Śląskie Targi Książki już w tym tygodniu! Jakie czekają atrakcje?

Data: 2019-12-03 21:19:37 Autor: pobarski

Już w tym tygodniu ruszają Śląskie Targi Książki - jedno z największych literackich wydarzeń Górnego Śląska. Jacy pisarze odwiedzą Katowice w najbliższy weekend? 

Śląskie Targi KsiążkiFot. Magdalena Galiczek-Krempa / mat. prasowe Śląskich Targów Książki

Targi książki to okazja do zdobycia cennych autografów, porozmawiania z pisarzami i internetowymi twórcami czy nabycia książek w dobrych cenach. Już w mikołajki rusza kolejna taka impreza w Polsce - Śląskie Targi Książki

Śląska akcja literacka organizowana jest w Katowicach już po raz kolejny. Kto tym razem odwiedzi stolicę Górnego Śląska? 

Atrakcje na Śląskich Targach Książki w piątek

W piątek na Śląskich Targach Książki spotkać będzie się można z wieloma twórcami literatury dla dzieci. Na panelu literackim zorganizowanym przez grupę Czas Dzieci wystąpi Mikołaj Marcela, który w ubiegłym roku zadebiutował z niezwykłym kryminałem dla dzieci z warzywami w roli głównej (wywiad z autorem możecie przeczytać w naszym serwisie). Z młodymi czytelnikami spotka się także pochodzący ze Śląska Kazimierz Szymeczko, autor takich książek jak Pościg za czarną hondą czy Tetrus. Na targach pojawi się także znana pisarka literatury dziecięcej - Agnieszka Frączek

Przeczytaj także: Nowości grudnia na HBO GO. Co warto zobaczyć? Premiery filmów i seriali

Oprócz tego w piątek odbędzie się także spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke, który właśnie wydaje kolejną książkę - nowa publikacja nosi tytuł Lobbysta. O godzinie 11:00 na Scenie Głównej odbędzie się także ogłoszenie wyników plebiscytu serwisu Granice.pl - Najlepsza książka na zimę, a przez cały dzień targowy potrwa wymiana książkowa organizowana przez Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi

Z kim spotkać się w Katowicach w sobotę? 

Sobota okazuje się najbardziej atrakcyjnym pod względem programu towarzyszącego dniem. Z samego rano odbędzie się spotkanie z Martą Guzowską, która podpisywać będzie najnowszą książkę Rok Szczura. Na targach pojawi się także Ryszard Ćwirlej, a książki podpisywać będą także m.in. Artur Urbanowicz, Sabina Waszut, Robert Małecki, Katarzyna Ryrych, Jakub Małecki czy Marta Matyszczak.

O swoich śledztwach opowie także Janusz Szostak, autor kilkunastu książek, w tym: Byłam dziewczyną mafii, Bandyci i celebryci, Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera, Komando Śmierci oraz Urwane ślady. Jeśli jednak nie możecie dotrzeć na Targi, zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadzony został z autorem w ostatnim czasie.

Z okazji premiery swojej najnowszej książki Tajemnica z Auschwitz, z czytelnikami spotka się też Nina Majewska-Brown. Przy premierze tytułu, pisarka udzieliła także wywiadu dla naszego portalu, wówczas mówiła: 

„Tajemnica z Auschwitz" to opowieść o wojnie widzianej oczami kobiety. Fronty, na których walczyły, były w większości zupełnie inne niż w przypadku mężczyzn. One nie dostawały za swoją walkę orderów, a historia przemilcza ich istnienie. Pragnę opowiedzieć o tych, o których zapominać nie powinniśmy.

O godzinie 14:00 na stoisku Świata Książki pojawi się też Ałbena Grabowska, która w ostatnim czasie opublikowała powieść pt. Matki i córki. Książka ta to opowieść o czterech kobietach, których losy splotły się z historią XX wieku. Ich macierzyństwo naznaczone było traumą, a po latach mierzą się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. O inspiracjach i wartościach rodzinnych w powieści przeczytacie w naszym wywiadzie z autorką.

Swoje książki podpisywać będzie także Wojciech Chmielarz, którego powieść Żmijowisko niedawno została zaadaptowana do serialu przez Canal +. W ostatnim czasie pisarz wydał kolejną powieść zatytułowaną Rana. Od 15:00 książki podpisywać będzie także Katarzyna Bonda. W październiku miała premierę najnowsza książka polskiej pisarki kryminałów - Miłość leczy rany

Przez cały dzień targowy ponownie odbędzie się wymiana książek Śląskich Blogerów Książkowych. Oprócz tego Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomi  Poradnię literacką “Czytelnia pod Sówką”, w której udzielać będzie porad związanych z doborem odpowiedniej lektury. 

Jacy pisarze będą w Katowicach w niedzielę? 

W ostatni dzień targów odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Koprem, znanym popularyzatorem historii. W  książce Nobliści skandaliści, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde, o polskich laureatach Nagrody Nobla Sławomir Koper pisze w sposób nietuzinkowy. Nie koncentruje się na ich osiągnięciach naukowych czy literackich, lecz przedstawia ich życie codzienne. Związki miłosne, zdrady, potknięcia, rodzinne dramaty. O tym, jak to się dzieje, że jego książki historyczne czyta się jak dobre powieści, pytamy autora w najnowszym wywiadzie dla naszego serwisu.

Fani poprawnej polszczyzny mogą zaś wybrać się zaś na spotkania z profesorem Jerzym Bralczykiem lub Michałem Rusinkiem. Autografy rozdawać będą także Jakub Ćwiek, Aneta Jadowska i Cezary Łazarewicz. O 15:00 odbędzie się zaś spotkanie z Markiem Krajewskim

Podobnie jak w poprzedni dni, tak i w niedzielę odbędzie się wymiana książek. Fundacja Miasto Słów zaprasza zaś na wspólne czytanie bajek.

Gdzie odbędą się Śląskie Targi Książki? 

Impreza odbędzie się w terminie od 6 do 8 grudnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Będziecie na Śląskich Targach Książki? Bierzecie udział w podobnych akcjach? 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje