Największy od 10 lat wzrost czytelnictwa! Mamy statystyki czytelnictwa za 2023 rok

Data: 2024-04-05 09:26:39 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Biblioteka Nardowa opublikowała tegoroczny raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce w 2023 roku. Według najnowszych danych w zeszłym roku nastąpił największy od 10 lat wzrost czytelnictwa wśród Polek i Polaków – aż o 9 procent! Łącznie w minionym roku po książkę sięgnąć miało co najmniej 43% obywateli. 

Wzrost czytelnictwa w Polse

Biblioteka Nardowa zaprezentowała najnowsze badania stanu czytelnictwa w naszym kraju. Choć pierwsze informacje są optymistyczne – widać spory wzrost zainteresowania literaturą, to po książki w Polsce wciąż nie sięga ponad połowa Polaków. 

Wzrost czytelnictwa w Polsce – po książkę sięgnęło 43% Polaków

Najważniejszą informacją wynikającą z opublikowanego właśnie raportu jest procent Polaków, którzy w minionym roku kalendarzowym sięgnęli po co najmniej jedną książkę. Już w poprzednich latach – od 2021 roku – mogliśmy obserwować marginalny przyrost czytelników. Teraz jednak wzrost liczby osób sięgających po książki zaskoczył, bo wzrósł aż o 9 punktów procentowych. To najwyższy wynik w ostatniej dekadzie. 

Przeczytaj także: Autorka Harry'ego Pottera znów szokuje. J.K. Rowling po raz kolejny atakuje osoby trans

Łącznie po co najmniej jedną książkę sięgnęło 43% Polaków. Jak wskazuje Biblioteka Narodowa, w 2022 roku i 2021 roku po książkę sięgnęło 34% badanych, 42% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w 2020 roku, a w 2019 – 39%

Warto też zauważyć, że jak wynika z raportu, więcej niż 7 książek w ciągu całego 2023 roku przeczytało jedynie 8% Polek i Polaków. Wynik ten więc, w skali całego kraju, wciąż wydaje się zatem niewielki. 

Kto czyta książki w Polsce? Młodzi!

W ostatnich latach widać wielkie zainteresowanie literaturą young adult, co przekłada się na obecność młodych czytelniczek i czytelników w świecie literatury. Potwierdza to także raport Biblioteki Narodowej.

Jakkolwiek w żadnej grupie lektura książek nie jest powszechną praktyką, należy podkreślić, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące (68%), przy czym odsetek czytelników co najmniej 7 książek jest tu prawie dwukrotnie wyższy niż w całej populacji (15%)

– czytamy w raporcie.

Twórcy badania podkreślają przy tym, że wpływ na czytanie ma obowiązek czytania lektur szkolnych, choć jednocześnie zauważa, że połowa osób z grupy uczących się deklaruje, że „lubi albo bardzo lubi czytać książki”. W dalszej części badania – po raz pierwszy w historii statystyk czytelniczych Biblioteki Narodowej – uwzględniono także rolę mediów cyfrowych w popularyzacji czytelnictwa. 

Przeczytaj także: Maryse Condé nie żyje. Zmarła jedna z najwybitniejszych francuskojęzycznych pisarek 

W wykresie omawiającym sposoby zaopatrywania się w książki, serwisy społecznościowe – takie jak TikTok czy YouTube – prym wiodą właśnie wśród grupy czytelników w wieku 15-24 lata. Najmniej, bo tylko 1%. z rekomendacji influencerów, korzystają osoby w wieku 60 lat i więcej. 

Ujawnia się tutaj generacyjna zmiana w formach społecznej komunikacji i informacji o książkach. W #influencerskim obiegu książki uczestniczą tylko najmłodsze generacje czytelników, wiek 40 lat przynosi już cezurę

– twierdzą twórcy badania.

Jakie były najpopularniejsze gatunki w 2023 roku? 

Chociaż wiele mówi się zatem o literaturze dla młodzieży jako tej najważniejszej i określającej kierunek literackich zainteresowań (czytelników, wydawców i autorów) w 2023 roku, to Biblioteka Narodowa dochodzi do zupełnie innego wniosku. 

W 2023 roku nie odnotowano istotnych zmian w porównaniu z wyborami lekturowymi w roku poprzednim i obserwujemy kontynuację wcześniej zaobserwowanych trendów

– dowiadujemy się.

Ze statystyk BN wynika, że pierwsze miejsce wciąż zajmują kryminały i powieści sensacyjne. To właśnie po nie sięgnęła największa grupa czytelników. Wśród popularnych powieści pojawiła się także kategoria współczesnej literatury obyczajowo-romansowej, do której zaliczono zarówno powieści z „czytelniczego kanonu literatury obyczajowej” – książki autorstwa Danielle Steel, Nicholasa Sparksa czy Katarzyny Grocholi – jak i książki z nurtu prozy Young Adult czy – zupełnie nowe gatunku – takie jak romans mafijny, powieści o relacji hate-love czy z bohaterem-bad boyem. 

– W wyborach czytelniczych przywoływanych w prezentowanym badaniu wyróżniły się powieści typu „dark-romance” – opisujące niebezpieczne doświadczenia i mroczne tajemnice protagonistów, często ze świata przestępczego, negatywne męskie postaci, np. gangsterów będących obiektami pożądania młodych bohaterek

– piszą twórcy analizy.

Badanie Biblioteki Narodowej zostało przeprowadzone jesienią 2023 roku na próbie 2012 czytelniczek i czytelników. Respondenci otrzymali kwestionariusz składający się z dwudziestu pytań dotyczących praktyk lekturowych. 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje