Polska odpowiedź na „Brokeback Mountain”? Dziś premiera filmu „Słoń”
Data: 2022-11-18 09:36:13 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min.W lipcu na festiwalu filmowym Nowe Horyzonty zadebiutował polski melodramat Słoń, który opowiada o miłości osób nieheteronormatywnych. Produkcja szybko okrzyknięta została polskim odpowiednikiem Brokeback Mountain, a od dziś zobaczyć można ją w kinach.
Słoń to pierwszy pełnometrażowy film Kamila Krawczyckiego, który już dziś trafił na duże ekrany. W obsadzie produkcji znalazła się gwiazda popularnego serialu HBO Ślepnąc od świateł opartego na powieści Jakuba Żulczyka.
Słoń – o czym jest kolejny polski dramat LGBT?
Film Słoń przedstawi nam niezwykle kameralną historię pierwszej miłości, która zrodziła się między dwójką mężczyzn. Bartek od małego mieszka na Podhalu. Opiekuje się samotną matką i prowadzi małe gospodarstwo. Po tym, jak ociec opuścił ich rodzinę, chłopak musiał szybko dorosnąć. Pewnego dnia do ich miasteczka przybywa Dawid. Pełen beztroski chłopak przyjechał na pogrzeb ojca, którego nie widział przez wiele lat.
Bartek jest zafascynowany i zauroczony Dawidem. Między mężczyznami szybko nawiązuje się nić porozumienia, które później przeradza się w uczucie. Zawsze odpowiedzialny Bartek czuje, że pragnąłby czegoś innego w życiu. Chciałby coś zmienić – opuścić rodzinne strony i poznać trochę świata. Po raz pierwszy wolność wydaje się na wyciągnięcie ręki.
Słoń – kiedy premiera nowej produkcji?
Słoń to produkcja, która zadebiutowała 27 lipca 2022 roku na Festiwalu Nowe Horyzonty. Następnie została wyświetlona 4 sierpnia, tym razem na Festiwalu Dwa Brzegi. Od 18 listopada można obejrzeć ją w kinach. Dystrybutorem produkcji jest Tongariro Releasing, czyli polska firma zajmująca się tylko i wyłącznie queerowymi produkcjami.
W obsadzie znalazło się wielu świetnych polskich aktorów. Między innymi gwiazda seriali Ślepnąc od świateł czy Odwilż – Ewa Skibińska. W rolach głównych obsadzono Jana Hrynkiewicza (Boże Ciało, Sala samobójców. Heter) i Pawła Tomaszewskiego (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, Miasto 44).
Queerowe produkcje zyskują popularność
Chociaż film dopiero trafia do kin, pierwsze festiwalowe pokazy sprawiły, że produkcja zdążyła już zostać przyrównywana do zagranicznego hitu, czyli Tajemnicy Brokeback Mountain. Oparty na opowiadaniu Annie Proulx film był jedną z pierwszych mainstreamowych produkcji, która pokazywała związek nieheteronormatywny. Jakiś czas temu Pedro Almodóvar zdradził, że jego nowa krótkometrażówka ma być niejako odpowiedzią na wyżej wspomniany melodramat.
Zwiastun Słonia może kojarzyć się również z filmową adaptacją powieści André Acimana Tamte dni, tamte noce. Produkcja swego czasu była niezwykle popularna, otrzymując Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Na rynku filmowym powstaje coraz więcej projektów, które zawierają reprezentację osób LGBT+. Bohaterami tych filmów najczęściej pozostają jednak mężczyźni. Ostatnimi czasy serial Netflixa – opowiadający o nastoletnich gejach – Heartstopper okazał się ogromnym sukcesem. Szybko rozpoczęto także prace nad kolejnymi sezonami.
Polska również nie pozostaje w tyle. W czerwcu na Netflixie premierę miał wyjątkowy serial zatytułowany Królowa. Skupił się on na skomplikowanych relacjach rodzinnych. W głównej roli wystąpił Andrzej Seweryn, który zagrał emerytowanego krawca i drag queen.
Tagi: LGBT+, filmy lgbt, seriale LGBT,