Tarika

Ocena: 0 (0 głosów)
Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością, ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy – świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub anomimowych, nie całkiem jednak przypadkowo spotkanych. Niektórzy z nich – Schulz, Cortázar, Gombrowicz czy dżinista digambari – zasługują na miano szajchów; idąc po ich śladach, autor pyta o naturę czasu, źródła uniesień twórczych, możliwość rozumienia siebie i innych. Tropi przyczyny sporów kulturowych i socjalnych. Napotykając zło, wybucha najszczerszym gniewem, neutralizuje je szyderstwem, rozbraja śmiechem. Jak zwykle – prowokuje.

Autor o książce:
Tarika w języku arabskim oznacza drogę. To mistyczna ścieżka poznania w islamskim sufizmie. Każdy sufi powinien mieć swoją własną drogę, chociaż niektórzy wolą nauczycieli. Ja nauczycieli nie mam i nie chcę mieć. Ta książka jest moją tariką. Gdybym miał ją krótko zdefiniować, powiedziałbym tak: ty idziesz do fryzjera i się strzyżesz, potem ja idę do fryzjera i też się strzygę, a potem się spotykamy i sobie o tym gadamy, pykając z fajeczki. I to jest właśnie tarika. Albo i nie.

Piotr Ibrahim Kalwas, ur. w 1963 r. w Warszawie, pisarz, eseista, podróżnik, autor pięciu książek: „Salam” (2003), „Czas” (2005, nominacja do Nagrody Nike), „Drzwi” (2006), „Rasa mystica” (2008) i „Dom” (2010). Śpiewał w zespole punkowym, wytwarzał biżuterię z modeliny, żył i pracował w Norwegii, pisał scenariusze filmowe. Od 2000 muzułmanin. Od 2008 mieszka głównie w egipskiej Aleksandrii.

Informacje dodatkowe o Tarika:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2012-02-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-16-5
Liczba stron: 230

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tarika

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tarika - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2012-02-29,
To nie książka, to Księga. Można z niej wybrać jedno-dwa spośród dziesięciu opowiadań i być przeszczęśliwym, czytając. Dowcipna, pełna napięcia,z dystansem do rzeczywistości. Tropiąca absurdy rzeczywistości, ale dostrzegająca piękno świata. Niewielu jest autorów dziś, którzy tak jak Kalwas potrafią pisać o Zachodzie i o zachodzie słońca, o zwykłym deszczu i deszczu - mistycznej łączności Nieba i Ziemi, o polskich truskawkach czy... dziecięcym polowaniu na muchy jako misji. No i jest to prawdziwa uczta dla fanów Gombrowicza, którego Kalwas wielbi, zna na wylot - łącznie z jego słabościami . jak mało kto!
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-03, Przeczytałam, Sprzedam / wymienię,
Inne książki autora
Międzyrzecz
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Międzyrzecz

Siódma książka Piotra Ibrahima Kalwasa jest opowieścią o zwodniczej naturze znaków, wśród których człowiek porusza się przez całe życie, wśród których...

Dom
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Dom

Tym razem Piotr Ibrahim Kalwas zabiera czytelnika na wędrówkę po Aleksandrii, swoim – od roku – mieście. A właściwie mieście, które dopiero...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy