Tarika

Ocena: 0 (0 głosów)
Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością, ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy – świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub anomimowych, nie całkiem jednak przypadkowo spotkanych. Niektórzy z nich – Schulz, Cortázar, Gombrowicz czy dżinista digambari – zasługują na miano szajchów; idąc po ich śladach, autor pyta o naturę czasu, źródła uniesień twórczych, możliwość rozumienia siebie i innych. Tropi przyczyny sporów kulturowych i socjalnych. Napotykając zło, wybucha najszczerszym gniewem, neutralizuje je szyderstwem, rozbraja śmiechem. Jak zwykle – prowokuje.

Autor o książce:
Tarika w języku arabskim oznacza drogę. To mistyczna ścieżka poznania w islamskim sufizmie. Każdy sufi powinien mieć swoją własną drogę, chociaż niektórzy wolą nauczycieli. Ja nauczycieli nie mam i nie chcę mieć. Ta książka jest moją tariką. Gdybym miał ją krótko zdefiniować, powiedziałbym tak: ty idziesz do fryzjera i się strzyżesz, potem ja idę do fryzjera i też się strzygę, a potem się spotykamy i sobie o tym gadamy, pykając z fajeczki. I to jest właśnie tarika. Albo i nie.

Piotr Ibrahim Kalwas, ur. w 1963 r. w Warszawie, pisarz, eseista, podróżnik, autor pięciu książek: „Salam” (2003), „Czas” (2005, nominacja do Nagrody Nike), „Drzwi” (2006), „Rasa mystica” (2008) i „Dom” (2010). Śpiewał w zespole punkowym, wytwarzał biżuterię z modeliny, żył i pracował w Norwegii, pisał scenariusze filmowe. Od 2000 muzułmanin. Od 2008 mieszka głównie w egipskiej Aleksandrii.

Informacje dodatkowe o Tarika:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2012-02-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-16-5
Liczba stron: 230

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tarika

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tarika - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2012-02-29,
To nie książka, to Księga. Można z niej wybrać jedno-dwa spośród dziesięciu opowiadań i być przeszczęśliwym, czytając. Dowcipna, pełna napięcia,z dystansem do rzeczywistości. Tropiąca absurdy rzeczywistości, ale dostrzegająca piękno świata. Niewielu jest autorów dziś, którzy tak jak Kalwas potrafią pisać o Zachodzie i o zachodzie słońca, o zwykłym deszczu i deszczu - mistycznej łączności Nieba i Ziemi, o polskich truskawkach czy... dziecięcym polowaniu na muchy jako misji. No i jest to prawdziwa uczta dla fanów Gombrowicza, którego Kalwas wielbi, zna na wylot - łącznie z jego słabościami . jak mało kto!
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-03, Przeczytałam, Sprzedam / wymienię,
Inne książki autora
Gozo. Radosna siostra Malty
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Gozo. Radosna siostra Malty

Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na malej maltańskiej wyspie Gozo od ponad trzech lat. To obrzeża Unii Europejskiej, między Sycylią a Afryką, specyficzna...

Egipt. Haram halal
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Egipt. Haram halal

Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy