Recenzja książki: Małe Licho i tajemnica Niebożątka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wzruszająca opowieść pozostawia w psychice niezatarty ślad, dzięki czemu łatwiej jest zaszczepić w dziecku pozytywne wartości. Małe Licho i tajemnica Niebożątka (pierwszy tom cyklu Małe Licho) doskonale wkomponowuje się w kanon opowieści o tym, co w życiu liczy się najbardziej.

Pewnego wiosennego popołudnia mieszkający w starym domu (z duchami i potworami) Bożek zwany Niebożątkiem (z oczami jak dwa chabry i przypominającymi len włosami, przed którymi kapitulowały grzebienie oraz szczotki), czyli Bożydar Antoni Jakiełłek – pół-człowiek po matce, a po ojcu pół-widmo, wraz ze swoim aniołem stróżem zwanym Lichem (o tęczowych oczach i pyzatych policzkach), zbudowali dla dżinna Bombaja wielomodułową stację kosmiczną. Zabawa była przednia. Niestety, przerwała ją przypadkowo podsłuchana rozmowa mamy z wujkiem o konieczności wysłania Bożka do szkoły. Od tej chwili nic już nie było takie samo: Bożek się nadąsał, wpuścił do swego wnętrza złość, przestał panować nad emocjami. Dobrze przynajmniej, że były jeszcze wakacje, podczas których pojawiła się hamadriada – śniąca sen o słońcu, deszczu i szczęściu dusza drzewa. Dobrze też, że wychowawczyni Bożka to osoba wyjątkowo miła, a budynek zabytkowy. Szkoda tylko, że inne dzieci są strasznie, ale to strasznie głośne, co Bożka nieco denerwowało.

Zastosowane w książeczce Marty Kisiel barwne opisy pozwalają czytelnikowi towarzyszyć Bożkowi podczas wakacyjnych zabaw oraz w trudach szkolnej egzystencji. Czytelnik nie opuścił Bożka nawet wtedy, gdy ten zniknął, sam nie umiał wrócić do domu i trzeba było po niego iść… w zaświaty. Udał się tam zaopatrzony w trzy anielskie pióra (miłość, niezłomność i przyjaźń przydadzą się zawsze) Konrad. Jak ma odnaleźć Bożka, który w zaświatach, kiedy drżało niebo bez gwiazd, spotkał się z tajemniczą postacią? Dobrze, że Konrad ma anielskie pióra i rzemień a dom czeka na ich powrót.

Małe Licho i tajemnica Niebożątka to wzruszająca opowieść Marty Kisiel, opowiadająca o przeżywanych przez dziecko trudnościach – zwłaszcza, kiedy po raz pierwszy, z duszą na ramieniu trzeba iść do szkoły. Książka mówi też o umiejętności podejścia i wspierania buntującego się dziecka; o tym, że nawet złość jest czasem potrzebna; o uczuciach i ich okazywaniu; o beztroskim dzieciństwie, obowiązkach oraz relacjach rodzinnych. Na każdej stronie książeczki uwidocznione zostały pozytywne elementy codzienności: dom, rodzina, poczucie bezpieczeństwa i miłość, troska anioła stróża, przyjaciele, umiejętność przepraszania oraz przyznania się do błędu. Treść wzbogaca piękna Ballada o elfowym królu (na podstawie Króla elfów Johanna Wolfganga von Goethego) oraz czarno-białe ilustracje autorstwa Pauliny Wyrt. Na końcu zamieszczono wykaz wykorzystanych w opowieści utworów lub ich fragmentów.

Publikacja Wydawnictwa Wilga zainteresuje dzieci starsze – zastosowane w niej elementy fantasy są w stanie pobudzić ich wyobraźnię.

Kup książkę Małe Licho i tajemnica Niebożątka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Małe Licho i tajemnica Niebożątka
Inne książki autora
Nagle trup
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Nagle trup

Kiedy spłoszony praktykant znajduje w toalecie świeże zwłoki redaktora współpracującego, w wydawnictwie JaMas nie robi to na nikim większego wrażenia....

Małe Licho i babskie sprawki
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Małe Licho i babskie sprawki

Ulubiona seria dla dzieci i ich rodziców! Czwarty tom bestsellerowej serii dla dzieci, dorosłych i potworów, bez względu na wiek, kształt bądź liczbę macek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy