Umowa o dzieło czy portal do wystawiania faktur – co jest korzystniejsze dla freelancera?

Data: 2023-07-26 15:00:03 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet
Obrazek w treści Umowa o dzieło czy portal do wystawiania faktur – co jest korzystniejsze dla freelancera? [jpg]fot. freepik.com

Rozwój technologii i popularność pracy zdalnej przyczyniły się do wzrostu liczby freelancerów na polskim rynku. Raport „Rynek freelancerów w Polsce 2023”1 Human Intelligence on Demand i Grupy Badawczej IQS podaje, że 89% brand managerów i specjalistów ds. marketingu preferuje współpracę z freelancerami, a 81% CEO i marketerów uważa, że zatrudnianie ich to ogromna oszczędność czasu. Dla pracujących tak osób jednym z kluczowych dylematów jest wybór odpowiedniej formy rozliczenia. Czy lepszą opcją jest zawarcie umowy o dzieło, czy korzystanie z portalu do wystawiania faktur?

Działalność freelancerska a rozliczenia podatkowe

Freelancing dotyczy głównie zawodów twórczych i najczęściej ten model pracy wybierają osoby zajmujące się fotografią, dziennikarstwem, copywritingiem, programowaniem czy grafiką. Raport No Fluff Jobs2 pokazuje, że 78% pracowników IT decyduje się na umowę B2B, ale działalność tego typu ma tę ogromną zaletę, że nie wymaga nawiązywania stosunku pracy. Obecne można zaobserwować, że zapotrzebowanie na usługi freelancerów jest coraz większe, więc warto dokładnie przemyśleć, jaki sposób rozliczeń będzie w danym przypadku najkorzystniejszy. 

Umowa o dzieło dla freelancera – zalety i wady

Freelancerzy nieprowadzący działalności gospodarczej bardzo często decydują się na współpracę na podstawie umowy o dzieło. Dla umów o wartości powyżej 200 zł brutto, część wynagrodzenia może być zwolniona z podatku przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (standardowo jest to 20%, a przy przeniesieniu praw autorskich – 50%), co często okazuje się korzystne finansowo. Zaletami umowy o dzieło, które doceniają freelancerzy, są też swoboda w organizacji pracy i realizacji zadania wynikająca z braku bezpośredniej kontroli zleceniodawcy oraz brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Współpraca w oparciu o umowę o dzieło nie jest jednak możliwa w przypadku zleceń, które mają charakter powtarzalny i w których istotny jest czas pracy np. usług takich jak obsługa sklepu internetowego. Więcej na temat rozliczeń umów o dzieło możesz przeczytać tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/umowa-o-dzielo-na-czym-polega.

Niestety umowa o dzieło mimo swoich zalet może zniechęcać niektórych przedsiębiorców do podejmowania współpracy z freelancerem, bo zleceniodawca ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT i wysłania PIT-11. W przypadku kontrahentów będących vatowcami istotnym minusem jest też brak możliwości zaliczenia umowy o dzieło do kosztów prowadzenia działalności. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala freelancerom nieprowadzącym działalności na wystawianie faktur – platforma do wystawiania faktur dla osób fizycznych.

Portal do wystawiania faktur dla freelancerów – zalety i wady

Portal do wystawiania faktur to platforma, która umożliwia freelancerom wystawianie faktur elektronicznych w sposób uproszczony. Oferuje intuicyjny interfejs, który ułatwia proces, a niektóre portale gwarantują freelancerom płatności za wykonane usługi, nawet w przypadku opóźnień ze strony zleceniodawcy. Atutem bywa też możliwość uzyskania wsparcia prawnego i księgowego. Taki portal wypełnia wszystkie obowiązki rozliczeniowe, a zleceniodawca współpracujący z freelancerem otrzymuje fakturę VAT, którą może wygodnie rozliczyć.

Minusem z perspektywy freelancera jest konieczność dokonywania opłat lub płacenia prowizji za wystawiane faktury, ale portale często oferują atrakcyjniejsze konta premium.

Wybór między umową o dzieło a portalem do wystawiania faktur zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb zarówno freelancera, jak i zleceniodawcy. Trzeba mieć na uwadze, że chociaż umowa o dzieło daje dużą swobodę działania, może zniechęcać niektóre firmy do współpracy. Z kolei korzystanie z portalu do wystawiania faktur może upraszczać proces rozliczeń i być korzystniejsze dla zleceniodawcy, ale dla freelancera wiąże się z dodatkowymi opłatami. Warto więc dobrać rozwiązanie indywidualnie.

 

1https://www.signs.pl/_rynek-freelancerow-w-polsce-2023_,399762,artykul.html
2https://nofluffjobs.com/insights/raport-pracowite-pszczolki-w-it-b2b-freelancing/

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Pokaż wszystkie recenzje