Ugrzeczniony Neil Gaiman. Recenzja serialu „Sandman”
Data: 2022-08-24 13:10:34Sandman przenosi na ekran dwa pierwsze albumy Neila Gaimana, zatytu³owane Preludia i nokturny, a tak¿e Dom lalki. To erudycyjne opowie¶ci, które zachwyci³y zarówno czytelników rozkochanych w powie¶ciach graficznych, jak i zawodowych krytyków. Informacja o tym, ¿e serial taki powstanie, wzbudzi³a tyle¿ rado¶ci, co kontrowersji: opowie¶ci Gaimana wydawa³y siê niemo¿liwe do przeniesienia na ekran – szczególnie w formie produkcji aktorskiej, nie animowanej – ze wzglêdu na unikalny wizualny jêzyk, który zastosowano w komiksach. Te bardzo subtelne, oniryczne, obfituj±ce w metafory i nawi±zania historie by³y w latach osiemdziesi±tych XX wieku czym¶ zupe³nie niespotykanym, choæ sama postaæ Morfeusza istnia³a w uniwersum DC Comics ju¿ wcze¶niej.
Sandman – o czym jest serial?
Gaiman zreszt± nie ukrywa, ¿e gar¶ciami czerpie z popkultury, z mitów, tradycji, a nawet religii. Odwo³uje siê do wyobra¿eñ i zjawisk uniwersalnych, doskonale znanych ka¿demu cz³owiekowi, wykorzystuje je, wplata w swoj± opowie¶æ, personifikuje, swobodnie przetwarza. Tak jest z postaciami chocia¿by Johna Dee, podobnie – z Kainem i Ablem, a tak¿e sam± postaci± Morfeusza – Pana Snów, oraz innych Nieskoñczonych: Po¿±dania czy ¦mierci.
Czytaj tak¿e: Beznadziejnie zakochana. Recenzja filmu „Kolejne 365 dni”
W³a¶nie: ¦mierci. Ju¿ w pierwszym odcinku serialu pojawia siê nawi±zanie do niej, bowiem bogaty okultysta Roderick Burgess (Charles Dance), ka¿±cy siê nazywaæ magiem, postanawia przywo³aæ i uwiêziæ ¦mieræ w³a¶nie, aby ta odda³a mu ukochanego syna, który zgin±³ tragicznie podczas Wielkiej Wojny. Rytua³ udaje siê – z tym, ¿e jest jedno „ale”: w pu³apkê wpada bowiem Morfeusz, który przyby³ na chwilê do naszego ¶wiata, by schwytaæ jeden ze swoich Koszmarów. W kolejnych odcinkach Sen spróbuje uciec ze swojego wiêzienia, odzyskaæ utracone artefakty, daj±ce mu si³ê, odbudowaæ swój ¶wiat, który pod jego nieobecno¶æ popadnie w ruinê, a tak¿e zmierzyæ siê z kolejnymi przeciwnikami i skonfrontowaæ ze swym rodzeñstwem.
Sandman – czy serial wierny jest komiksom?
Serialowe odcinki pozostaj± do¶æ wierne komiksowemu orygina³owi, zmiany pojawiaj± siê przede wszystkim tam, gdzie jest to konieczne. Prócz zalet – uchwycony zostaje bowiem i ton, i charakter, i klimat opowie¶ci Gaimana – ma to te¿ wady, negatywnie wp³ywa bowiem na spójno¶æ ca³ej historii, szczególnie tu¿ po po³owie serii. Niektóre z epizodów stanowi± niemal zamkniête ca³o¶ci, a powi±zane s± przede wszystkim postaciami Morfeusza i Koryntczyka, z którego uczyniono g³ównego antagonistê ca³ej serii.
Czytaj tak¿e: Powrót do Westeros. Recenzja serialu „Ród smoka"
Serial obsadzony jest bardzo dobrze, nawet je¶li niektóre decyzje castingowe mog³y pocz±tkowo budziæ pewne kontrowersje. Tom Sturridge w roli Snu sprawia siê wybornie, ¶wietnie pokazuj±c jego zarówno ludzk±, jak i „bosk±" stronê. Kirby Howell-Baptiste jako ¶mieræ to wybór – szczególnie w kontek¶cie komiksowego orygina³u – zaskakuj±cy, ale jej kreacja jest jedn± z najlepszych w serialu. Gwendoline Christie nadaje nieoczywisty wymiar postaci Lucyfera, a Boyd Holbrook w roli Koryntczyka ma tu du¿o wiêcej do zagrania ni¿ w komiksie.
Sandman – recenzja serialu
Pod wzglêdem wizualnym serial dostêpny na Netflixie nie jest tak unikalny i wyrazisty, jak albumy wydane przez DC, ale i tak ca³o¶æ robi naprawdê solidne wra¿enie. Efekty specjalne s± dopracowane, szerokie kadry momentami zapieraj± dech w piersiach, przestrzenie odtworzone s± w sposób niemal namacalny, a kostiumy po prostu zachwycaj±. Ca³o¶ci towarzyszy naprawdê niez³a oprawa muzyczna. Wszystko to sprawia, ¿e serial nie wygl±da (i nie brzmi) tanio.
Mo¿e zainteresowaæ ciê tak¿e...
- Luke Skywalker w Sandmanie od Netflixa. Kogo zagra Mark Hamill?
- Sherlock Holmes 3 powstanie! Robert Downey Jr. i Jude Law ponownie w g³ównych rolach?
- Chiñczycy stworzyli grê na podstawie Krzy¿aków Sienkiewicza
Za pewn± wadê uznaæ nale¿y pewne „ugrzecznienie” produkcji – jest du¿o mniej mroczna ni¿ jej komiksowy odpowiednik, Koszmary s± tu mniej koszmarne, a ludzkie okrucieñstwo – nie tak brutalne, jednak dziêki temu serial ma szansê spodobaæ siê szerszemu gronu widzów. Decyzja twórców wydaje siê wiêc i ¶wiadoma, i – do pewnego stopnia – uzasadniona. Pozostaje mieæ nadziejê, ¿e gdy pozycja Sandmana siê umocni, a serial uzyska sta³e i du¿e grono wiernych widzów, filmowcy zdecyduj± siê pój¶æ o krok dalej i pozwol± nam jeszcze mocniej zanurzyæ siê w ¶wiecie stworzonym w wyobra¼ni Neila Gaimana i wspó³pracuj±cych z nim rysowników.
Sandman – czy warto zobaczyæ?
Tymczasem za¶ dostajemy bardzo uczciw±, do¶æ wiern± i atrakcyjn± adaptacjê, która z szacunkiem odnosi siê do komiksowego pierwowzoru i nie jest jedynie bladym cieniem orygina³u. Adaptacjê, która ma szansê towarzyszyæ nam zdecydowanie d³u¿ej ni¿ tylko jeden czy dwa sezony. Wszystkich, których zaintrygowa³a na tyle, by mieli ochotê siêgn±æ po wiêcej, zachêcam do lektury komiksów z serii Sandman. Z pewno¶ci± siê nie zawiedziecie.
Komiks Sandman. Noce nieskoñczone kupiæ mo¿na w popularnych ksiêgarniach internetowych poni¿ej: