Odkryto nieznane maszynopisy Julio Cortázara. Trafił w ręce kolekcjonara

Data: 2023-10-23 15:10:14 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakiś czas temu odnaleziono maszynopis zawierający wczesną wersję Opowieści o kronopiach i famach Julio Cortázar, autora Gry w klasy.  Odkryty rękopis to aż siedem nieopublikowanych nigdzie wcześniej tekstów. Nowy właściciel wylicytował je za ponad 40 tysięcy dolarów!

Julio Cortazarfot. fotografia poglądowa / Pexels | Sara Facio, Domena publiczna / Wikimedia Commons

Julio Cortázar to argentyński pisarz i filozof, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim nowatorskim powieściom, powieściom-eksperymentom. W swoich tekstach przeplatał codzienne dramaty z elementami fantastycznymi. Dziś kojarzony głównie z krótką formą, której był niekwestionowanym mistrzem.

Maszynopis w prywatnej kolekcji

Niedawno odkryto jedną z wcześniejszych wersji książki, która znana jest w Polsce jako Opowieści o kronopiach i famach. Na zaledwie 60 stronach znalazło się aż 46 tekstów. Tylko 35 z nich trafiło do finalnej wersji. Cztery zostały opublikowane w czasopismach, ale aż siedem tekstów nigdy nie trafiło do druku. Przez lata były one ukryte i nikt poza dotychczasowym właścicielem — kolekcjonerem z Montevideo — nie wiedział o ich istnieniu. Po śmierci kolekcjonera w 2019 roku, na trop maszynopisu wpadł jego syn, który następnie oddał dzieło na licytację. Zanim dzieło trafiło pod młotek, przeprowadzono śledztwo sprawdzające autentyczność publikacji.

czytaj także: Biografia Britney Spears bestsellerem jeszcze przed premierą. W tle wyznania o aborcji 

Po przeprowadzonym przez badaczy postępowaniu okazało się, że maszynopis został wysłany z Paryża do Buenos Aires w 1952 roku. Następnie pisarz opublikował Koniec zabawy (1956) i Tajemną Broń (1959). Wtedy też zaczął pracować nad jedną ze swoich najsłynniejszych powieści, czyli Grą w klasy, która została wydana w 1963. Rok przed tym na rynek trafiła właśnie finalna wersja Opowieści o kronopiach i famach. Pisarz jednak nigdy nie wspominał o brakujących tekstach. 

Nieopublikowane wcześniej teksty Cortázara

Zmarły w 2019 roku właściciel maszynopisu, krótko przed śmiercią poinformował swoją rodzinę o tym, że posiada w swojej kolekcji naprawdę cenne oryginały. Nikt jednak nie spodziewał się tekstów Cortázara. 

czytaj także: Pobiła Rekord Polski w liczbie posiadanych książek z autografami. Oto rekord Wiolety Sadowskiej

Badacze twierdzą, że nie ma podstaw, by uznać znalezisko za nieautentyczne. Na razie  poznaliśmy tylko tytuły nieopublikowanych wcześniej tekstów i brzmią one następująco: Inwentarz, List od jednej sławy do sławy, Automatyczne motyle, Podróże i sny, Mały jednorożec, Wściekłość lustra oraz Król morza. Lucio Aquilanti, czyli bibliograf Cortázara i znawca jego twórczości, na prośbę wcześniejszego właściciela zbadał okoliczności powstania maszynopisu. O samych tekstach pisze on tak: 

Są to teksty napisane prozą poetycką, z podtekstem filozoficznym. Przypominają ryciny socjologiczne, pisane z humorem i pewną dozą czułości. Teksty, które zostały usunięte, są zgodne z późniejszymi założeniami publikacji. 

Maszynopis sprzedany za ponad 40 tysięcy dolarów! 

Znalezisko to okazało się prawdziwym literackim odkryciem. Nic więc dziwnego, że na licytacji maszynopis cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo zakładano, że sprzeda się za kwotę między 15 a 21 tysięcy dolarów (ok. 63 do 88 tysięcy złotych). Ostatecznie zwycięzca licytacji zdobył dzieło Cortázara za dokładnie 42 120 dolarów, co daje prawie 180 tysięcy złotych. Kwota i tak nie jest najwyższa: jeden z rekordów pobito w 2021 roku, kiedy na licytacji pojawiło się pierwsze wydanie Frankensteina Marry Shelley. Wówczas wyjątkowy egzemplarz z XIX wieku wylicytowany został za 1,17 miliona dolarów.

czytaj także: Zagłosuj i wygraj kilkanaście książek! Oto czołowa dziesiątka tytułów na finiszu plebiscytu „Najlepsza książka na jesień"

Nazwisko nowego właściciela maszynopisu dzieł Cortázara pozostaje na razie nieznane. Jeśli zdecyduje się on opublikować teksty w szerszym obiegu, to czekają go długie negocjacje z dziedzicami majątku pisarza, którzy aktualnie zajmują się również prawami do jego twórczości.  

Gra w klasy - książka

Do dziś jedną z najsłynniejszych książek pisarza pozostaje Gra w klasy, która w 2020 roku została wznowiona przez Wydawnictwo Muza. Publikacja jest więc nadal dostępna do kupienia w wielu księgarniach internetowych: 

 

źródło: english.elpais.com
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gra w klasy
Julio Cortazar0
Okładka książki - Gra w klasy

To książka szczególna: można ją czytać w nieskończoność, odkrywając coraz to inne konteksty, układając za każdym razem nowe warianty zakończenia...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje