Uświęcona zdrada

Ocena: 5 (1 głosów)
opis

Jeśli myśleliście, że o Elżbiecie I Tudor wiecie już wszystko, to musicie przeczytać „Uświęconą zdradę” Jamesa Forrestera. Gwarantuję Wam, że poznacie te czasy od strony, której nie znaliście z dotychczasowych książkowych podróży. Ale czy można dziwić się Królowej Dziewicy, skoro gdy miała trzy lata, jej matka została ścięta za zdradę, czarnoksięstwo i cudzołóstwo? Elżbieta I od samego początku miała bogate w doświadczenia dzieciństwo. Dlaczego nie miałaby skorzystać z posiadanej władzy, aby ukarać tych, którzy nie słuchali jej głosu?

Henryk VIII i jego słynne romanse były już przedmiotem serialu historycznego („Dynastia Tudorów”), i sporej liczby książek. Elżbieta I, córka jego i Anny Boleyn, była przeciwieństwem swojej siostry przyrodniej – Marii I Tudor. Maria jako zagorzała katoliczka urządzała krucjaty przeciw protestantom. Elżbieta I Tudor jako wierna protestantka paliła i ścinała katolików i innych innowierców. Prawda, że to były urocze czasy? Pełne strachu, intryg, nieskończonych uników i ogromnej dozy dyplomacji. Książka o tych czasach nie może być nudna ani nijaka.

Tak jest z „Uświęconą zdradą” Jamesa Forrestera, a właściwie Dr Iana J. F. Mortimera (prawie jak Mordimer Madderdin!), który specjalizuje się w historii. Oprócz powieści autor pisze także eseje, przewodniki (ten po Średniowiecznej Anglii jest świetny!), biografie oraz poezję. Skąd rozróżnienie na pisanie pod pseudonimem i pod swoim prawdziwym nazwiskiem? Wyjaśnienie jest proste – Ian-historyk trzyma się prawdziwej wersji historii, Ian-James natomiast może pewne rzeczy wymyślać, bez bycia posądzonym o herezję w naukowym świecie. Oprócz „Uświęconej zdrady” w Polsce dostępne będą niebawem także „Korzenie zdrady” jego autorstwa. Obie powieści obejmują mniej więcej ten sam okres historyczny, a ja jestem ciekawa, jak Ian poradzi sobie z innym tłem historycznym.

„Uświęcona zdrada” to pełna akcji i intryg książka, która zapewni Wam kilka wieczorów pełnych wypieków. Nawet jeśli nie darzycie Henryka VIII sympatią i napawa Was odrazą to, co robił każdej ze swoich żon, gdy tylko przestawały być przydatne, książka Jamesa się Wam spodoba, jeśli umiecie docenić sprawnie stworzone tło historyczne (nawet historycy to docenią, a może zwłaszcza oni?), wyraziste postaci oraz dobrze rozpisaną akcję. Zaraz po śmierci Henryka VIII tron objął Edward VI, ale zamieszanie po śmierci tego drugiego to dopiero HORROR! W „Uświęconej zdradzie” do całego kociołka autor dorzuca kilka nowych elementów – może na przykład tron wcale się Elżbiecie I nie należał? Mamy tu tajemniczą księgę, w której zapisano pewne sekrety, a w posiadaniu owej księgi znajduje się sam Wielki Herold (na jego nieszczęście). Co zrobi Królowa, by nie stracić Korony? Co zrobią jej wrogowie, aby zakończyć jej panowanie? Czy pogrom innowierców się zakończy, czy też działania Elżbiety I się nasilą? To wszystko przedstawia James Forrester w „Uświęconej zdradzie”.

Informacje dodatkowe o Uświęcona zdrada:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7885-693-1
Liczba stron: 496
Dodał/a opinię: Marta Zagrajek

więcej
Zobacz opinie o książce Uświęcona zdrada

Kup książkę Uświęcona zdrada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Korzenie zdrady
James Forrester0
Okładka ksiązki - Korzenie zdrady

JAMES FORRESTER TO PSEUDONIM HISTORYKA, DOKTORA IANA MORTIMERA, AUTORA PRZEWODNIKA PO ŚREDNIOWIECZNEJ ANGLII DLA PODRÓŻNIKÓW W CZASIE, KTÓRY ZNALAZŁ SIĘ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy