Niekochane

Ocena: 5.57 (7 głosów)
opis

Ponieważ lektura „Niekochanych” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Hanny Dikty, kompletnie nie wiedziałam, czego mam się spodziewać. Opis książki nie zdradza zbyt wiele z tego, co znajdziemy w jej wnętrzu i bardzo dobrze, bo ta historia potrafi zaskoczyć. Myślałam, że będzie to powieść obyczajowa jakich wiele, z nutą romansu, jak sugerował opis. Ale nie. To historia kilku pokoleń i traumy, którą kobiety w rodzinie dziedziczą z pokolenia na pokolenie. Monika, główna bohaterka powieści, nie ma łatwego życia. Tak naprawdę nic jej w życiu nie cieszy. Problemy gonią problemy, a na końcu dopada ją szara rzeczywistość. Nastoletnia córka porządnie daje się jej we znaki, jest krnąbrna i ciężko do niej dotrzeć, o jakimkolwiek porozumieniu nie mówiąc. Ciągle robi matce na złość, a ta się zastanawia, gdzie popełniła błąd. Monika jest po rozwodzie i wychowuje córkę sama. Były mąż układa sobie nowe życie i nie za bardzo interesuje się „starą” rodziną. Na swoją matkę kobieta też nie może liczyć. Dawno odcięła się od niej, bo to alkoholiczka, która ledwo wiąże koniec z końcem. Matka Moniki umiera tak jak żyła. Sama. Zostawia jednak córce spadek. Swój rodzinny dom, w którym nie mieszkała, bo również była skłócona ze swoją matką. Od momentu, kiedy w rodzinnym domu matki Monika odnajduje pamiętniki babci Antoniny, której nie znała, jej życie zaczyna się zmieniać. A właściwie, im więcej kobieta dowiaduje się o przeszłości swojej rodziny i o życiu swojej matki, o którym niewiele wiedziała, tym bardziej zaczyna zmieniać się jej nastawienie i jej sposób myślenia. Nie skłamię, jeśli powiem, że bohaterka na początku bardzo mnie irytowała. Swoim podejściem do życia, ciągłym narzekaniem, niechęcią w stosunku do matki, której nawet nie starała się zrozumieć i brakiem pomysłu na to, jak rozwiązać problemy. I swoim ciągłym wzdychaniem do Pana Idealnego, który koniec końców okazał się nie taki idealny jak myślała. Na szczęście bohaterka się ogarnęła. I chwała jej za to, bo to moja imienniczka i nie wybaczyłabym jej, gdyby nie przeszła przemiany. Nie da się nie zauważyć, że na to, jaką osobą ta kobieta się stała, miała wpływ jej przeszłość i toksyczna relacja z matką alkoholiczką, która zamiast zapewnić jej w dzieciństwie bezpieczny, kochający dom, stworzyła dziecku piekło na ziemi. Piekło, które miało wpływ na jej dorosłe życie.

Bardzo trafnie autorka nazwała swoją powieść. Każda z kobiet w tej rodzinie była lub jest nieszczęśliwa i niekochana. Nie tylko nie miały szczęścia w związkach z mężczyznami, odczuły również brak miłości rodzicielskiej. Monika zmuszona przez los zaczyna grzebać w przeszłości swojej rodziny, odkrywając jej szokujące tajemnice. Dzięki temu zaczyna rozumieć, dlaczego jej matka była taka, jaka była i zaczyna zauważać, że jedno bardzo ważne wydarzenie z przeszłości, której kiedyś nie chciała poznać, odcisnęło piętno na kilku pokoleniach kobiet. Zaczyna dostrzegać, co jest nie tak w jej życiu, co robi źle i co może zrobić, aby poprawić swoją relację z córką. Autorka pokazuje w powieści, jak ogromny wpływ na człowieka mają wydarzenia z jego przeszłości, ale też z przeszłości bliskich mu osób. Udowadnia, że możemy dziedziczyć również uczucia i traumy naszych przodków, nawet tych, których już dawno z nami nie ma. Z wyczuciem i delikatnością pisze o trudnych relacjach na linii matka-córka. Nie ocenia, nie poucza, nie moralizuje i nie przekonuje do swojego zdania. Zachęca do zastanowienia się i wyciągnięcia własnych wniosków. „Niekochane” to powieść z jednej strony bolesna, pełna cierpienia i smutku, z drugiej szczera, bardzo życiowa, mądra, niosąca nadzieję i ukojenie. I chociaż akcja powieści nie jest zbyt dynamiczna, czyta się ją naprawdę przyjemnie. Szczególnie, kiedy jest mowa o pełnej sekretów przeszłości rodziny. A najbardziej chwyta za serce zakończenie, które sprawi, że nawet największy twardziel uroni łzę.

„Niekochane” to powieść, która pokazuje, jak ważne są więzi rodzinne. Nawet te, których nie chcemy. Mogą być naszą siłą, naszym przekleństwem lub wyzwoleniem. Mają na nas ogromny wpływ, niezależnie od tego, jakie są. To mądra, pouczająca, poruszająca i prawdziwa opowieść o życiu, którą warto przeczytać. Serdecznie polecam!

Informacje dodatkowe o Niekochane:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382027006
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: maitiri_books

więcej
Zobacz opinie o książce Niekochane

Kup książkę Niekochane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Jeżeli jesteś
Hanna Dikta0
Okładka ksiązki - Jeżeli jesteś

Miłość, która trwa wiecznie Olga wraca do Chorwacji i zamieszkuje w Arbaniji, miejscowości przy Trogirze. Raz w tygodniu spotyka się z Sanją, skrzywdzoną...

Trogirskie wakacje
Hanna Dikta0
Okładka ksiązki - Trogirskie wakacje

- Ja nie czuję się wolna - powiedziała. - Może dlatego, że nie przeżyłaś tego co ja. - Przeżyłam. Przeżyłam dokładnie to samo co ty. Sierpień, Trogir...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy