Literacka loża w Żaczku

Data: 2010-12-30 12:49:37 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literacka loża w Żaczku

 

Marzena Niezgoda i nowy tomik poezji „Trawiaste przywidzenia”

Spotkanie promocyjne: poniedziałek, 10 stycznia 2011, godz. 19

Klub Żaczek (al. 3 Maja 5, Kraków, dolna sala), wstęp wolny

„Trawiaste przywidzenia” to wybór wierszy Marzeny Niezgody. Powstały w latach 1999-2010. Sam tytuł odnosi się do utworu Krystyny Prońko „Trawiaste przywidzenia”, który jest silną inspiracją dla autorki, na tyle żywą i ważną, że otwiera tom wierszy. To forma odniesienia się, zaczerpnięcia dźwięku i muzycznych skojarzeń, jakie niesie ta piosenka. Książka to także wybór malarstwa górskiego impresjonisty Zdzisława Niezgody-Motkowskiego, ojca autorki, którego prace są dopowiedzeniem treści, a także osobną ilustracją natury, której w książce pełno. Wybór malarstwa z doborem wierszy miał na celu uzupełniać się, tak żeby każda z tych form mogła zaprezentować się samodzielnie. Teksty te ukazywały się już w prasie, na wieczorach autorskich i odczytach poezji.

Brzmią także w muzyce, w klubie Żaczek ich adaptacje wykona Bożena Boba-Dyga przy akompaniamencie Macieja Zimki (wystąpią jako zespół Quasi Una Fantasia). „Trawiaste przywidzenia” to poezja natury, kontemplacji, poruszająca wątki kobiety (być może o zabarwieniu feministycznym). Wynik inspiracji, poznaną literaturą, pokoleniem Beat Generation, muzyką oraz sztuką. Książkę otwiera autorski przekład utworu Patti Smith, którego przesłaniem Marzena Niezgoda nadaje pozycji początkową lekkość i nieobecność. Zawiesza „Trawiaste przywidzenia” pomiędzy cienką linią świata rzeczywistego i nieuchwytnym lotem myśli, to zaproszenie metafizyczne. Książka ukazała się na łamach wydawnictwa Miniatura, wybór i opracowanie przygotował Eryk Ostrowski.

Marzena Niezgoda – urodzona 18 listopada 1987 roku, w Krynicy Górskiej (obecnie zwanej Krynicą Zdrój). Z Krakowem związana początkowo przez działalność Wolnej Trybuny Poetyckiej, czasopismem UJ „Splot”. Współpracowała z teatrem Łaźni Nowej, krakowską Kosą, Środmiejskim Ośrodkiem Kultury, grupą poetycką Czas. Obecnie Marzena jest członkinią Poetyckiego Koła Młodych, przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, prowadzonego pod skrzydłem prof. Bogusława Żurakowskiego. Pisze z zamiłowania do wyobraźni i poszukiwania jej głębszych źródeł. Wyraża się w poezji i prozie, sztukach plastycznych oraz aktorstwie. Od dziecięcych lat deklaruje się subtelnie wyznawanym wegetarianizmem. Fascynuję się sztuką jako procesem i drogą na całe życie. Dzięki przyjaźni z pokrewnymi duszami, pielęgnuję tą wrażliwość, jaka pozwala zauważać tajemnicę i piękno. Obecnie studiuje polonistykę na UJ, wcześniej wzięła na warsztat aktorstwo i archeologię na tej samej uczelni. Posiada psa oraz kota, dom wysoko w górach, gdzie wychowała ją natura, Matka Ewa oraz Ojciec, malarz, Zdzisław Niezgoda-Motkowski.

Spotkanie z Marzeną w klubie Żaczek poprowadzi Bartek Borowicz.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Pokaż wszystkie recenzje