Śląskie Targi Książki już w tym tygodniu! Jakie czekają atrakcje?

Data: 2019-12-03 21:19:37 Autor: pobarski

Już w tym tygodniu ruszają Śląskie Targi Książki - jedno z największych literackich wydarzeń Górnego Śląska. Jacy pisarze odwiedzą Katowice w najbliższy weekend? 

Śląskie Targi KsiążkiFot. Magdalena Galiczek-Krempa / mat. prasowe Śląskich Targów Książki

Targi książki to okazja do zdobycia cennych autografów, porozmawiania z pisarzami i internetowymi twórcami czy nabycia książek w dobrych cenach. Już w mikołajki rusza kolejna taka impreza w Polsce - Śląskie Targi Książki

Śląska akcja literacka organizowana jest w Katowicach już po raz kolejny. Kto tym razem odwiedzi stolicę Górnego Śląska? 

Atrakcje na Śląskich Targach Książki w piątek

W piątek na Śląskich Targach Książki spotkać będzie się można z wieloma twórcami literatury dla dzieci. Na panelu literackim zorganizowanym przez grupę Czas Dzieci wystąpi Mikołaj Marcela, który w ubiegłym roku zadebiutował z niezwykłym kryminałem dla dzieci z warzywami w roli głównej (wywiad z autorem możecie przeczytać w naszym serwisie). Z młodymi czytelnikami spotka się także pochodzący ze Śląska Kazimierz Szymeczko, autor takich książek jak Pościg za czarną hondą czy Tetrus. Na targach pojawi się także znana pisarka literatury dziecięcej - Agnieszka Frączek

Przeczytaj także: Nowości grudnia na HBO GO. Co warto zobaczyć? Premiery filmów i seriali

Oprócz tego w piątek odbędzie się także spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke, który właśnie wydaje kolejną książkę - nowa publikacja nosi tytuł Lobbysta. O godzinie 11:00 na Scenie Głównej odbędzie się także ogłoszenie wyników plebiscytu serwisu Granice.pl - Najlepsza książka na zimę, a przez cały dzień targowy potrwa wymiana książkowa organizowana przez Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi

Z kim spotkać się w Katowicach w sobotę? 

Sobota okazuje się najbardziej atrakcyjnym pod względem programu towarzyszącego dniem. Z samego rano odbędzie się spotkanie z Martą Guzowską, która podpisywać będzie najnowszą książkę Rok Szczura. Na targach pojawi się także Ryszard Ćwirlej, a książki podpisywać będą także m.in. Artur Urbanowicz, Sabina Waszut, Robert Małecki, Katarzyna Ryrych, Jakub Małecki czy Marta Matyszczak.

O swoich śledztwach opowie także Janusz Szostak, autor kilkunastu książek, w tym: Byłam dziewczyną mafii, Bandyci i celebryci, Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera, Komando Śmierci oraz Urwane ślady. Jeśli jednak nie możecie dotrzeć na Targi, zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadzony został z autorem w ostatnim czasie.

Z okazji premiery swojej najnowszej książki Tajemnica z Auschwitz, z czytelnikami spotka się też Nina Majewska-Brown. Przy premierze tytułu, pisarka udzieliła także wywiadu dla naszego portalu, wówczas mówiła: 

„Tajemnica z Auschwitz" to opowieść o wojnie widzianej oczami kobiety. Fronty, na których walczyły, były w większości zupełnie inne niż w przypadku mężczyzn. One nie dostawały za swoją walkę orderów, a historia przemilcza ich istnienie. Pragnę opowiedzieć o tych, o których zapominać nie powinniśmy.

O godzinie 14:00 na stoisku Świata Książki pojawi się też Ałbena Grabowska, która w ostatnim czasie opublikowała powieść pt. Matki i córki. Książka ta to opowieść o czterech kobietach, których losy splotły się z historią XX wieku. Ich macierzyństwo naznaczone było traumą, a po latach mierzą się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. O inspiracjach i wartościach rodzinnych w powieści przeczytacie w naszym wywiadzie z autorką.

Swoje książki podpisywać będzie także Wojciech Chmielarz, którego powieść Żmijowisko niedawno została zaadaptowana do serialu przez Canal +. W ostatnim czasie pisarz wydał kolejną powieść zatytułowaną Rana. Od 15:00 książki podpisywać będzie także Katarzyna Bonda. W październiku miała premierę najnowsza książka polskiej pisarki kryminałów - Miłość leczy rany

Przez cały dzień targowy ponownie odbędzie się wymiana książek Śląskich Blogerów Książkowych. Oprócz tego Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomi  Poradnię literacką “Czytelnia pod Sówką”, w której udzielać będzie porad związanych z doborem odpowiedniej lektury. 

Jacy pisarze będą w Katowicach w niedzielę? 

W ostatni dzień targów odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Koprem, znanym popularyzatorem historii. W  książce Nobliści skandaliści, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde, o polskich laureatach Nagrody Nobla Sławomir Koper pisze w sposób nietuzinkowy. Nie koncentruje się na ich osiągnięciach naukowych czy literackich, lecz przedstawia ich życie codzienne. Związki miłosne, zdrady, potknięcia, rodzinne dramaty. O tym, jak to się dzieje, że jego książki historyczne czyta się jak dobre powieści, pytamy autora w najnowszym wywiadzie dla naszego serwisu.

Fani poprawnej polszczyzny mogą zaś wybrać się zaś na spotkania z profesorem Jerzym Bralczykiem lub Michałem Rusinkiem. Autografy rozdawać będą także Jakub Ćwiek, Aneta Jadowska i Cezary Łazarewicz. O 15:00 odbędzie się zaś spotkanie z Markiem Krajewskim

Podobnie jak w poprzedni dni, tak i w niedzielę odbędzie się wymiana książek. Fundacja Miasto Słów zaprasza zaś na wspólne czytanie bajek.

Gdzie odbędą się Śląskie Targi Książki? 

Impreza odbędzie się w terminie od 6 do 8 grudnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Będziecie na Śląskich Targach Książki? Bierzecie udział w podobnych akcjach? 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Pokaż wszystkie recenzje