Oto najlepsze książki na wiosnę 2022!

Data: 2022-04-11 09:40:09 | Ten artykuł przeczytasz w 29 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kilkadziesiąt książek wydanych w ostatnich miesiącach rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę", organizowanym już po raz 14 przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano ponad 65 tysięcy głosów. Które książki wydane w I kwartale 2022 warto przeczytać?

Obrazek w treści Oto najlepsze książki na wiosnę 2022! [jpg]

– Od czternastu lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze wybieramy „Najlepsze książki na wiosnę" – podsumowuje Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. Plebiscytowe kategorie pozwalają na wskazanie najbardziej interesujących tytułów minionego roku. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanawiosne.pl. W ten sposób w naszych plebiscytach odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy. 

Najlepsze książki na wiosnę 2022

Najważniejszą spośród nagród – nagrodę główną jury – otrzymała powieść Tu nie ma nic Krystiana Janika (Wydawnictwo Lira). 

– Tu nie ma nic to ballada o Odchylicach, opowieść o bohaterach powieści Krystiana Janika, którzy żyjąc na pograniczu, tkwią zawieszeni pomiędzy tym, co prawdziwe, a tym, co wymarzone. To dwutorowa historia o miłości do futbolu, alkoholu i kobiet – w takiej kolejności, spięta bolesnym poczuciem inności, która nie ogranicza się jedynie do miejsca zamieszkania. – podkreśla Adrianna Michalewska z redakcji serwisu Granice.pl

Zaklęty w słowach opisywany przez Janika świat jest boleśnie tymczasowy i tak samo prawdziwy, a odczytywanie go przynosi odbiorcy katharsis, oczyszczenie. Choć dzieli nas od niego zaledwie cienka linia papieru, oddychamy z ulgą, że Ochylice są od nas oddalone o lata świetlne, dzięki czemu nasze światy nigdy się nie splotą.

Najwięcej głosów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzymała powieść Miłość, pies i czekolada (Wydawnictwo eSPe), której autorką jest Małgorzata Lis. Tak, jak w poprzednich jej książkach, tak i tym razem nie zabraknie walki o to, co jest głównym spiritus movens istoty ludzkiej – o miłość, bez której życie traci smak i nawet najlepsza czekolada nie jest w stanie jej zastąpić.

Miłość, pies i czekolada to powieść miłosna o wielkim ładunku dobrych wartości. O pięknie ludzkich relacji, niezawodnej miłości rodzicielskiej, o tym jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni i jak „cudza" radość może dodać nam sił i chęci do życia. Wszystko pod czujnym okiem Boga, który – jak się okazuje – wcale nie milczy. Świetnie komunikuje się z ludźmi, którzy jednak nie zawsze potrafią komunikaty te odczytać i dotrzymać kroku ich logice, zgoła odmiennej od naszej...

Najlepsza proza polska i zagraniczna 

Nagroda internautów w kategorii prozy polskiej również przypadła powieści Miłość, pies i czekolada. Natomiast nagrodę jury przyznano książce Mai Jaszewskiej, Słoiczki (Wydawnictwo Szelest). To pełna ciepłej ironii i poczucia humoru książka, opowiadająca o młodych kobietach z prowincji, które szukają szczęścia na „zarobkowej emigracji" w Warszawie. To mądra powieść, pokazująca, że przepisu na życie próżno szukać w artykułach z czasopism kierowanych do nowoczesnych pań – choć czasem magazyny takie mogą nam pomóc coś w życiu zmienić.

Słoiczki to również powieść o miłości – o miłości do ludzi, do miasta, ale i o miłości do życia po prostu. To powieść zachęcająca do tego, by życie to smakować i czerpać z niego całymi garściami. To historia pełna ciepła, optymizmu i pogody ducha. To powieść nie uciekająca od prawdziwego życia i związanych z nim problemów, ale przy tym bardzo krzepiąca. Powieść, jakiej bardzo było nam potrzeba w tak niepewnych czasach.

W kategorii prozy obcej jurorzy wyróżnili powieść Kelly Rimmer Wszystko, co ukrywamy (Wydawnictwo Znak). To znakomita, pełna trudnych emocji powieść, którą każdy powinien przeczytać. Największe tragedie najczęściej rozgrywają się za drzwiami domów, gdy bezsilność, przemęczenie, bezradność, brak zrozumienia i jakiejkolwiek pomocy zaczynają dominować. Niemożność decydowania o sobie, zdanie na łaskę i niełaskę losu, wrzucenie w wir narzuconych przez społeczeństwo ról sprawia, że rzeczywistość zaczyna czasem człowieka przerastać.

Kelly Rimmer w swojej powieści tworzy dosadne i przejmujące podsumowanie czasów, które dla ówczesnych kobiet były skrajnie nieprzyjazne. Pokazuje, że rewolucja, która dopiero miała nadejść, przyniosła bez wątpienia ogromnie dużo dobrego, ale nie uwolniła – i prawdopodobnie nigdy nie uwolni – wielu kobiet od poczucia macierzyńskiego obowiązku. Obowiązku, który kobietom był narzucany, albo który same sobie narzuciły. Obowiązku, który może skutkować depresją poporodową, a ta bez fachowej pomocy i wczesnej diagnozy stać się może przekleństwem i wyrokiem.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jedna, niepozorna rzecz może wywrócić nasze życie do góry nogami. W szerokiej perspektywie czasowej przekonuje się o tym Tina, bohaterka nagrodzonej przez internautów w kategorii prozy obcej powieści List Kathryn Hughes (Wydawnictwo Papierowy Księżyc). 

List to książka, która wzruszy, sprawi, że czytelnik wręcz gotować się będzie od skrajnych emocji, ale też która doprowadzi do szczęśliwego zakończenia, na jakie zasługują jej bohaterowie. Powieść czyta się szybko, rozdziały są krótkie i wypełnione po brzegi akcją, która nie pozwala oderwać się od lektury. Czytelnik „przeskakiwać” będzie między latami wojennymi a latami siedemdziesiątymi ubiegłego stulecia i będzie chłonął wszystkie wydarzenia opisane w poświęconych im rozdziałach. A fakty te, niczym fragmenty skomplikowanej układanki, wraz z postępem lektury będą „wskakiwać” na właściwe miejsca, by pod koniec książki ukazać pełen detali obraz w pełnej jego okazałości. Droga do finału jest tu trudna i bolesna, ale też wypełniona radością i szczęściem z tego, co bohaterowie otrzymali od losu.

Najlepsza książka na wiosnę 2022 – powieści pełne emocji

Za błędy młodości czasem trzeba zapłacić najwyższą cenę. Przekonują się o tym bohaterowie nagrodzonej przez jurorów w kategorii powieści obyczajowych książki Anny Kasiuk I będę cię kochać aż do śmierci (Wydawnictwo Jaguar). W nowej książce poczytna pisarka w interesujący sposób opowiada o trudnych wyborach, jakie często musimy podjąć.

I będę cię kochać aż do śmierci to powieść o szczęściu, o niespełnionych planach i marzeniach o lepszym życiu. To powieść, w której gorzki smak zawodu miesza się ze skomplikowanymi miłosnymi relacjami pomiędzy bohaterami. Wzajemne zależności między bohaterami, swoista siatka łączących ich powiązań – to ważny element w tej powieści.

I będę cię kochać aż do śmierci to również opowieść o tym, że życie nie jest bajką. To historia o miłości, ale także rozczarowaniu i niemożności powrotu do życia sprzed lat. Książka Anny Kasiuk nie jest przewidywalnym romansem, lecz ciekawie skonstruowaną opowieścią obyczajową, po którą warto sięgnąć.

Internauci za najlepszą powieść obyczajową tej wiosny uznali książkę Joanny Nowak Dopóki starczy sił. Siostry z ulicy Wiśniowej (Wydawnictwo Replika).

W swej powieści Joanna Nowak łączy rozważania dotyczące ważnych tematów społecznych z elementami romansu. Dopóki starczy sił to opowieść o ludziach, którzy zaczynają uczyć się tego, że nie warto bać się prawdziwej miłości, zaś od toksycznych relacji należy definitywnie się odciąć.

Joanna Nowak smutne i pesymistyczne wątki równoważy, pokazując, że nawet po największej burzy w końcu przychodzi słońce. Z tego też powodu w powieści Dopóki starczy sił nie brakuje również tej prawdziwej i szczerej miłości. Książka Joanny Nowak mówi o kobietach, które wiele w życiu przeszły, a mimo to – nie poddają się i z nadzieją patrzą w przyszłość.

Dopóki starczy sił to powieść obyczajowa ukazująca losy zwykłych ludzi, niepewnych swoich uczuć, a czasem pogubionych w życiu. Książka Joanny Nowak z pewnością jest warta lektury.

Wśród romansów internauci wyróżnili Śniadanie z Arsenem Agnieszki Lingas-Łoniewskiej (Wydawnictwo Słowne z uczuciem). W tej powieści akcja toczy się błyskawicznie, a napięcie przełamywane jest poczuciem humoru. 

Agnieszka Lingas-Łoniewska sprawnie szkicuje na kilku pierwszych stronach punkt wyjścia całej historii, prezentuje bohaterów i najważniejszy temat powieści, a później akcja błyskawicznie nabiera tempa. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Chrisa i Liny. Autorka stosuje sprawdzoną technikę – w kolejnych rozdziałach sygnalizuje nowe wątki, zawiązuje je, błyskawicznie rozwija i… przerywa bieg zdarzeń, często w najciekawszym momencie, przeskakując do drugiego z narratorów – tak, by czytelnik nie mógł oderwać się od lektury. Śniadanie z Arsenem ma w sobie lekkość doskonałych komedii kryminalnych. To literatura rozrywkowa na bardzo dobrym poziomie.

Nagrodzona przez jurorów w tej kategorii Pieśń Nilu Hannah Fielding (London Wall Publishing) stanowi celną propozycję dla czytelników lubiących towarzyszyć bohaterom w odkrywaniu i pogłębianiu przez nich tajników miłości i namiętności.

Hannah Fielding otwiera w swojej powieści drzwi do historii pełnej miłości i dzikiego pożądania, które nie pojawiają się znienacka, lecz trwają skryte przez lata. Udowadnia, że silne uczucia nie gasną , mimo upływu czasu, braku kontaktu czy poznawania w międzyczasie innych osób. Więcej – zdarza się, jak w przypadku bohaterów Pieśni Nilu, że wracają ze zdwojoną siłą. Często jednak trzeba dojrzeć do uczuć, nauczyć się je nazywać, aby móc je przeżywać bez ograniczeń i dziecinnego wstydu. Autorka porusza również temat znany wszystkim parom i małżeństwom, bez którego trudno byłoby określić moc ofiarowanego drugiej osobie uczucia, a mianowicie zazdrości. Może ona wzniecić ogień jeszcze większej namiętności, lecz może także spalić doszczętnie całą relację. Hannah Fielding przekonuje też w swej powieści, że ta jedna, jedyna osoba wywołać może w człowieku uczucia i żądze, o których istnieniu nie miał on pojęcia.

Najlepsze książki na wiosnę – kryminały, powieści sensacyjne

W nagrodzonej przez jurorów w kategorii kryminałów Przełęczy (Wydawnictwo LiterackieKrzysztof Domaradzki sprawnie splata historyczne fakty i teorie spiskowe, tworząc powieść kryminalną, którą czyta się na jednym oddechu.  

Domaradzki w swej powieści gra z konwencją kryminału czy thrillera. Wykorzystuje pewne elementy tych gatunków, lecz – paradoksalnie – zarazem stara się je przełamać. Akcja Przełęczy toczy się bowiem, przynajmniej częściowo, na bezkresnych przestrzeniach Uralu. Wszechobecna biel tamtejszej zimy zdaje się otaczać bohaterów ze wszystkich stron, stając się niewidzialną klatką, z której nie ma ucieczki. Z innej strony – trudno wyobrazić sobie miejsce z bardziej duszną atmosferą niż namiot, w którym tłoczą się turyści. Zwłaszcza gdy dołączają do nich obcy, ludzie z zewnątrz. Ludzie, którym ufać nie wolno.  Czy trzeba dodawać, że w obliczu rosnącego zagrożenia narastać będzie również napięcie, a atmosfera – gęstnieć? Chyba nie trzeba o tym mówić, warto jednak podkreślić, że finał przyniesie czytelnikom pełną satysfakcję.

Na tytuł najlepszego kryminału tej wiosny zasługuje – zdaniem internautów – książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej Gangsta Paradise. Reno (Wydawnictwo JakBook). To gangsterski romans, który dostarcza czytelniczkom mnóstwa emocji i wzruszeń.

W interesujący sposób autorka ukazuje środowisko gangsterów i powiązań, jakie łączą ich z biznesem czy polityką. Wrocławska pisarka nawiązuje do innych swoich książek, wzmiankując postaci z przestępczego świata, które się w nich pojawiły. Dla wiernych czytelników wyszukiwanie tego rodzaju „smaczków" będzie dużą przyjemnością, dla nowych odbiorców – zachętą do sięgnięcia po inne powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. 

Najlepsza książka na wiosnę – poradniki

Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej mają nie lada orzech do zgryzienia. Nie dość, że tabliczki mnożenia – bo o nią tu chodzi – muszą nauczyć się na pamięć, to jeszcze potrzebne jest ciągłe powtarzanie. Niemalże do znudzenia! Nagrodzona przez jurorów w kategorii poradników książka Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) sprawi, że uczniowie już mogą przestać się martwić: od czasu lektury będą mieć spokojne sny.

Publikacja ta to wciągająca zabawa liczbami: odcinanie piątek i dziesiątek, dopełnianie do 10 oraz przestawianie liczb miejscami (zaznaczono je w działaniach czerwonymi symbolami [OD], [DDD], [P]) sprawiają, że szybko rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości. Mnóstwo matematycznych ćwiczeń (wraz z zamieszczonymi na końcu książki kostkami do gry i kamieniami domina do wycięcia) nie tylko pobudza ciekawość, ale przede wszystkim wzmacnia pamięć, wyobraźnię, cierpliwość oraz pomysłowość. Wszechstronność graficznych urozmaiceń ułatwia odbiór. Szczegółowa treść w połączeniu z zabawnymi ilustracjami autorstwa Dariusza Wójcika daje pewność, że smok zionący ogniem, do którego na początku publikacji przyrównana została tabliczka mnożenia, wcale nie jest taki groźny. Duży format, twarda okładka i kredowe kartki również okazują się pomocne.

Książka Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy warta jest polecenia. Kłopoty z tabliczką mnożenia skończą się raz na zawsze.

Każdy chce być zdrowy i szczęśliwy. Nikt dobrowolnie nie rezygnuje z dobrego samopoczucia. Dziesięć rozdziałów nagrodzonej przez internautów książki Z czułością dla siebie poucza, Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym. Bo przecież szczęśliwi chorują rzadziej.

Publikacja Wydawnictwa Dobra Literatura jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Gerald Hüther – neurobiolog specjalizujący się w badaniu mózgu – pokazuje w niej, w jaki sposób to, co ma człowieka uszczęśliwiać, wpędza go w chorobę. Udowadnia, że w pierwszej kolejności należy uświadomić sobie negatywne oddziaływanie braku miłości do samego siebie i innych, który to brak wpędza w chorobę przez to, że niszczy związki oraz rujnuje zaufanie. By temu zaradzić, potrzebne jest – według autora – życie w zgodzie ze swoją naturą, wsłuchiwanie się w sygnały płynące z własnego ciała, a także zaspokajanie podstawowych potrzeb psychicznych (przynależność, samostanowienie o swoim życiu). Analizując uwarunkowania człowieka od chwili jego narodzenia, Gerald Hüther podkreśla negatywny wpływ zbyt wysokich wymagań dorosłych względem dzieci, które, by wpisać się w cudze oczekiwania, tracą zdolność zatruwanego przez stres i lęk samouzdrawiania. Autor, zestawiając teorię z praktyką, wymienia czynniki osłabiające i wzmacniające samouzdrawianie, po czym podaje skuteczne metody wprowadzania zdrowych zmian. Wypowiada się również na temat tłumienia kochającej relacji z samym sobą (analizuje zaspokajanie potrzeb cielesnych i psychicznych) oraz kształtowania życia w łączności z innymi.

Najlepsze książki na wiosnę – z historią w tle

Wśród publikacji z historią w tle jurorom szczególnie przypadła do gustu powieść Niny Majewskiej-Brown Zakładnicy wolności. 1943-1945. Rodzinne sekrety (Wydawnictwo Świat Książki). 

Nina Majewska-Brown doskonale łączy opowieść o codzienności Polaków podczas okupacji z wielkimi tragicznymi wydarzeniami, o których ludzie dowiadywali się z różnych źródeł. Na jaw wychodzą upiorne wydarzenia z Wołynia, gdzie sąsiedzi ukraińscy zabijali polską ludność cywilną, wymordowanie przez Rosjan polskich oficerów w Katyniu i Starobielsku, a także groza faszystowskich obozów koncentracyjnych z Auschwitz-Birkenau na czele. W świecie Zabierzyńskich nic nie jest stałe, lęk o bliskich i o przyszłość rodziny miesza się z nieustającą czujnością i oglądaniem się za siebie, bo nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Nina Majewska-Brown tworzy pełnowymiarowych bohaterów. Doskonale przedstawiona, znana z poprzednich tomów sagi, irytująca Seweryna jest uosobieniem złośliwej teściowej, a główna bohaterka Florentyna to kobieta, w której wiele czytelniczek odnajdzie same siebie – dążące do miłości, sprawiedliwości i miejsca w świecie, który nie jest kobietom przyjazny, ale który zmienia się tak szybko, że to, co było normą, staje się wspomnieniem, a to, o czym marzymy, nadchodzi szybciej, niż nam się wydaje. Idealne w tym kontekście jest przesłanie książki, które kieruje do czytelników autorka: Ludzie wierzą we wszystko, byle zostało dobrze opowiedziane. Tą mądrością kieruje się Florentyna, która rozumie, że świat nie jest czarny ani biały, ale taki, jaki sobie stworzymy.

W tej kategorii czytelnicy szczególnie chętnie głosowali na powieść Łabędź (Wydawnictwo Marginesy). Sylwia Trojanowska opowiada w niej o rodzinnych relacjach, pierwszej miłości i życiu mieszkańców podbydgoskiego Fordonu w przededniu II wojny światowej.

Najnowsza książka Sylwii Trojanowskiej łączy konwencję powieści historycznej z elementami znanymi z prozy obyczajowej. Łabędź uczy, że chociaż życie bywa nieprzewidywalne, to dzięki otaczaniu się dobrymi ludźmi będziemy mogli przetrwać nawet najtrudniejszy czas. A ta umiejętność jest niezwykle ważna – nie tylko pod koniec lat 30. XX wieku, ale także i dziś. Łabędź to interesująca, ale przede wszystkim sprawnie napisana powieść obyczajowa. To proza, którą czyta się z dużą przyjemnością.

Najlepsze książki na wiosnę 2022 – biografie, wspomnienia

Czy bycie członkiem rodziny królewskiej oznacza życie jak z bajki? A może przynosi równie wiele rozczarowań, co codzienność zwykłego zjadacza chleba? W nagrodzonej przez jurorów w kategorii biografii książce Skandale we współczesnych rodach królewskich Iwona Kienzler (Wydawnictwo Bellona) nie opisuje scen z oficjalnych uroczystości i spotkań, lecz pikantne szczegóły z życia szlachetnie urodzonych.

Autorka nie tworzy rozbudowanych biografii poszczególnych królów, królowych oraz ich dzieci, zamiast tego przybliża najważniejsze informacje na tematach kraju, którym władają oraz najciekawsze „kąski" z ich życia.

Za sprawą Skandali we współczesnych rodach królewskich autorka stara się obalić mit o „błękitnej krwi” i specjalnym bożym posłannictwie królów i królowych. Zamiast tego Iwona Kienzler pokazuje, że członkowie współczesnych rodów królewskich bardzo często zmagają się z niezwykle przyziemnymi sprawami: problemami natury finansowej, nieszczęśliwymi małżeństwami i niezgodą pomiędzy przedstawicielami poszczególnych pokoleń.

Skandale we współczesnych rodach królewskich to publikacja przeznaczona zwłaszcza dla tych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biografiami monarchów i współczesnych rodzin królewskich. Napisana w przystępny i interesujący sposób lektura nie tylko dostarczy podstawą wiedzę, ale i przyniesie mnóstwo przyjemności z lektury.

Czytelnicy wśród biografii wyróżnili publikację Colina Rushtona Sabotażysta z Auschwitz (Wydawnictwo Bellona). Publikacja ma przybliżyć czytelnikom życie w obozie z perspektywy jeńców brytyjskich sił zbrojnych.

Istotne jest to, że Sabotażysta z Auschwitz nie jest książką, która wpisywałaby się w nurt tzw. fikcji obozowej, nie jest zakamuflowanym romansem, skrytym pod płaszczem historii z czasów II wojny światowej. To autentyczna relacja byłego więźnia, spisana przez brytyjskiego dziennikarza.

Typowo historyczny charakter publikacji przełamany zostaje wprowadzeniem narracji oraz stuprocentowym zawierzeniem rozmówcy. Znaczna część książki poświęcona jest historii Arthura Dodda. W kolejnych rozdziałach Colin Rushton przedstawia znacznie krótsze relacje innych więźniów obozu Auschwitz oraz opisuje sytuację jeńców, którym udało się wrócić do kraju po wyzwoleniu obozu i demobilizacji.

Najlepsza książka na wiosnę 2022 - fantasy, science fiction

Nagrodzona przez jurorów Bitwa Nieśmiertelnych Arkadego Saulskiego to pełna dawnych legend, mitów i wierzeń opowieść osadzona w świecie mocno przypominającym dawną Japonię. To także iście epickie zwieńczenie cyklu Zapiski Stali, wypełnione dramatycznymi pojedynkami i scenami batalistycznymi. 

W swej najnowszej książce Arkady Saulski domyka wątki zarysowane w poprzednich częściach cyklu. Wszystkie one wiodą wprost do tytułowej Bitwy Nieśmiertelnych – epickiego starcia, którego losy śledzi się z wypiekami na twarzy. Ale i po drodze autor zgotował czytelnikom sporo niespodzianek. Akcja toczy się tu wartko, napięcie – wraz ze wzrostem stawki – również nieuchronnie rośnie. Nie sposób przejść obojętnie obok opisów walk na miecze oraz starć na dużo większą skalę. 

Bitwa Nieśmiertelnych to powieść, w której historia Japonii splata się z fikcją literacką. Ale to też książka osadzona jak żaden z dotychczasowych tomów cyklu w baśniach, legendach i wierzeniach ludów Wschodu. Nadają one światowi książek Saulskiego niezwykłej wiarygodności i wyjątkowego wymiaru, dopełniają je. Dzięki nim Zapiski Stali to cykl kompletny. Cykl udany jak mało który we współczesnej polskiej fantastyce. 

Niezwykli bohaterowie, tajemnice, walka dobra ze złem, zdrady. Magiczny świat, w którym różne nacje pragną… Czego? O tym warto przekonać się podczas lektury. Nagrodzona przez internautów powieść Zagubiony, który prowadził to lektura bardzo specyficzna, ale przyciągająca i wciągająca. 

Momentami powieść mocno trzyma w napięciu, choć jednocześnie akcja toczy się raczej niespiesznie. Główna bohaterka, Ariadna jest myślicielką i obserwatorką. I miłośniczką odkrywania sekretów, a tych jest w książce naprawdę sporo. 

Przedstawione w powieści postaci są dość różnorodne. Książka Zagubiony, który prowadził kończy się w sposób otwarty – niektóre wątki pozostają niedomknięte. Miło zatem będzie wkrótce poznać ciąg dalszy przygód Ariadny, a także – być może – kolejne zagadki i ich rozwiązania.

Najlepsze książki na wiosnę – propozycje dla młodych czytelników

Nagrodę jury w kategorii książek dla dzieci otrzymała nowa powieść Justyny BednarekSmopsy (Wydawnictwo Literatura)

Akcja tej zabawnej opowieści toczy się tak szybko, że czytelnik na pewno nie będzie się nudził. Sympatyczni bohaterowie – zarówno smoki, jak i ludzie (ich biogramy zamieszczono na początku książeczki) – swoim pozytywnym nastawieniem do życia wywołują uśmiech na twarzy. Opisane w historyjce wydarzenia koncentrują się wokół legend: o świętym Jerzym, który zabił smoka; o bazyliszku zamieszkującym lochy średniowiecznej Warszawy; o smoku wawelskim, dzięki któremu do dnia dzisiejszego w Krakowie, u stóp Wawelu, można zobaczyć Smoczą Jamę i ziejącą ogniem figurę wawelskiego smoka, upamiętniającą bohaterski czyn szewczyka Skuby. Zabawna treść uzupełniona została barwnymi, dużymi, wyraźnymi ilustracjami autorstwa Magdy Kozieł-Nowak. Łacińskie zwroty przetłumaczono na język polski, natomiast w przypisach dolnych zawarto wyjaśnienia trudnych pojęć. Twarda okładka przedłuża trwałość książeczki.

Publikacja Wydawnictwa Literatura to spora porcja doskonałej zabawy. Młody czytelnik dowie się z niej bardzo wiele. Jakich odkryć dokonał profesor Rudolf Ranoszek – specjalista w dziedzinie pism smokologicznych? Kto wcielił się w postać rudego kota Sebastiana? Odpowiedzi na pytania zawarte są w Smopsach. No, może z wyjątkiem jednego: czy mowa w niej o tym samym pytonie tygrysim, który do dnia dzisiejszego żyje w warszawskim ogrodzie zoologicznym?

Internauci wśród książek dla dzieci zdecydowali się wyróżnić Kundelka Marty Milewskiej (Wydawnictwo Bis). 

Marta H. Milewska kieruje swoją opowieść do kilkuletnich odbiorców i konfrontuje maluchy z trudami i niesprawiedliwością świata. Pokazuje, jak łatwo odrzucamy coś lub kogoś tylko dlatego, że jest słabszy i brzydszy od innych. Jak oceniamy po pozorach, nie dając szansy na głębsze poznanie. Kundelek, mimo swoich ograniczeń, próbuje walczyć o siebie. Nieudolnie, często przysparzając sobie tym dodatkowych kłopotów (przez niszczenie przedmiotów czy rozkopywanie ogródka), ale tylko w taki sposób potrafi zwrócić na siebie uwagę człowieka. Autorka uświadamia odbiorcom, że pies to nie przedmiot, to nie zabawka. To nie jest rzecz, która gdy nam się znudzi, może stanąć na półce i obrosnąć kurzem zapomnienia. Pies to żywe stworzenie, często charakterne, wymagające opieki i uwagi. Przygarniając lub kupując psa, człowiek bierze na siebie odpowiedzialność na wiele wspólnych z czworonogiem lat.

Książkę polecić warto dzieciom w wieku przedszkolnym i uczęszczającym do pierwszych klas szkoły podstawowej. A po lekturze książki warto porozmawiać z dzieckiem o uczuciach, jakie wzbudziła w nim historia pieska.

Podróże w czasie fascynują ludzi od zawsze. Chyba najbardziej znanym tekstem kultury eksplorującym ten temat jest Wehikuł czasu Herberta George'a Wellsa. Wielu pisarzy, często inspirując się tym dziełem, stwarzało własne wizje przemieszczania się w czasie. Motyw ten wykorzystała także Katarzyna Rygiel w nagrodzonej przez jurorów w kategorii powieści dla młodzieży książce Wszystkie zaułki przeszłości (Wydawnictwo Dwukropek), będącej kontynuacją świetnie przyjętego Strażnika klejnotu. Kierując swoją publikację do młodych czytelników, autorka zabiera ich nie tylko w niesamowitą, pełną przygód wyprawę, ale też serwuje im rewelacyjną lekcję historii, jakiej nie doświadczymy w szkole.

Umiejętne połączenie tych elementów, zrównoważenie ich, podanie w interesującej formie sprawia, że czytelnik podświadomie połyka wiedzę historyczną, zapamiętuje fakty czy daty, które tak trudno wkuwa się na lekcjach historii. Katarzyna Rygiel prowadzi narrację, która nigdy nie nudzi, lecz intryguje i angażuje. Barwni i nietuzinkowi bohaterowie sprawiają, że książka nie może się nie spodobać.

Najwięcej głosów czytelników w kategorii powieści młodzieżowych przypadło książce Annaliese Avery Smocza przepowiednia (Wydawnictwo Zielona Sowa). 

Książka Annaliese Avery to złożona opowieść, w której autorka stworzyła nie tylko monumentalny i skomplikowany świat, ale położyła też podwaliny pod wierzenia, mitologię i historię stworzonego przez siebie uniwersum. W książce wszystko zdaje się z siebie wynikać. Autorka skrupulatnie prowadzi narrację, wplatając w nią wydarzenia z przeszłości, tłumacząc zawiłości wierzeń i przeznaczenia mieszkańców. Za sprawą historii Annaliese Avery przenosimy się do niezwykłego świata, w którym prym wiodą gwiazdy decydujące o ludzkim losie. W świecie tym nikogo nie dziwi również obecność smoków. Zarazem jednak Smocza przepowiednia to, paradoksalnie, magiczna historia, w której nie wierzy się w… czary!

Książka Annaliese Avery kierowana jest do nastolatków. W Smoczej przepowiedni autorka serwuje czytelnikom otwarte zakończenie. Można podejrzewać, że to jeszcze nie koniec historii Paisley i Daxa. A przygody, które Annaliese Avery zapowiada na ostatnich stronach powieści, będą prawdopodobnie jeszcze bardziej zdumiewające!

To już wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę 2022". Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie https://www.ksiazkanawiosne.pl. Recenzje zaś biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje