Recenzja książki: Opowieści tajemnicze i szalone

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Gdy nachodzi nas ochota, by trochę się „pobać", możemy wybrać się do kina na jakiś horror lub zostać w domu i sięgnąć po wywołującą dreszcze na plecach powieść grozy. Wśród setek tytułów możemy, oczywiście, wybrać publikacje współczesnych autorów, możemy jednak sięgnąć po klasykę. Opowieści tajemnicze i szalone XIX-wiecznego mistrza powieści grozy Edgara Allana Poe to publikacja makabryczna, groteskowa i… kierowana do starszych dzieci oraz do młodzieży!

Opowieści tajemnicze i szalone to zbiór czterech opowiadań, w których makabra, groteska i szaleństwo tworzą istną mieszankę wybuchową. Opowieści – poza wymienionymi elementami – łączy jeszcze jedno: w każdej zło zostaje pokonane, wszyscy oprawcy ponoszą zasłużoną karę, a sprawiedliwości staje się zadość. W książce znajdziemy zatem historię obłąkanego i bardzo nerwowego alkoholika, który krzywdzi swoją żonę i znęca się nad swoim kotem. Jest też opowieść o pewnym siebie księciu, który chowając się w swoim warownym zamku uważa, że uchroni się przed panującą w królestwie zarazą. Poznajemy ośmieszanego przez króla kalekiego błazna i jego karłowatą, poniewieraną przez władcę i jego ministrów przyjaciółkę. Zbiór zamyka historia tajemniczego, osobliwego domu, w którym szaleństwo rozpanoszyło się niczym nieproszony gość.

Historie spisane przez Poego budzą niepokój i przerażenie. Obok gęstej i mrocznej atmosfery autor tworzy także opisy całkiem realistycznych, makabrycznych scen, w których krew leje się strumieniami a okaleczone ciała budzą jeszcze większą grozę. Opowieści Edgara Allana Poe znacznie odbiegają od spisywanych współcześnie i czytanych przez szerokie grono czytelników historii – stylistycznie, językowo i fabularnie. Mimo tego, historie zawarte w zbiorze czyta się z prawdziwym i niesłabnącym dreszczykiem emocji.

W Opowieściach tajemniczych i szalonych wydanych nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziemy także znakomite ilustracje Grisa Grimly’ego. Rysunki doskonale oddają mroczną atmosferę książki. Mało tego – w wielu miejscach stanowią one komentarz do każdego niemal zdania. Tak bogatą edytorsko publikację przegląda się z zachwytem, nawet jeśli natrafi się na rysunek kota z wyłupanym okiem (i, dodatkowo, wyłupanego oka na sąsiedniej ilustracji). Kunszt ilustratora ujawnia się przede wszystkim w świetnej prezentacji emocji i gestów bohaterów, a także w dbałości o szczegóły. Rysunki są barwne, a groteskowo przedstawieni bohaterowie świetnie wpisują się w historię opowiadaną przez Poego.

Opowiadania Poego kierowane są do młodego czytelnika. Pod grubą warstwą makabry i wszechobecnej krzywdy kryje się prosty morał – zło zawsze przegrywa. Jeśli taką naukę wyciągną z lektury mali podopieczni, bez obaw możemy podsunąć im Opowieści tajemnicze i szalone. Przygotujmy się jednak na to, że przez najbliższych kilka nocy w dziecięcych pokojach nie zgaśnie światło.

Kup książkę Opowieści tajemnicze i szalone

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści tajemnicze i szalone
Książka
Inne książki autora
Zabojstwo przy Rue Morgue
Edgar Allan Poe0
Okładka ksiązki - Zabojstwo przy Rue Morgue

Klasyczny mroczny symbolizm Poe'go, w którym angielska proza grozy łączy się amerykańską surrealistyczną psychozą....

The Fall of the House of Usher and Other Writings
Edgar Allan Poe0
Okładka ksiązki - The Fall of the House of Usher and Other Writings

This selection of Poe`s critical writings, short fiction and poetry demonstrates an intense interest in aesthetic issues and the astonishing power and...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy