukcyjnych zachowa. A doros這嗆 mo瞠 stanowi dla nich pasmo niepowodze i cierpienia. Temat ten podejmuje Patrycja 真rek w swojej powie軼i Marcin. Autorka kre郵i zaskakuj帷o trafny obraz ludzi marginesu, osób nieszcz窷liwych, bo pozbawionych nie tylko 鈔odków do 篡cia, lecz tak瞠 – ba, przede wszystkim – szcz窷liwego dzieci雟twa. To historia ukazuj帷a próby usilnego wyrwania si z bagna nieporadno軼i i beznadziei. Wizja tym bardziej przera瘸j帷a, 瞠 cz瘰to znajduj帷a odzwierciedlenie w prawdziwym 篡ciu…

O czym opowiada Marcin?

O fabule nie powiem zbyt wiele, bo trudno odda sens ca這軼i w kilku zdaniach. Mo積a powiedzie, 瞠 esencj s tutaj ludzie, ich skomplikowane relacje (od rodzinnych pocz患szy na partnerskich ko鎍z帷), próby pogodzenia si z trudn sytuacj, snucie mglistych marze i planów, a wreszcie gorycz pora磬i i rozczarowania. Anna, Marika i Marcin to osoby przegrane ju na starcie. Ka盥e z nich obarczone zosta這 innym baga瞠m do鈍iadcze i prze篡, a jednak ich sytuacja jest podobna. Wychowani w biednej, zapyzia貫j dzielnicy jednego z polskich miast, szukaj wyj軼ia z matni dotychczasowego 篡cia. Krocz w豉snymi 軼ie磬ami, by wyrwa si z przyt豉czaj帷ej codzienno軼i. Czy podejm w豉軼iwe decyzje? Czy zdo豉j si uwolni? I przed czym tak naprawd uciekaj?

安iat przedstawiony

Patrycja 真rek nie kreuje w swojej ksi捫ce nowego 鈍iata – stanowi on odbicie naszej rzeczywisto軼i. Autorka odwa積ie si璕a do ludzi i miejsc, które wi瘯szo嗆 spo貫cze雟twa na co dzie woli omija, ignorowa. Bezczynnie si im przygl康a lub po prostu odwraca wzrok. Ów 鈍iat najlepiej definiuj: bieda – poni瘸j帷a, pozbawiaj帷a godno軼i, ot瘼iaj帷a; rezygnacja i brak perspektyw; marazm, frustracja i poczucie bezsilno軼i. Proza 篡cia zosta豉 opisana w sposób zdecydowany i bezkompromisowy. W powie軼i nie brakuje naturalistycznych opisów, które szokuj, chocia nie powinny by dla nikogo zaskoczeniem. Obskurne uliczki i domy, ubóstwo, gód, zaniedbani mieszka鎍y, którzy z dnia na dzie coraz bardziej si staczaj. Na這gi, które maj zag逝szy samotno嗆 i ból. Wyd德i瘯 powie軼i jest mroczny i duszny, a uwiarygodnia go j瞛yk, jakim pos逝guj si bohaterowie – nierzadko wulgarny. Wypowiedzi poszczególnych postaci odzwierciedlaj ich stan psychiczny i emocjonalny, kultur bycia, dysfunkcje, brak wykszta販enia. Ksi捫k cechuje specyficzny, surowy klimat, który utrzymuje czytelnika w pewnego rodzaju napi璚iu.

Bohaterowie

Autorka konstruuje postacie charakterystyczne, bardzo realistyczne, dopracowane pod ka盥ym wzgl璠em. S to osoby uwi您ane w schematach, w rolach, które im nie odpowiadaj, których nie chc d逝瞠j gra. A jednak z ró積ych powodów nie potrafi ich porzuci. Traumatyczne prze篡cia z przesz這軼i odciskaj pi皻no na bohaterach, na ich postrzeganiu otaczaj帷ego 鈍iata i po這瞠nia, w jakim si znajduj. Marika, Anna, Marcin zaznali wielu krzywd, a najwi瘯sz jest oboj皻no嗆 spo貫cze雟twa na ich sytuacj. A przecie problemy, z którymi si zmagaj, to nie tylko ich osobiste tragedie, lecz równie osób, z którymi maj lub mieli styczno嗆. Godnym uwagi jest fakt, 瞠 autorka nie bawi si w moralizatorstwo, nie ocenia, nie tworzy sztucznego podzia逝 na czarne i bia貫, dobre i z貫. Nie ug豉dza 篡ciorysów poszczególnych postaci, lecz ukazuje 篡cie takim, jakie jest naprawd. To obraz mocny, wyrazisty i prawdziwy.

Mia盥膨cy fina

Sceny zamykaj帷e ca陰 histori zaskakuj, szokuj i dos這wnie mia盥膨 czytelnika. Trudno przej嗆 oboj皻nie obok takiego zako鎍zenia. Sk豉nia ono do ró積ych refleksji i wywo逝je mnóstwo emocji, niekoniecznie pozytywnych. Jednak w prawdziwym 篡ciu nie ka盥a historia ko鎍zy si szcz窷liwie, a Marcin to przecie lustrzane odbicie naszej rzeczywisto軼i. Czy powinni鄉y wi璚 oczekiwa odrealnionych rozwi您a? Czy jest tu miejsce na iskierk nadziei?

Kilka sów podsumowania

Marcin to ciekawa powie嗆, 陰cz帷a w徠ki obyczajowe, psychologiczne i spo貫czno-socjologiczne. Historia o beznadziei i smutku, które powoli, z dnia na dzie wype軟iaj cz這wieka i odbieraj mu ch耩 do 篡cia. A tak瞠 o próbach walki z nimi na ró積e sposoby. Czytaj帷 powie嗆 Patrycji 真rek, mo積a odnie嗆 wra瞠nie, jakby podgl康a這 si s御iada, kogo mieszkaj帷ego w pobli簑. Autorka niezwykle trafnie opisuje to, z czym boryka si wiele rodzin – poczucie odmienno軼i, brak czu這軼i i wsparcia, niska samoocena, chorobliwa zale積o嗆, egoizm, duma. A przede wszystkim przesz這嗆, która dogania ka盥ego, cho熲y nie wiadomo jak mocno si od niej odcina. Marcin to dojrza豉 i sk豉niaj帷a do refleksji ksi捫ka o 篡ciu i wspó販zesno軼i, w której zjawisko wykluczenia spo貫cznego jest stale obecne. Mam wra瞠nie, 瞠 jest to równie swoisty apel do czytelników, do ka盥ego z nas, by nie pozostawa oboj皻nym na cudze krzywdy i problemy. By nie odwraca wzroku, lecz wyci庵a r瘯 do potrzebuj帷ych i zagubionych.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2020-08-11, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2020,

"Kiedy by m這dszy, mia ambicje, ale miejsce, w którym si urodzi, wyrwa這 mu je bez s這wa, zdepta這 i wyrzuci這 do 鄉ieci. Marzenia, 瞠 mo瞠 sta si kim wielkim, prys造 zbyt szybko, a zderzenie ze szkoln rzeczywisto軼i wypra這 z wszelkich planów na przysz這嗆."

"Marcin" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczo軼i Patrycji 真rek i mam nadziej, 瞠 nie ostatnim. Co mi szepta這, 瞠 ta ksi捫ka mnie zmia盥篡. I intuicja kolejny raz mnie nie zawiod豉. To powie嗆 z gatunku tych trudnych, przyt豉czaj帷ych, zmuszaj帷ych do g喚bokich refleksji i przemy郵e.

Ta powie嗆 to pokazanie otaczaj帷ego nas 鈍iata z tej brzydszej strony. Autorka doskonale ukaza豉 klimat biednej dzielnicy Mys這wic, jak jest Rymera. Opisuje wszystko jak jest, nie sili si na delikatno嗆. Kre郵i beznadziejn, ponur egzystencj zamieszkuj帷ych tam ludzi. Porusza tematy, z jakim spotykamy si w prawdziwym 篡ciu, cho cz瘰to na co dzie ich nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzec. To 鈍iat odarty z otoczki pi瘯na, lukru, bezpiecze雟twa. 安iat pe貫n brzydoty, brudu, cierpienia, chorób.

Ksi捫ka przesi彗ni皻a jest ludzkimi dramatami. Demony przesz這軼i, ró積e rodzaje przemocy, trudne dzieci雟two, brak wiary w siebie, zagubienie, depresja, zdrada, egoizm, duma, marazm, frustracja, bezsilno嗆, marzenia, pragnienia i oczekiwania - z tym wszystkim mierz si bohaterowie. Czy b璠 w stanie wyrwa si z patologicznego 鈔odowiska? Tego Wam nie zdradz.

"Anna to sprzeczno軼i, które kocha. Fascynowa豉 go i peszy豉 jednocze郾ie. Potrafi豉 by jak huragan, gwa速owna, gniewna, a za chwil wycofana i zamy郵ona. Nawet po latach ma鹵e雟twa nie umia jej rozgry潭. Kusi這 go, 瞠by podej嗆 i potrz御n望 ni mocno, tak, 瞠by zrozumia豉, 瞠 go rani oboj皻no軼i, ale zala kaw i poszed do sypialni. Jutro, powiedzia do siebie i zamkn掖 drzwi."

Historie bohaterów 郵edzi豉m z zapartym tchem i do samego ko鎍a nie by豉m pewna, jak ostatecznie autorka pokieruje ich losami. Ksi捫ka dostarczy豉 mi ogrom emocji, zwykle tych negatywnych, które wzbudzali postaci, gdy nie znajdziemy tu bohaterów jednoznacznie dobrych czy z造ch, bo w zasadzie ka盥y z nich ma co na sumieniu. S tacy, którzy pragn co zmieni w swoim 篡ciu, ale i tacy, którzy nie robi nic w tym kierunku. To zdecydowanie rodzi wiele pyta, ale najwa積iejszymi s: dlaczego brak im motywacji, ambicji? A mo瞠 to maj, a chodzi o co innego? I czy nikt nie mo瞠 im pomóc? Dlaczego spo貫cze雟two jest oboj皻ne na ich los?

"- W twoim 鈍iecie w豉dzy, pieni康za i wykszta販enia nie ma miejsca dla takich jak my. My郵isz pewnie, 瞠 sprzedaj帷 si, id na 豉twizn. Próbowa豉m wielu rzeczy, ta jest najgorsza, ale najbardziej op豉calna."

Ta historia u鈍iadamia, by nie wydawa pochopnych wyroków, nie ocenia kogo na podstawie wygl康u czy zachowania. Pozory bowiem mog cz瘰to myli. Co ciekawe, autorka w taki sposób pokaza豉 natur cz這wieka, i ten mimo 瞠 dopuszcza si okrucie雟twa, nie wyprze si swoich uczu i zawsze czego mu b璠zie brakowa這. Niezale積ie od tego, kim jeste鄉y, kim si staniemy, potrzeba mi這軼i, blisko軼i i t瘰knota w pewnym momencie upomn si o ka盥ego z nas.

Zachwyci mnie warsztat pisarski Patrycji 真rek, która wr璚z "strzela" s這wem. Pisze dobitnie, mocno, surowo, z licznymi wulgaryzmami, które podkre郵aj wyd德i瘯 powie軼i.

"Marcin" to wstrz御aj帷y i pe貫n realizmu obraz wykluczenia spo貫cznego, który ka瞠 dostrzec to, czego zwykle nie wida. To ksi捫ka, z której tragizm wyziera od pierwszego do ostatniego zdania. To powie嗆 o brutalno軼i 篡cia, przegranych ludziach, toksycznych relacjach, trudnej przyja幡i, patologii, biedzie, zatraconej moralno軼i. To trzeba przeczyta! Po tej lekturze ilekro spojrz na blokowiska, ju zawsze przed oczami b璠 mia豉 Marcina... Czy w鈔ód nas znajdzie si kto, kto nie b璠zie oboj皻nym i odwa篡 si wyci庵n望 pomocn d這 do potrzebuj帷ego...?

Avatar u篡tkownika - Kaga
Kaga
Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,
Inne ksi捫ki autora
Spok鎩 grabarza
Patrycja 真rek0
Ok豉dka ksi您ki - Spok鎩 grabarza

Czasami 鄉ier jest wybawieniem... ,,Musi mnie pan wys逝cha, panie Popio貫k. Mam co wa積ego do powiedzenia, a 瘸den 篡wy, kiedy jeszcze mia貫m cia這...

Grubaska
Patrycja 真rek0
Ok豉dka ksi您ki - Grubaska

Kiedy jedzenie staje si sensem Twojego 篡cia... Dolores nie ma 豉twego 篡cia, nie tylko ze wzgl璠u na imi, ale r闚nie na tusz. Jest wy鄉iewana, a...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz