Mała Księżniczka

Tytuł oryginału: A Little Princess
Tłumaczenie: Wacława Komarnicka
Ilustracje: Antoni Uniechowski
Dodał/a książkę: figlarna24

Jeszcze za czasów nastoletnich oglądałam film, o dziewczynce, która jako uczennica prestiżowej szkoły dowiaduje się o śmierci ojca. Nagle z młodej, zamożnej damy zostaje sprzątaczka, służąca i mieszkanką nie pięknego pokoju, ale obskurnej, zimnej i ciemnej części strychu.
Wówczas nie miałam pojęcie, ze oglądany przeze mnie film jest ekranizacją książki "Mała księżniczka", autorstwa Frances Hodgson Burnett.

Ale powróćmy do fabuły.
Główna bohaterką jest siedmioletnia Sara Crowe. NIe ma matki, a ojciec jest zamożnym biznesmenem. Dziewczynka pobiera naukę w prestiżowej, prywatnej szkole. Niestety los obchodzi się z dziewczynką nader okrutnie.

. W dniu urodzin bohaterka dowiaduje się o śmierci ojca. Dodatkowo rozpacz potęguje fakt, iż nie ma nikogo bliskiego, kto chciałby sprawować prawną opiekę nad dziewczynką oraz łożyć na jej utrzymanie. Bowiem jej ojciec okazał się bankrutem.
Odtąd Sara będzie zdana na siebie i na okrutną właścicielkę szkoły, ale i dotychczasowych koleżanek, które w obliczu biedy Sary szydzą z niej oraz poniżają i psocą jej się na każdym kroku.

"Mała księżniczka" to smutna opowieść" Dziecko doświadczone i tak już przez życie staje w obliczu wielkiej samotności i obawie, co przyniesie jutro.
Sara to dziewczynka radosna. Mimo przeciwności okazuje szacunek osobom, które w moim mneimaniu na niego kompletnie nie zasługiwały.
Panna Minchin osoba zimna,  poniża dziewczynkę, dla niej liczą się tylko pieniądze. Dopóki żył pan Crewe była uprzejma i z fałszywościa tolerowała dziewczynke na pensji. Teraz udowadnia jaka jest naprawdę.

Jak w tej sytuacji poradzi sobie Sara? Czy może liczyć na szczęście i miłość kogoś bliskiego?

"Mała księżniczka" bardzo mnie się podobała. Myślę, ze lubiący klasykę, ale i opowieści z morałem w tle będą nią zachwyceni. Sara została poddana próbie. Próbie charakteru, test na wytrzymałość psychiczną. Strona psychologiczna Sary, ale i pobocznych bohaterów została trafnie ukazane

"Mała księżniczka" to książka o miłości, o silnej relacji ojciec-córka, o tęsknocie. Lecz także o dorastaniu pod pływem dramatycznych przeżyć. Jest to książka o prawdzie i dobroci dziecka, płynącej prosto z serca. Polecam

Kup książkę Mała Księżniczka

Zobacz opinie o książce Mała Księżniczka
Mali pielgrzymi
Frances Hodgson Burnett0
Okładka ksiązki - Mali pielgrzymi

Nieznana dotąd w Polsce powieść autorki "Tajemniczego ogrodu", "Małej księżniczki", i "Małego lorda". Bliźnięta, Meg i Robin, które po śmierci rodziców...

Tajemniczy ogród
Frances Hodgson Burnett0
Okładka ksiązki - Tajemniczy ogród

Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom,...